Centralny Szpital Kliniczny UCK WUM znany jest nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Osiągnięcia medyczne i naukowe stanowią referencję dla innych ośrodków. Szpital znacząco wyróżnia się w: dziedzinie transplantologii, innowacyjnych metodach leczenia neurochirurgicznego, rozwoju małoinwazyjnych technik z zakresu kardiologii interwencyjnej, pionierskich działaniach w otolaryngologii, nowoczesnej onkologii oraz w zakresie leczenia chorób rzadkich.
Przez minione pół wieku dokonano tu przełomowych, innowacyjnych, pierwszorazowych w Polsce i na świecie operacji ratujących zdrowie i życie. Były ich dziesiątki. Wiele z nich w swoim czasie stanowiło milowe kroki w medycynie, które na zawsze zmieniły standardy leczenia i ratowania życia.
To właśnie na Banacha miały miejsce m.in.: pierwsze w Polsce jednoczasowe przeszczepienie nerki i trzustki (1988 r.), pierwsza laparoskopowa operacja wycięcia pęcherzyka żółciowego (1992 r.), a także pierwsze przeszczepienie wątroby od żywego dorosłego dawcy dla żywego dorosłego biorcy (2002 r.) i pierwsze pobranie nerki od żywego dawcy z wykorzystaniem małoinwazyjnej techniki videoskopowej (2003 r.).
Tu także zastosowano – po raz pierwszy w historii polskiej transplantologii serca – system OCS Heart (organ care system), który pozwala wydłużyć czas transportu serca do 12 godzin (2024 r.). W tym samym roku rozpoczęto pierwszy w Polsce program przeszczepienia jednej wątroby podzielonej dwóch dorosłych biorców. W szpitalu na Banacha miały również miejsce światowe premiery medyczne, jak choćby jednoczesne przeszczepienie trzech jednostek krwi pępowinowej u chorego na ostrą białaczkę limfoblastyczną z chromosomem Filadelfii (2004 r.) oraz wszczepienie obustronne implantów pniowych w leczeniu całkowitej głuchoty w przypadkach mnogich guzów mózgu (2010 r.). To tylko niektóre przykłady dokonań kadry medycznej i naukowej w tym miejscu.
Czym jest
Uniwersyteckie Centrum Kliniczne WUM?
Uniwersyteckie Centrum Kliniczne (UCK) WUM, w skład którego wchodzi CSK, jest jednym z największych szpitali w Polsce o najwyższym stopniu referencyjności. Zajmuje się leczeniem pacjentów w najtrudniejszej sytuacji zdrowotnej, którzy przybywają tu z całego kraju.
Od pierwszych chwil swojej działalności UCK WUM podąża za nowymi trendami naukowymi, inwestuje w najnowocześniejsze narzędzia diagnostyczne, nieustająco dokształca kadry i dba o najwyższy standard leczenia oraz skuteczną opiekę nad pacjentami.