W jaki sposób skutecznie chronić przyrodę, a jednocześnie podnosić jakość życia ludzi? Wykład prof. Cristiana Echeveriii („From University Grounds to Biodiversity Hotspot: a Model for Conservation, Restoration and Human Well-being in Chile”) wywołał ożywioną dyskusję. Uczestniczył w niej również ambasador Republiki Chile w Polsce Rodrigo Ruiz.
Goście udzielali również konsultacji (np. z udziałem prof. Barnard w sprawie realizowanych projektów badawczych, których tematyka dotyczy rynku wewnętrznego UE), przeprowadzali seminaria (np. z udziałem dr. Dworkina o odkrywaniu nowych ścieżek genetycznych w rozwoju embrionalnym) i brali udział w organizowanych na UW konferencjach naukowych (prof. Selwyn i prof. Kahn wzięli np. udział w debacie w ramach GenAI in Higher Education: New Perspectives for Research and Teaching zorganizowanej przez Digital Economy Lab UW ze środków Programu IDUB).
Ważnym punktem wizyt mentoringowych są rozmowy ze studentami, doktorantami i pracownikami UW. Prof. Marco Zorzi np. wziął udział w trzech formalnych spotkaniach z kołem naukowym na Wydziale Psychologii UW. Tematem rozmów były relacje między generatywną sztuczną inteligencją a modelowaniem ludzkich procesów poznawczych, takich jak percepcja liczby. Natomiast spotkanie z członkami Zespołu Rektorskiego ds. Centrum Neuroobrazowania UW dotyczyło wymiany doświadczeń m.in. w zakresie wyposażenia Centrum w infrastrukturę do badań neuroobrazowych.
Podczas rozmów naukowców z Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych UW prof. Patrick Alan Hesp przekazał cenną wiedzę z zakresu wpływu zmiany klimatu na dynamikę ekstremalnych procesów geomorfologicznych. Pracownicy Uniwersytetu starali się wraz z ekspertem wypracować lepsze, bardziej dokładne metody pozyskiwania i interpretacji danych służących modelowaniu wybranych elementów środowiska przyrodniczego, głównie w strefie brzegowej mórz i oceanów, jak również w innych strefach morfoklimatycznych, w których zachodzą ekstremalne procesy geomorfologiczne.
Prof. Hesp, jako główny autor typologii wydm wprowadzonej przez International Society for Aeolian Research do kanonu światowej nauki w 2024 roku, odwiedził również Słowiński Park Narodowy, gdzie w gronie pracowników Uniwersytetu Warszawskiego, a także innych specjalistów z zakresu geomorfologii eolicznej poprowadził debatę nad ewolucją i typologią wydm występujących na Mierzei Łebskiej.
Nie sposób rozmawiać o znaczeniu przyrody dla człowieka bez wizyty w terenie. Prof. Echeverria zachwycił się Mazurskim Centrum Bioróżnorodności i Edukacji KUMAK. Okazało się, że działania prowadzone na UW i Universidad de Concepción łączy podobna wizja ochrony przyrody, ale różnią wyzwania związane z jej realizacją. Wymiana doświadczeń zaowocowała pomysłami na wspólne badania, inspiracjami dydaktycznymi oraz wiedzą operacyjną.
Jacy sławni
naukowcy gościli na Uniwersytecie Warszawskim?
Uniwersytet odwiedziła m.in. prof. Catherine Barnard z University of Cambridge i Trinity College (na zaproszenie zespołu prof. Roberta Grzeszczaka z Wydziału Prawa i Administracji UW). To ekspertka w zakresie prawa Unii Europejskiej i prawa pracy, członkini finansowanej przez Komisję Europejską European Labour Law Network.
Gościem uczelni był też dr Sebastian Dworkin z Uniwersytetu La Trobe w Melbourne (na zaproszenie zespołu prof. Tomasza Wilanowskiego z Wydziału Biologii UW). Kieruje on grupą badawczą zajmującą się genetyką rozwoju, wśród jego zainteresowań badawczych jest m.in. embriologia.
Z kolei prof. Cristian Echeverria z Universidad de Concepción w Chile przyjechał na zaproszenie zespołu prof. Sylwii Kulczyk z Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych). To ekolog krajobrazu, wiceprzewodniczący Światowej Asocjacji Ekologii Krajobrazu (IALE), kieruje projektem Campus Naturaleza – to nowatorskie przedsięwzięcie polega na przywróceniu sąsiadującego z uniwersytetem lasu do stanu naturalnego w sposób łączący ochronę bioróżnorodności i dobrostan ludzi.
Prof. François Englert (przyjechał na zaproszenie prof. Stefana Pokorskiego i prof. Dariusza Wasika z Wydziału Fizyki UW oraz badaczy z Instytutu Studiów Zaawansowanych UW) to laureat nagrody Nobla w dziedzinie fizyki z 2013 roku, którą otrzymał wspólnie z prof. Peterem Higgsem za przełomowe odkrycie mechanizmu Brouta-Englerta-Higgsa, który jest podstawą współczesnej teorii oddziaływań elementarnych, czyli Modelu Standardowego, doktor honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego, jego współpraca z naukowcami z UW przyczyniła się do rozwoju nowatorskich badań na Wydziale Fizyki.
Z kolei prof. Patrick Alan Hesp z Flinders University w Adelajdzie w Australii (na zaproszenie zespołu prof. Macieja Dłużewskiego z Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych UW) to światowej sławy geomorfolog eoliczny, od lat prowadzący badania uwarunkowań oraz skutków procesów eolicznych w strefie brzegowej mórz i oceanów. W 2023 roku, w uznaniu za długoletnią i owocną działalność w zakresie geomorfologii eolicznej, został uhonorowany przez International Society for Aeolian Research medalem ISAR Distinguished Career Award.
Prof. Peter Kahn z University of Manchester w Wielkiej Brytanii to ekspert w zakresie krytycznych badań nad szkolnictwem wyższym, zajmujący się m.in. technologiami cyfrowymi, generatywną sztuczną inteligencją, współpracą i zrównoważonym rozwojem. W 2014 roku otrzymał National Teaching Fellowship, jest głównym członkiem Higher Education Academy oraz redaktorem międzynarodowego czasopisma „Teaching in Higher Education”.
Prof. Michael D. Kennedy z Brown University w Providence (na zaproszenie zespołu dr. Andrzeja Turkowskiego z Instytutu Studiów Społecznych im. Profesora Roberta Zajonca UW) to profesor socjologii i stosunków międzynarodowych, znany badacz transformacji postkomunistycznej, a także globalnych przemian systemu tworzenia wiedzy akademickiej.
Prof. Neil Selwyn z Monash University Wellington Rd w Australii (na zaproszenie zespołu prof. Katarzyny Śledziewskiej z Digital Economy Lab i Centrum Doskonałości UW) jest światowym autorytetem w dziedzinie edukacji cyfrowej. Jest regularnym prelegentem na międzynarodowych konferencjach, współpracował z wieloma organizacjami międzynarodowymi, w tym ONZ, UNESCO, OECD, Radą Europy, Fundación BBVA.
Natomiast prof. Marco Zorzi z Uniwersytetu Padewskiego (na zaproszenie zespołu prof. Macieja Hamana z Wydziału Psychologii UW oraz Zespołu Rektorskiego ds. Centrum Neuroobrazowania UW) to wybitny neurokognitywista. Tematyka jego prac znajduje się na pograniczu psychologii poznawczej, neuropsychologii, informatyki (uczenia się maszynowego i sztucznej inteligencji) oraz neuronauki, skupiając się na obliczeniowych podstawach ludzkiego poznania.