18.9°C
1007.2 hPa
Życie Warszawy

Międzynarodowy Dzień Szachów. Ile dzieci uczy się tej gry w warszawskich szkołach?

Publikacja: 19.07.2025 12:45

Międzynarodowy Dzień Szachów. Ile dzieci uczy się tej gry w warszawskich szkołach?

Foto: AdobeStock

20 lipca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Szachów. Urząd miasta pochwalił się z tej okazji ponad dekadą systematycznego wprowadzania nauki gry w szachy do szkół podstawowych.

Stołeczny program „WARS i SAWA grają w szachy”, będący częścią ogólnopolskiej inicjatywy „Edukacja przez Szachy w Szkole”, stał się największym tego typu przedsięwzięciem w kraju, a zarazem rozpoznawalnym na świecie.

„WARS i SAWA grają w szachy” – pionierski projekt Warszawy

Projekt realizowany jest we współpracy z Polskim Związkiem Szachowym, a jego celem jest wykorzystanie gier logicznych w procesie edukacji. Od 2013 roku programem objęto ponad 75 proc. stołecznych szkół podstawowych. Zajęcia w klasach I-III prowadzone są przez nauczycieli przeszkolonych na specjalnym kursie metodycznym, opracowanym we współpracy z doradcami metodycznymi.

Ponad 700 warszawskich nauczycieli ukończyło kurs podstawowy z metodyki nauczania gry w szachy, co uprawnia ich do prowadzenia zajęć szachowych z najmłodszymi uczniami. Rocznie, w szkolnych zajęciach szachowych uczestniczy ponad 7 tysięcy dzieci, z czego około 6 tysięcy to uczniowie klas I-III szkół podstawowych. Pełny raport dotyczący realizacji zajęć szachowych w warszawskich szkołach podstawowych w roku szkolnym 2024/2025 jest dostępny do wglądu dla zainteresowanych.

Badania przeprowadzone przez specjalistów z Akademii Leona Koźmińskiego wśród szkół uczestniczących w pilotażu jednoznacznie potwierdziły walory edukacyjne gry w szachy. Okazało się, że rozwój poznawczy uczniów w stołecznych „klasach szachowych” był szybszy, a uczniowie lepiej dodawali i odejmowali oraz szybciej reagowali na humor w zadaniu.

W czerwcu 2025 roku urząd miasta podpisał porozumienie z Polskim Związkiem Szachowym o kontynuacji współpracy przy realizacji projektu „WARS i SAWA grają w szachy” na kolejne lata.

Zakątek szachowy na Bulwarze im. Jana Karskiego nad Wisłą

Miasto zaprasza też do zakątka szachowego na bulwarze im. Jana Karskiego nad Wisłą. Zakątek znajduje się w północnej części bulwaru, na placu przed punktem informacji turystycznej. Składa się z trzech kamiennych stolików szachowych, na których pola gry są wyryte bezpośrednio na głazach. Miejsce to jest otwarte dla szachistów, a oprócz samej infrastruktury dostępna jest wypożyczalnia bierek szachowych, stolików, krzeseł i puf, co pozwala rozgrywać partie nawet do dziesięciu par jednocześnie.

W sezonie wiosenno-letnim spotkania odbywają się również w ramach programu „Szachy nad Wisłą”, gdzie osoby na różnym poziomie zaawansowania mogą grać z profesjonalnymi instruktorami i brać udział w turniejach

Zakątek został stworzony jako miejsce twórczej rozrywki inspirowanej pasją Jana Karskiego do królewskiej gry. Współpracują tu m.in. Zarząd Zieleni, punkt informacji turystycznej Green Caffè Nero oraz Polski Związek Szachowy. Organizowane są tam cykliczne turnieje, konkursy oraz spotkania szachowe, które przyciągają zarówno amatorów, jak i bardziej doświadczonych graczy.

W sezonie wiosenno-letnim spotkania odbywają się również w ramach programu „Szachy nad Wisłą”, gdzie osoby na różnym poziomie zaawansowania mogą grać z profesjonalnymi instruktorami i brać udział w turniejach, w tym o Puchar Dzielnicy Wisła. Dodatkowo w obrębie bulwarów odbywają się regularne treningi i wydarzenia szachowe, które integrują społeczność graczy.