20.1°C
1008 hPa
Życie Warszawy

Jak uniknąć kłopotów na granicy? Praktyczny poradnik Ministerstwa Finansów

Publikacja: 19.07.2025 07:45

Przywóz wielu towarów z krajów trzecich do UE jest uzależniony od spełnienia dodatkowych wymagań, np

Straż Graniczna

Przywóz wielu towarów z krajów trzecich do UE jest uzależniony od spełnienia dodatkowych wymagań, np. dotyczących kontroli sanitarnej, weterynaryjnej czy fitosanitarnej

Foto: Straż Graniczna

Ile papierosów można przewieźć przez granicę? Na co uważać, kupując pamiątki z egzotycznych krajów? Jak nie zostać mimowolnym przemytnikiem? – odpowiedzi na te pytania można znaleźć w Poradniku Turystycznym 2025 przygotowanym przez Ministerstwo Finansów.

Poradnik ma ułatwieć podróżującym orientację w przepisach dotyczących przekraczania granic. Publikacja szczegółowo omawia zasady dotyczące dokumentów, kontroli oraz ograniczeń w przywozie i wywozie towarów. Można się m.in. dowiedzieć, jakie dokumenty są niezbędne do podróży, jak przebiega kontrola graniczna, a przede wszystkim, co można legalnie przewozić.

Podróżujący powinni pamiętać o posiadaniu ważnego dokumentu tożsamości – paszportu lub dowodu osobistego, w zależności od kraju docelowego i tranzytowego. Polski dowód osobisty uprawnia do przekraczania granic państw członkowskich UE, EOG oraz Szwajcarii. W przypadku podróży do krajów trzecich, warto sprawdzić wymogi w przedstawicielstwie dyplomatycznym danego państwa. Kierowcy powinni mieć przy sobie prawo jazdy, dowód rejestracyjny pojazdu oraz dowód ubezpieczenia komunikacyjnego. Wyjeżdżając samochodem poza UE, warto zaopatrzyć się w Zieloną Kartę.

Osoby niepełnoletnie, podobnie jak dorośli, muszą posiadać ważny dokument paszportowy lub dowód osobisty, uprawniający do przekraczania granicy. Straż Graniczna nie wymaga dodatkowych zgód od drugiego rodzica, jednak w sytuacji braku zgody na wyjazd dziecka, należy złożyć wniosek do sądu opiekuńczego.

Co można wwieźć do Polski bez cła i VAT?

Osoby przyjeżdżające z państw trzecich mogą wwieźć towary w bagażu osobistym zwolnione z należności celnych przywozowych, jeśli ich wartość nie przekracza 300 euro w transporcie innym niż lotniczy lub morski, albo 430 euro w transporcie lotniczym i morskim. Do tych limitów nie wlicza się wartości produktów leczniczych niezbędnych podróżnemu, bagażu osobistego importowanego czasowo, paliwa w standardowym zbiorniku pojazdu oraz wartości tytoniu i alkoholu w ramach określonych norm.

Osoby powyżej 17 roku życia mogą przywozić w transporcie lotniczym lub morskim 200 sztuk papierosów albo 100 sztuk cygaretek, albo 50 sztuk cygar, albo 250 gramów tytoniu do palenia. W transporcie innym niż lotniczy lub morski można przywieźć 40 sztuk papierosów, albo 20 sztuk cygaretek, albo 10 sztuk cygar, albo 50 gramów tytoniu do palenia.

Normy ilościowe wyrobów akcyzowych przywożonych przez podróżnego z państw UE wynoszą 800 sztuk papierosów oraz 0.16 kilograma wyrobów nowatorskich..

Jeśli chodzi o napoje alkoholowe, dozwolone jest przywiezienie 1 litra alkoholu o mocy powyżej 22 porc. objętości, albo 2 litrów alkoholu o mocy nieprzekraczającej 22 proc, a także 4 litrów wina niemusującego oraz 16 litrów piwa. Podróżni mieszkający w strefie nadgranicznej lub pracownicy zatrudnieni w tej strefie, mogą przywozić mniejsze ilości alkoholu.

Bez ograniczeń do Polski można wwieźć jedynie 5 gatunków owoców

Przywóz wielu towarów z krajów trzecich do UE jest uzależniony od spełnienia dodatkowych wymagań, np. dotyczących kontroli sanitarnej, weterynaryjnej czy fitosanitarnej. Do Polski bez ograniczeń można wwieźć jedynie 5 gatunków owoców: banany, kokosy, duriany, ananasy i daktyle. Przywóz żywności pochodzenia zwierzęcego, takiej jak mięso czy mleko, podlega szczególnym ograniczeniom i w większości przypadków jest niemożliwy.

Z poradnika wynika, że dozwolony jest przywóz z zagranicy przez podróżnego produktów leczniczych na własne potrzeby lecznicze, w liczbie nieprzekraczającej 5 najmniejszych opakowań.

Przywożąc pamiątki z egzotycznych krajów, należy uważać na przedmioty wykonane z gatunków chronionych, objętych Konwencją Waszyngtońską (CITES)

Niedozwolony jest przywóz lub wywóz środków odurzających, substancji psychotropowych i prekursorów, chyba że na podstawie odpowiednich zezwoleń.

Przywożąc pamiątki z egzotycznych krajów, należy uważać na przedmioty wykonane z gatunków chronionych, objętych Konwencją Waszyngtońską (CITES). Przywóz i wywóz okazów roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem wymaga odpowiednich zezwoleń.

Poradnik zawiera również cenne wskazówki dotyczące bezpieczeństwa podczas podróży, w tym jak nie stać się ofiarą przemytników narkotyków. Należy zawsze pakować bagaż osobiście, unikać przewożenia przedmiotów należących do innych osób oraz zgłaszać wszelkie niepokojące sytuacje służbom granicznym.

Całe zestawienie zawarte w poradniku jest dostępne na stronie Ministerstwa Finansów.