Wernisaż odbędzie się o godzinie 17 w Galerii Sztuki Współczesnej Arte.ON znajdującej się w alei Solidarności 101. Sama wystawa będzie trwała miesiąc, a jej zwiedzanie jest bezpłatne. Na wystawie zostanie zaprezentowanych około 100 prac artysty, głównie ze zbiorów własnych galerii. Odwiedzający będą mieli możliwość ich zakupu.
Kim jest „Warszawski Nikifor”?
Marek Krauss jest uznanym malarzem prymitywistą urodzonym w 1955 roku w Warszawie. Krass przyszedł na świat z dziecięcym porażeniem mózgowym i kilka lat dzieciństwa spędził w szpitalu psychiatrycznym, co miało duży wpływ na jego dalsze życie i twórczość. Artysta zainteresował się malarstwem w młodym wieku, a impulsem do „chwycenia za pędzel” była fascynacja wietnamskimi obrazami, które jako dziecko oglądał w zakupionym przez matkę albumie. Dzieła malarza zyskały na popularności pod koniec XX wieku, odkąd stały się przedmiotem zainteresowania kolekcjonerów.
„Warszawski Nikifor” maluje farbami akrylowymi na papierze oraz na płótnie, najczęściej uwieczniając własne doświadczenia oraz określone miejsca, m.in. wspomnienia wakacyjnych wyjazdów oraz szpital psychiatryczny, w którym przebywał. Tematami jego obrazów są również miejsca w Warszawie, obserwacje tego co dzieje się na ulicy oraz filmy. W dziełach Kraussa widoczna jest charakterystyczna kreska oraz śmiałe zestawienia kolorystyczne. Do tej pory artysta namalował około 10 tys. obrazów, które zostały zaprezentowane na prawie 400 wystawach praktycznie na całym świecie. Jego dzieła były sprzedawane na wielu aukcjach sztuki. Prace można znaleźć również w zbiorach Muzeum Sztuki Współczesnej "MOCAK" w Krakowie oraz Muzeum Sztuki Ludowej w Otrębusach.
Krauss jest zaliczany do grona malarzy nurtu art brut, podobnie jak Nikifor Krynicki, czy Edward Dwurnik. Sam nurt bywa również określany jako „sztuka marginesu”. W ten sposób określa się formy sztuki tworzone spontanicznie i nieprofesjonalnie, często przez osoby cierpiące na choroby psychiczne lub niewykształcone. Dzieła tworzone w tym nurcie są mocno ekspresyjne, surowe, dzikie i wyraziste, a jednocześnie bardzo proste. Wernisaż będzie doskonałą okazją, aby móc bliżej zapoznać się z tym rodzajem sztuki oraz z twórczością Marka Kraussa, uważanego za wyjątkowo nieszablonowego artystę.