23.4°C
1012.4 hPa
Życie Warszawy

Wystawa plenerowa „Rany Chersonia” przy Nowym Świecie

Publikacja: 24.07.2025 14:30

„Rany Chersonia” to nie tylko dokumentacja zniszczenia – to również gest wsparcia, przestrzeń dla di

„Rany Chersonia” to nie tylko dokumentacja zniszczenia – to również gest wsparcia, przestrzeń dla dialogu i refleksji nad przyszłością kultury w czasach kryzysu

Foto: Główny Zarząd Państwowej Służby Ukrainy ds. sytuacji nadzwyczajnych w obwodzie chersońskim

Wystawa plenerowa „Rany Chersonia” zostanie otwarta 25 lipca (piątek) na dziedzińcu siedziby Stołecznego Konserwatora Zabytków przy Nowym Świecie 18/20.

Wystawa ukazuje zniszczenia zabytków, przestrzeni publicznych i instytucji kultury Chersonia, boleśnie doświadczonego brutalnymi skutkami rosyjskiej inwazji.

Zrabowane muzea, zbombardowane szkoły i biblioteki

Prezentowane będą zrabowane muzea, zbombardowane szkoły i biblioteki, zalane dzielnice miasta po wysadzeniu tamy na Dnieprze w Nowej Kachowce, a także codzienne życie mieszkańców pod ostrzałem. Wśród pokazywanych obiektów są m.in.: dworzec kolejowy w Chersoniu, sobór Spaski, most Antonowski, cerkiew grecko-sofijska, gmach Biblioteki Obwodowej, Gimnazjum nr 20, Dom Błaszkowa, a także mniej znane, lecz symboliczne obiekty, takie jak Dom Kupców Peruwiańskich czy Szkoła Morska.

Jak podkreślają organizatorzy, Chersoń to nie tylko miasto zranione fizycznie, ale też miasto, które żyje. Wystawa oddaje głos tym, którzy pozostali – nauczycielom, kolejarzom, bibliotekarzom, artystom i zwykłym mieszkańcom, dla których codzienność stała się walką o przetrwanie i zachowanie tożsamości.

„Rany Chersonia” to nie tylko dokumentacja zniszczenia

Wystawa powstała dzięki współpracy Warszawy z samorządami ukraińskimi oraz w ramach inicjatywy Dom Odbudowy Ukrainy, wspierającej ochronę i odbudowę dziedzictwa kulturowego na terenach dotkniętych wojną. Warszawa jako miasto doświadczone własną utratą dziedzictwa w czasie II wojny światowej, w szczególny sposób rozumie znaczenie ochrony pamięci, budynków, symboli i historii.

„Rany Chersonia” to nie tylko dokumentacja zniszczenia – to również gest wsparcia, przestrzeń dla dialogu i refleksji nad przyszłością kultury w czasach kryzysu.

Uroczyste otwarcie odbędzie się w piątek o godz. 11.00 na dziedzińcu siedziby Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków przy ul. Nowy Świat 18/20.