24°C
1007.5 hPa
Życie Warszawy

Fotosy, kabaret i toast oranżadą. „Czterdziestolatek” kończy 50 lat

Publikacja: 22.07.2025 14:15

„Czterdziestolatek” to 21 odcinków emitowanych w latach 1975–1978, z których każdy przedstawiał osob

„Czterdziestolatek” to 21 odcinków emitowanych w latach 1975–1978, z których każdy przedstawiał osobną, humorystyczną historię osadzoną w realiach Polski lat 70.

Foto: YouTube

Z okazji 50-lecia kultowego serialu Jerzego Gruzy „Czterdziestolatek” w sobotę, 26 lipca, w Centrum Promocji Kultury przy ul. Podskarbińskiej 2 odbędą się huczne urodziny.

Program jubileuszowego wydarzenia rozpocznie się o godzinie 12 wernisażem wystawy fotosów z serialu, a także występem grupy kabaretowej „Pora na kabarecik” oraz spotkaniem z Rafałem Dajborem, autorem książki o kulisach produkcji.

50-lecie serialu „Czterdziestolatek”

Uczestnicy będą mogli również wziąć udział w zabawnym wyścigu „powolności” na składakach, symbolicznie przenosząc się do czasów PRL-u.

Na godzinę 13 zaplanowano projekcję filmu „Motylem jestem, czyli romans 40-latka” w reżyserii Jerzego Gruzy, będącego spin-offem serialu. W trakcie wydarzenia przewidziane są zabawy, konkursy z nagrodami oraz toast oranżadą. Organizatorzy zachęcają do przyjazdu na rowerach lub składakach, a także do przynoszenia pamiątek z okresu PRL.

Wstęp na wydarzenie będzie bezpłatny, a wejściówki dostępne są w Biletomacie Centrum Promocji Kultury.

Codzienne życie rodziny inżyniera Karwowskiego

Serial „Czterdziestolatek”, wyreżyserowany przez Jerzego Gruzę i powstały w latach 1974–1977, to jedna z najważniejszych polskich produkcji telewizyjnych, która ukazywała codzienne życie warszawskiej rodziny inżyniera Stefana Karwowskiego. Grany przez Andrzeja Kopiczyńskiego bohater zmaga się z typowymi problemami mężczyzny w średnim wieku, takimi jak kryzys wieku średniego, dążenie do samorealizacji, walka z nałogami czy romanse. Serial wyróżnia się humorem i barwnym portretem realiów PRL-u, zwłaszcza w kontekście budowy wielkich inwestycji, jak Trasa Łazienkowska czy Dworzec Centralny.

„Czterdziestolatek” to 21 odcinków emitowanych w latach 1975–1978, z których każdy przedstawiał osobną, humorystyczną historię osadzoną w realiach Polski lat 70. Produkcja zdobyła ogromną popularność dzięki autentycznemu i jednocześnie satyrycznemu obrazowi społeczeństwa tamtego okresu. Widzowie mogli utożsamiać się z bohaterami, a liczne wątki, takie jak problemy mieszkaniowe, relacje rodzinne czy absurdy życia codziennego, były przedstawione z życzliwą ironią i humorem.

Serial stał się fenomenem pokoleniowym i inspiracją dla powstania filmu pełnometrażowego „Motylem jestem, czyli romans 40-latka”. Twórcy Jerzy Gruza i Krzysztof Toeplitz oparli scenariusz na swoich własnych doświadczeniach, co dodało produkcji głębi i realizmu. Postać Stefana Karwowskiego – uczciwego, nieporadnego, ale sympatycznego i pełnego marzeń inżyniera – stała się symbolem inteligenta miejskiego epoki Gierka, a serial i piosenka z jego czołówki do dziś cieszą się ogromnym sentymentem i uznaniem widzów.