21°C
1002.5 hPa
Życie Warszawy

Startuje festiwal filmowy Millennium Docs Against Gravity

Publikacja: 08.05.2025 12:59

Startuje festiwal filmowy Millennium Docs Against Gravity

Kadr z filmu "Czy jestem najchudszą osobą, jaką widzieliście"

Foto: materiały prasowe

8 maja rozpoczyna się największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce – Millennium Docs Against Gravity. Do 18 maja w warszawskich kinach zostanie pokazanych blisko 180 tytułów z całego świata.

Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Między nami cały świat”, które odnosi się do poczucia wspólnoty. W programie znalazły się filmy docenione na prestiżowych festiwalach takich jak Sundance, Berlinale, Cannes czy IDFA.

W ramach festiwalu filmy zostaną pokazane w 17 sekcjach m.in.: Amerykańskie kontrasty, Klimat na zmiany, Muza i wena, Miejsca czy Kobiety zmieniają świat. Zostanie przyznanych także 20 nagród, w tym Grand Prix – Nagroda Banku Millennium.

Filmy z odległych zakątków świata

Filmem otwarcia będzie pełna humoru opowieść o różnych metodach zabiegania o pokój między Izraelczykami i Palestyńczykami, czyli „Coexistence, My Ass!” Amber Fares.

Na warszawskich ekranach będzie pokazany także film pt. „Apokalipsa w tropikach” w reż. Petry Costy, czyli trzymająca w napięciu opowieść o współczesnej Brazylii oraz mariażu religii i polityki. Będzie można zobaczyć także obraz, który rzuca widzów w sam środek wojny w Ukrainie – „2000 metrów do Andrijiwki” w reż. Mstyslava Chernova. Z kolei obraz „Moja skradziona planeta” w reż. Farahnaz Sharifi przedstawi oglądającym historię irańskich kobiet, ale z prywatnej, domowej perspektywy.

W tym roku w Konkursie Polskim MDAG będzie można zobaczyć dziesięć wyjątkowych dokumentów, które zostały wyreżyserowane przez sześć kobiet i sześciu mężczyzn

Ostatnie miesiące to doskonały czas dla polskiego kina dokumentalnego, co wyraża się zarówno w liczbie zdobytych nagród przez polskich twórców na najważniejszych światowych festiwalach, jak i w najwyższej klasy filmach. W tym roku w Konkursie Polskim MDAG będzie można zobaczyć dziesięć wyjątkowych dokumentów, które zostały wyreżyserowane przez sześć kobiet i sześciu mężczyzn. Cztery polskie obrazy znalazły się także w międzynarodowym Konkursie Krótkometrażowym.

Retrospektywy Marka Cousinsa i Andrzeja Munka

Głębokie spojrzenie na historię sztuki oraz kina, jakie prezentuje Mark Cousins oraz racjonalna wizja Polski oczami Andrzeja Munka – te dwie perspektywy wybrzmią szczególnie mocno w czasie 22. Millennium Docs Against Gravity.

Retrospektywy odbywają się przy okazji premiery nowych filmów. Michał Bielawski przedstawił sylwetkę jednego z najważniejszych polskich twórców w filmie „Pasażer Andrzej Munk”, a Mark Cousins sportretował wybitną szkocką malarkę abstrakcyjną Wilhelminę Barns-Graham w „Nagłych przebłyskach głębi istnienia”. W programie przewidziano również spotkania z twórcami, debaty, warsztaty oraz wydarzenia branżowe w ramach MDAG Industry.

W tym roku zaplanowano m.in. sekcję doświadczeń XR, warsztaty z jogi wzroku czy wystawę fotografii Ernesta Cole’a.

22. edycja Festiwalu Millennium Docs Against Gravity potrwa od 9 do 18 maja. Wydarzenie odbędzie się także w kinach w siedmiu miastach: Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Poznaniu, Katowicach, Łodzi i Bydgoszczy. Następnie, od 20 maja do 2 czerwca, festiwal przeniesie się do przestrzeni online na platformie mdag.pl .