Odbędzie się też gra terenowa – uczestnicy, którzy ukończą zadania, otrzymają pamiątkową monetę: denar Bolesława Chrobrego, który wybiją własnoręcznie.
Z okazji 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego, Muzeum Historii Polski zaprasza do udziału w Rankingu Królów Polski, którego wielki finał odbędzie się właśnie podczas wydarzenia Uczta u Chrobrego. Głosować można przez cały czas – online na stronie www.muzhp.pl lub osobiście, wypełniając kartę do głosowania dostępną w muzeum.
Spektakl o
Bolesławie Chrobrym i spacery po Cytadeli Warszawskiej
Będzie można zobaczyć też spektakl „Bolesław Chrobry” w wykonaniu Teatru Wolandejskiego.
To pełna humoru, przygód i barwnych postaci opowieść o pierwszym królu Polski – jego koronacji, codziennych obowiązkach i życiu w średniowiecznym grodzie. Spektakl „Bolesław Chrobry” w wykonaniu aktorów z Teatru Wolandejskiego to atrakcyjna propozycja dla najmłodszych widzów, która w przystępny i angażujący sposób przybliża historię jednego z najważniejszych władców Polski. Przedstawienia odbędą się w amfiteatrze przy budynku Muzeum Historii Polski – o godzinie 13:00 i 15:00.
Zaplanowano również spacer po zielonym sercu Cytadeli Warszawskiej – miejscu, gdzie monumentalna historia splata się z kojącą ciszą parkowych alei. Przewodnik poprowadzi uczestników przez przestrzeń, która pamięta czasy carskie, okupację i powojenne przemiany. To doskonała okazja, by odkryć mniej znane oblicze Cytadeli – pełne historii i przyrody. Spacery odbędą się o godz. 12 i 14. Zbiórka w Holu Głównym Muzeum.
Z kolei w Alei Muzeów staną namioty informacyjno-warsztatowe muzeów związanych z epoką średniowiecza: Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, Muzeum Archeologiczne w Poznaniu, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, Zamek Książąt Mazowieckich w Czersku, Muzeum Narodowe w Warszawie oraz Muzeum Narodowe we Wrocławiu.
O godzinie 18:00 Park Edukacyjny Muzeum Historii Polski wypełni się energią i dźwiękami koncertu. T-Raperzy znad Wisły wracają z kultowym „Pocztem Królów Polskich” – tym razem w wyjątkowej oprawie koncertowej. Towarzyszyć im będzie zespół oraz plejada znakomitych gości: Monika Borzym, Reni Jusis, Miuosh, Tomasz Organek i Piotr Rogucki.
Ten pełen rytmu i zabawy koncert to nie tylko muzyczna uczta, ale także okazja do spojrzenia na dzieje Polski z przymrużeniem oka – z dystansem, błyskotliwymi rymami i współczesnym komentarzem.
T-raperzy znad Wisły
T-Raperzy znad Wisły to kultowy duet tworzony przez Grzegorza Wasowskiego i Sławomira Szczęśniaka, znany szerokiej publiczności z programu TVP2 „KOC, czyli Komiczny Odcinek Cykliczny”. Ich znakiem rozpoznawczym były charakterystyczne lisie czapy, melorecytacje i inteligentny humor z nutą edukacji.
W 1996 roku ukazał się ich najbardziej znany album – „Poczet Królów Polskich” – zawierający 18 utworów o władcach Polski. Dzięki chwytliwym frazom, jak „Mieszko, Mieszko, mój koleżko” czy „Chrobry, Chrobry, byłeś dobry”, płyta zyskała status kultowej i na stałe wpisała się w popkulturowy pejzaż.
W 2009 roku, po 11-letniej przerwie, T-Raperzy wrócili z albumem „Ekshumacja 2” – nowymi wersjami dawnych hitów i premierową piosenką „Startest”, nagraną z udziałem czołówki polskich artystów (m.in. Edyta Geppert, Stanisław Soyka, Łona, Anna Maria Jopek, Muniek Staszczyk). Oprawę muzyczną zapewnili bracia Baryccy.
T-Raperzy współpracowali również przy kampaniach społecznych (m.in. OLX, „Antysmog Song”) i projektach muzycznych z aktorami Lucyną Malec i Andrzejem Butrukiem. W 2022 roku Monika Borzym nagrała z nimi nową wersję utworu „Kiedy pada śnieg”. Ich twórczość to unikatowe połączenie edukacji, satyry i rozrywki – z historią i autoironią w tle.