23.4°C
1012.4 hPa
Życie Warszawy

„Najlepsi. Cichociemni. GROM” – wystawa w Muzeum Powstania Warszawskiego

Publikacja: 24.07.2025 12:00

Zwiedzający zobaczą także przedmioty należące do GROM-owców, m.in. broń, umundurowanie, spadochrony,

Zwiedzający zobaczą także przedmioty należące do GROM-owców, m.in. broń, umundurowanie, spadochrony, kompletny strój nurka, operatora i spadochroniarza

Foto: Muzeum Powstania Warszawskiego

Od 23 lipca goście Muzeum Powstania Warszawskiego mogą zwiedzać wystawę „Najlepsi. Cichociemni. GROM”, poświęconą cichociemnym spadochroniarzom Armii Krajowej oraz dziedziczącej ich tradycje Jednostce Wojskowej GROM. W tym roku GROM obchodzi 35 lat swojego istnienia.

Zwiedzający mogą posłuchać wywiadów z żołnierzami AK i Cichociemnymi oraz żołnierzami GROM-u.

Rekrutacja do GROM i szkolenie ze składania spadochronu

Opowiedzą oni o morderczym procesie rekrutacji i wszechstronnych szkoleniach, trudnym i niebezpiecznym życiu na misjach, ale także o przyjaźni, braterstwie broni, sile i honorze, strachu oraz o tym, czym dla nich jest dziedzictwo Cichociemnych.

Oprócz wywiadów, można obejrzeć filmy ze szkoleń zarówno Cichociemnych, jak i GROM-owców. Żołnierze prezentują rozkładanie broni czy składanie spadochronu. Można również zobaczyć film ze skoku ze spadochronem ostatniego Cichociemnego Aleksandra Tarnawskiego „Upłaza” z żołnierzami GROM-u.

Istotnym elementem ekspozycji są eksponaty pochodzące z różnych instytucji m.in. Archiwum Akt Nowych, JW GROM, Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum II Wojny Światowej, Fundacji im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej i Muzeum Powstania Warszawskiego oraz od osób prywatnych.

Pamiątki należące do Cichociemnych

Wiele z prezentowanych eksponatów to pamiątki należące do Cichociemnych, m.in. notatki ze szkoleń, przedmioty codziennego użytku, elementy wyposażenia cichociemnego czy fragmenty zestrzelonego nad Norwegią Halifaxa, na pokładzie którego zginęło trzech cichociemnych w drodze do kraju. Można zobaczyć również pamiątki po jednym z głównych organizatorów szkolenia Cichociemnych i ich duchowym przywódcy – płk. Józefie Hartmanie.

Zwiedzający zobaczą także przedmioty należące do GROM-owców, m.in. broń, umundurowanie, spadochrony, kompletny strój nurka, operatora i spadochroniarza.

Nie brakuje również pamiątek z misji zagranicznych na Haiti, Bałkanach, Zatoce Perskiej, Afganistanie, Iraku i Afryce czy przedmiotów należących do twórcy i pierwszego dowódcy  JW GROM, gen. bryg. Sławomira Petelickiego. Interesującym uzupełnieniem ekspozycji są animowane mapy tras przerzutów i miejsc lądowań Cichociemnych w Polsce, a także miejsca szkoleń i misje GROM-u.

Wystawa będzie czynna do czerwca 2026.