18.6°C
1005.6 hPa
Życie Warszawy

Spacery po stolicy. Warto wybrać się z przewodnikiem

Publikacja: 25.05.2025 11:00

Na spacer z przewodnikiem można wybrać się m.in. na warszawską Starówkę

Na spacer z przewodnikiem można wybrać się m.in. na warszawską Starówkę

Foto: Adobe Stock

Śladami filmów Barei, w poszukiwaniu dawnych wsi, obserwując warszawską przyrodę, czy oglądając murale – chętni na spacery po Warszawie mają wiele opcji do wyboru.

Na Woli przewodniczki z Fundacji Hereditas oprowadzą uczestników po różnorodnych lokalizacjach. Uczestnicy zobaczą m.in. murale, które stały się wizytkówką Woli, zabytkowe skwery i miejsca, których patroni zapisali się w historii Warszawy czy modernistyczne osiedla na Kole i odbudowany po wojnie w ciekawy sposób Muranów.

Spacery po Woli, Rembertowie i Żoliborzu

„To już kolejny cykl spacerów po Woli. Co roku wspólnie z organizacjami varsavianistycznymi oferujemy mieszkańcom różnorodne tematy, które przybliżają historię i architekturę Woli, opowiadaną w kontekście przemian społecznych i kulturowych” – opisują organizatorzy. Wśród tematów znalazły się: „Murale – jedne z wizytówek Woli”, „Wieś Powązki? Gdzie to było?”, „Wolskie skwery i ich patroni”, „Muranów – żydowska dzielnica odbudowana inaczej”, „Wolscy dobroczyńcy”, „Młynów `44”, „Niezwykli ludzie związani z ul. Żelazną” i „Modernizm na Kole”.

31 maja ruszy cykl spacerów przyrodniczych „Rembertowskie przygody z przyrodą”. Tematyka spacerów: ornitologiczna (31 maja), entomologiczna (15 czerwca), botaniczna (13 lipca). Udział w spacerach jest bezpłatny lecz obowiązują zapisy: mailowe [email protected] lub telefoniczne 224433833. Decyduje kolejność zgłoszeń. Każdy spacer trwa ok. 1,5 godz. i będzie dostosowany do grupy wiekowej osób uczestniczących.

Z kolei Społeczny Dom Kultury zorganizował serię trzech tematyczno-historycznych spacerów po żoliborskich osiedlach Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Najbliższy poświęcony będzie osiedlu Rudawka, które nazwę zawdzięcza nieistniejącej już rzeczce. Zbiórka: 7 czerwca, godz. 11 na rogu Elbląskiej i Krasińskiego.

Spacery z organizacjami pozarządowymi i biurami przewodników

Ci, którzy chcą wybrać się dalej, mogą skorzystać z ofert organizacji pozarządowych. Przykładowo Klub Turystyczny PTTK DATAJANA zorganizował wiosenny spacer po Puszczy Kampinoskiej. W programie znalazło się m.in. wejście na teren zakładu dla ociemniałych, wizyta w kaplicy i na cmentarzu, przejście trasy pieszej około 11 km: Laski – czarny szlak – Sieraków pętla autobusowa – ul. gen. Abrahama i przez las – zielony szlak – Polana Pichlówka (7 km) – zielony szlak / ścieżka dydaktyczna – Uroczysko na Miny – Dziekanów Leśny pętla autobusowa (4 km) i ognisko na Polanie Pichlówka przy Starym Dębie. Koszt wycieczki: 8 zł.

Jeszcze w maju odbędą się takie spacery jak: „Śladami filmów Barei po Powiślu”, „Boska Marszałkowska”, „Kapliczki Ochoty” czy „Legendy warszawskie wieczorową porą”.

Można też skorzystać ze spaceru płatnego. Prowadzi je np. Biuro Przewodników Skarby Warszawy. Każdą wycieczkę prowadzi licencjonowany przewodnik po Warszawie. Jeszcze w maju odbędą się takie spacery jak: „Śladami filmów Barei po Powiślu”, „Boska Marszałkowska”, „Kapliczki Ochoty” czy „Legendy warszawskie wieczorową porą”. Koszt udziału w spacerze to 20 zł, dzieci do 10 lat idą za darmo.