25.5°C
1010.2 hPa
Życie Warszawy

Śledztwo w sprawie pożaru w Ząbkach. Prokuratura powołała biegłych

Publikacja: 15.07.2025 13:15

Prokuratura poinformowała o powołaniu biegłych którzy mają pomóc w ustaleniu przyczyn pożaru w Ząbka

Prokuratura poinformowała o powołaniu biegłych którzy mają pomóc w ustaleniu przyczyn pożaru w Ząbkach

Foto: Komenda Stołeczna Policji

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga poinformowała o powołaniu biegłych do śledztwa dotyczącego pożaru bloku w Ząbkach. Jeden z biegłych to specjalista z zakresu informatyki śledczej. Powołano go m.in. w celu „zabezpieczenia danych znajdujących się na nośnikach lub w pamięci wewnętrznej rejestratorów monitoringu wizyjnego”.

Prokuratorskie śledztwo dotyczy pożaru który wybuchł 3 lipca br. w bloku mieszkalnym przy ulicy Powstańców 62 w Ząbkach. Śledztwo prowadzone jest w kierunku czynu z art. 163 § 1 pkt 1 k.k., czyli sprowadzenia zdarzenia zagrażającego życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach. 

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga w Warszawie w komunikacie z 14 lipca poinformowała o powołaniu biegłych w śledztwie dotyczącym pożaru. Pierwszy biegły to „instytucja specjalistyczna – Zakład Badania Przyczyn Pożarów i Rozpoznania Zagrożeń Akademii Pożarniczej w Warszawie”. Powołano ją 7 lipca aby wziął udział w oględzinach miejsca zdarzenia. 

W pożarze łącznie ucierpiało ponad 200 mieszkań. Dach nad głową straciło około 500 osób.

W pożarze łącznie ucierpiało ponad 200 mieszkań. Dach nad głową straciło około 500 osób.

Foto: screen z tv Polsat

Drugi biegły, powołany 14 lipca br., to specjalista z zakresu informatyki śledczej. Jak czytamy w komunikacie prokuratury, został powołany „celem m.in. zabezpieczenia danych znajdujących się na nośnikach lub w pamięci wewnętrznej rejestratorów monitoringu wizyjnego (CCTV), ustalenia możliwości odtworzenia i pozyskania nagrań wideo z tych rejestratorów na systemach operacyjnych Windows, ustalenia zakresu dostępnych danych, daty i czasu nagrań, ewentualnych prób manipulacji, usunięcia lub nadpisania materiału wideo, wykonanie kopii binarnej lub logicznej (w zależności od możliwości technicznych) zawartości rejestratorów celem jej dalszego przechowywania jako dowodu w sprawie, z zachowaniem zasad integralności i weryfikowalności danych”.

Prokuratura wyjaśnia, że wybrany przez nią specjalista figuruje na liście biegłych sądowych Prezesa Sądu Okręgowego w Warszawie. Pokrzywdzonym i ich pełnomocnikom przysługuje prawo do wzięcia udziału w przesłuchaniu biegłych oraz zapoznania się z opinią złożoną na piśmie.

Pożar w Ząbkach. Co do tej pory zrobiła prokuratura i policja?

W pożarze bloku przy ul. Powstańców 62 w Ząbkach spalił się dach, poddasze i górne kondygnacje budynku. Dolne piętra zostały zalane w czasie akcji gaśniczej. Łącznie ucierpiało ponad 200 mieszkań. Dach nad głową straciło około 500 osób. Do tej pory w ramach śledztwa prowadzone były m.in. oględziny budynku oraz przesłuchania jego mieszkańców oraz naocznych świadków pożaru.

Z wielu pomieszczeń pozostały jedynie zgliszcza

Z wielu pomieszczeń pozostały jedynie zgliszcza

Foto: Komenda Stołeczna Policji

Prokuratura apelowała również do stacji telewizyjnych o przesłanie materiałów video na których utrwalono przebieg pożaru. Zwrócono się również do wszystkich świadków zdarzenia, którzy nagrywali bądź robili zdjęcia pożaru od godz. 19 do 19.30 o przekazanie ich prokuraturze. „Zdjęcia proszę przesyłać na adres e-mail: [email protected]. Jeśli zaś chodzi o nagrania – prosimy o przesyłanie informacji o posiadanym nagraniu i podanie danych kontaktowych. Policja skontaktuje się ze zgłaszającym i zabezpieczy nagranie na potrzeby śledztwa” – informowano w komunikacie.

Widok z lotu ptaka na obszar pozaru z Ząbkach

Widok z lotu ptaka na obszar pozaru z Ząbkach

Foto: screen z tv Polsat

10 lipca w komunikacie do firm ubezpieczeniowych informowano również, że „dynamiczne czynności dochodzeniowo – śledcze realizowane przez zespoły oględzinowe na terenie nieruchomości przy ul. Powstańców 62 w Ząbkach zostały zakończone". 9 lipca budynek został przekazany i pozostaje w pieczy Administratora Nieruchomości AMS Zarządzanie Nieruchomościami (ul. Batorego 4 m 6, 05-091 Ząbki) oraz Wspólnoty Mieszkaniowej „Kopernik” bud. 62. 

Firmy ubezpieczeniowe składające wnioski o umożliwienie przeprowadzenia oględzin dla wyceny rzeczoznawczej powinny je kierować do tych podmiotów. To w ich gestii pozostaje „sukcesywne, pilne wydawanie stosownych zgód”.