International Finance to studia stacjonarne, drugiego stopnia (w języku angielskim). Absolwenci będą znali m.in. metody, procedury i praktyki efektywnego zarządzania finansami w organizacji działającej na rynkach międzynarodowych, złożone procesy i zjawiska technologiczne, społeczne, polityczne, prawne, ekonomiczne i ekologiczne. Studenci będą analizować również fundamentalne dylematy współczesnej cywilizacji oraz ich wpływ na funkcjonowanie organizacji i całej gospodarki.
Kryminologia (stacjonarne, pierwszego stopnia) to interdyscyplinarny kierunek, w ramach którego podejmowane są teoretyczne i praktyczne zagadnienia dotyczące przestępczości i zjawisk dewiacyjnych, w tym geneza zachowań przestępczych, rodzaje i rozmiary przestępczości, profile sprawców i ofiar, a także reakcje społeczne i prawne wobec zjawiska przestępczości.
Na kierunku płeć i seksualność (stacjonarne, drugiego stopnia) studenci poznają m.in. współczesne teorie tożsamości, a także historyczne i instytucjonalne uwarunkowania wyobrażeń i praktyk kulturowych związanych z płcią oraz seksualnością.
Sztuczna inteligencja i kognitywistyka (niestacjonarne, pierwszego stopnia) to interdyscyplinarny program łączy wiedzę o sztucznej inteligencji (AI) z badaniami nad ludzkimi procesami poznawczymi i funkcjonowaniem mózgu. Studenci zdobędą wiedzę na temat rozumowania, języka, uczenia się i podejmowania decyzji, rozwijając jednocześnie umiejętności krytycznego myślenia oraz zrozumienia zarówno mechanizmów ludzkiego poznania, jak i działania systemów AI.
Zintegrowany Prograu Rozwoju Dydaktyki
Sześć dodatkowych kierunków na UW zostanie również uruchomionych w ramach Zintegrowanego Programu Rozwoju Dydaktyki – ZIP 2.0. Programy te są dostosowane do zmieniających się oczekiwań i kompetencji studentów, a także do potrzeb rozwijającej się gospodarki oraz zielonej i cyfrowej transformacji. Wśród nich znajdują się:
- ochrona przyrody, stacjonarne, pierwszego stopnia – to studia, które łączą nauki przyrodnicze i prawo, dając osobom studiującym narzędzia do realnej ochrony biosfery.
- ochrona zwierząt, stacjonarne, drugiego stopnia – to unikalne w skali kraju połączenie prawa, nauk społecznych, humanistycznych i biologicznych, które kompleksowo przygotowuje do pracy w obszarze ochrony prawnej i dobrostanu zwierząt. Kierunek ten wyróżnia interdyscyplinarne podejście, łączące wiedzę prawną z psychologią, biologią i kulturoznawstwem, co pozwala na pełne zrozumienie relacji między ludźmi a zwierzętami w kontekście prawnym, etycznym i środowiskowym.
Biological Therapeutics, stacjonarne, drugiego stopnia (studia w języku angielskim) – to jedyne studia magisterskie w Polsce prowadzone w języku angielskim, które łączą naukę z przemysłem farmaceutycznym, ich program został opracowany we współpracy z wiodącą instytucją badawczą – Międzynarodowym Instytutem Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie. Studia zapewnią dogłębną wiedzę oraz praktyczne doświadczenie w projektowaniu i badaniu nowoczesnych leków biologicznych, które rewolucjonizują współczesną medycynę.
- laboratorium praktyk tekstowych, stacjonarne, pierwszego stopnia – to studia dla osób, które pragną wykorzystać wiedzę literaturoznawczą i językoznawczą do zmiany szeroko rozumianego otoczenia społeczno-gospodarczego. Łącząc metody filologiczne z nowymi narzędziami, studenci będą kształcić się w zakresie analizy tekstów, komunikacji w świecie cyfrowym i projektowania treści dla kultury, mediów oraz edukacji.
- Digital Marketing, stacjonarne, drugiego stopnia – studia przygotowują osoby studiujące do pracy w dynamicznym środowisku, ucząc analityki internetowej, strategii marketingowych, social mediów i narzędzi opartych na sztucznej inteligencji.
