20.9°C
1013.5 hPa
Życie Warszawy

Pokaz filmu „Sportowcy w Powstaniu Warszawskim”

Publikacja: 14.07.2025 08:00

Kadr z filmu „Sportowcy w Powstaniu Warszawskim”

Kadr z filmu „Sportowcy w Powstaniu Warszawskim”

Foto: Aktywna Warszawa

Aktywna Warszawa zaprasza na pokaz filmu dokumentalnego „Sportowcy w Powstaniu Warszawskim” (2020) w reż. Małgorzaty Bramy. Pokaz odbędzie się w sobotę, 19 lipca o godz. 17:00 w Kinotece (wejście od Al. Jerozolimskich).

„Sportowcy w Powstaniu Warszawskim” to poruszająca opowieść o bohaterach, którzy zanim chwycili za broń – rywalizowali na stadionach, boiskach i bieżniach. Film ukazuje sylwetki polskich sportowców, którzy podczas II wojny światowej stanęli do walki o wolność, biorąc udział w Powstaniu Warszawskim.

Film „Sportowcy w Powstaniu Warszawskim”

Ich historie to nie tylko zapis odwagi i determinacji, ale także głęboko ludzkie świadectwa poświęcenia, patriotyzmu i wierności ideałom. Jednym z bohaterów filmu jest Juliusz Kulesza - legendarny obrońca Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.

Dzięki archiwalnym zdjęciom, relacjom ostatnich żyjących świadków oraz materiałom filmowym, widzowie mogą poznać mniej znane, ale niezwykle ważne fragmenty naszej historii – ukazujące, jak sportowcy stali się żołnierzami i bohaterami narodowymi.

Panel dyskusyjny o roli sportowców w Powstaniu Warszawskim

Po filmie organizatorzy zapraszają do udziału w minipanelu dyskusyjnym, podczas którego uczestnicy porozmawiają o roli sportowców w Powstaniu Warszawskim oraz o tym, jak wartości sportowe przekładają się na postawy obywatelskie i patriotyczne. W panelu wezmą udział: Łucjan Sokołowski - Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Warszawa; Małgorzata Brama - reżyserka filmu; Robert Gawkowski - historyk, pasjonat kultury i sportu; sportowcy, którzy wzięli, udział w produkcji.

„Zapraszamy całe rodziny, młodzież, seniorów – wszystkich, którym bliska jest historia Polski oraz losy jej bohaterów. To doskonała okazja, by oddać hołd Powstańcom Warszawskim i spojrzeć na Powstanie z wyjątkowej, sportowej perspektywy. Niech ta projekcja będzie dla nas nie tylko lekcją historii, ale też źródłem refleksji i inspiracji” – napisali organizatorzy.

Wstęp bezpłatny. Wejściówki do pobrania w kasie kina.

Obchody 81. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Obchody 81. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w 2025 roku będą obejmowały zarówno oficjalne uroczystości, jak i wydarzenia kulturalne oraz edukacyjne. Najważniejszym momentem obchodów będzie godzina „W” 1 sierpnia o godzinie 17:00, kiedy to całe miasto zatrzyma się, aby oddać hołd bohaterom powstania. Tego dnia od godziny 15:00 w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego będzie działać studio plenerowe, gdzie będzie można wysłuchać opowieści samych Powstańców. Wieczorem, o godzinie 20:30, na placu Piłsudskiego odbędzie się koncert „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”, który jest jednym z najbardziej cenionych wydarzeń towarzyszących rocznicy.

W ramach obchodów będzie można także zwiedzać wystawę „Najlepsi. Cichociemni. Grom”, która przybliża historię elitarnych żołnierzy Armii Krajowej i Jednostki Wojskowej GROM

W dniach poprzedzających rocznicę, 25 lipca w Parku Wolności odbędzie się koncert Julii Pietruchy, która zaprezentuje piosenki ze specjalnie przygotowanego na tę okazję albumu „Sierpniowe”. Muzeum Powstania Warszawskiego wraz z wieloma organizacjami harcerskimi zorganizuje zlot harcerski pod hasłem „Ich ścieżki nasze drogi”, który rozpocznie się 30 lipca i będzie obejmował liczne spotkania z Powstańcami, gry miejskie, warsztaty artystyczne oraz ognisko harcerskie.

W ramach obchodów będzie można także zwiedzać wystawę „Najlepsi. Cichociemni. Grom”, która przybliża historię elitarnych żołnierzy Armii Krajowej i Jednostki Wojskowej GROM. W siedzibie Związku Powstańców Warszawskich przy ul. Długiej 22 dostępna będzie wystawa „Powstanie Warszawskie 1944. Spragnieni wolności”, gdzie można obejrzeć filmowe relacje samych uczestników powstania. Dodatkowo zaplanowano spacery historyczne po Warszawie, które pozwolą spojrzeć na wydarzenia z 1944 roku nie tylko przez pryzmat walk, ale także codziennego życia mieszkańców stolicy.

W trakcie obchodów nie zabraknie również oficjalnych uroczystości składania kwiatów przy pomnikach, mszy polowej na placu Krasińskich oraz spotkań z Powstańcami i ich rodzinami. Organizatorzy szczególnie akcentują znaczenie przekazywania pamięci młodszym pokoleniom, co jest realizowane m.in. poprzez spotkania edukacyjne i udział młodzieży w wydarzeniach. Tradycyjnie odbędzie się też ognisko Powstania Warszawskiego, które organizowane jest nieprzerwanie od 1947 roku.

Hasłem tegorocznych obchodów jest „Dziel się pamięcią, bo zniknie”, co podkreśla wagę pielęgnowania i przekazywania historii Powstania Warszawskiego kolejnym pokoleniom.