- analityka biznesowa, stacjonarne, drugiego stopnia – to studia dla tych, którzy chcą zamieniać dane w realne decyzje biznesowe. Program studiów łączy statystykę, programowanie i nowoczesne narzędzia analityczne, przygotowując do dynamicznego rynku pracy.
Ratownictwo medyczne na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym
Warszawski Uniwersytet Medyczny w tym roku uruchomił nabór na stacjonarne studia II stopnia na kierunku ratownictwo medyczne. To kierunek stworzony, aby wyznaczać nowe trendy w ratownictwie medycznym i kształcić najlepszych specjalistów tej dziedziny.
Łączy zaawansowaną wiedzę i praktykę z zakresu nauk medycznych i nauk o zdrowiu. Program kształcenia przygotowuje absolwentów do samodzielnego podejmowania najbardziej wymagających zadań w zakresie ratownictwa medycznego oraz do pracy w dynamicznie zmieniającym się środowisku. Studia trwają 4 semestry. Zajęcia prowadzone są w największych i najnowocześniejszych szpitalach klinicznych w Warszawie, a studenci doskonalą kwalifikacje w pracowniach symulacji wysokiej wierności, z wykorzystaniem innowacyjnych metod i technik kształcenia. Strona internetowa rekrutacji, na której znajdują się szczegóły na temat kierunku ratownictwo II stopnia.
Studia na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego
Na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego nowością tegorocznej rekrutacji są dwa interdyscyplinarne kierunki studiów I stopnia: biotechnologia oraz kognitywistyka a także jeden II stopnia: elektroniczne zarządzanie dokumentacją.
Kognitywistyka łączy w sobie wiedzę z zakresu nauk filozoficznych i psychologicznych z najnowszymi technologiami matematyczno-informatycznymi. Wszechstronnie wykształceni absolwenci tego kierunku znajdą pracę w obszarach badań rynkowych, technologii IT, marketingu, data science i sztucznej inteligencji.
Biotechnologia to kolejny interdyscyplinarny kierunek, który łączy ogólną i specjalistyczną wiedzę teoretyczną oraz umiejętności praktyczne. Absolwenci tego kierunku będą posiadać wiedzę z zakresu nauk chemicznych i biologicznych oraz nauk pokrewnych, takich jak: biogospodarka, biomonitoring środowiska, bioremediacja gruntów, biotechnologia ścieków. Znajdą pracę w zakładach przemysłowych, firmach krajowych i międzynarodowych o charakterze naukowo – badawczym, firmach konsultingowych, projektowych i technologicznych, laboratoriach badawczych.
Studia drugiego stopnia na kierunku elektroniczne zarządzanie dokumentacją przygotują absolwentów do pracy na każdym stanowisku biurowym związanym z obsługą dokumentów w formie tradycyjnej jak i elektronicznej, a także do pracy z nowoczesnymi systemami komputerowymi.
Nowe kierunki w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego otwiera kierunek Informatyka (Informatics) – studia stacjonarne pierwszego stopnia (inżynierskie) w języku angielskim. Program skierowany do osób zainteresowanych nowoczesnymi technologiami, programowaniem oraz analizą danych na poziomie międzynarodowym.
Z kolei Food Science – Technology and Nutrition to studia stacjonarne drugiego stopnia (magisterskie) w języku angielskim. Kierunek uruchomiono dla przyszłych specjalistów w zakresie nauk o żywności, technologii produkcji oraz zasad zdrowego odżywiania.
Inżynieria bezpieczeństwa – studia stacjonarne pierwszego stopnia (inżynierskie) w języku polskim – obejmuje zagadnienia związane z bezpieczeństwem technicznym, zarządzaniem ryzykiem oraz systemami ochrony w różnych sektorach przemysłu i gospodarki.
Jak wynika z danych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, w zeszłym roku w całej Polsce największym powodzeniem cieszyły się: psychologia - 39 701 zgłoszeń, informatyka - 35 716, kierunek lekarski - 28 685, zarządzanie - 26 618 i prawo - 23 488 zgłoszeń.