26.1°C
1016.8 hPa
Życie Warszawy

Darmowe przejazdy transportem miejskim? Tylko dla tych, których wybiorą urzędnicy

Publikacja: 05.07.2025 08:00

W ciągu ostatniego roku władze miasta wydały szereg zarządzeń umożliwiających bezpłatne korzystanie

W ciągu ostatniego roku władze miasta wydały szereg zarządzeń umożliwiających bezpłatne korzystanie z lokalnego transportu zbiorowego

Foto: WSP

Darmowe przejazdy komunikacją miejską mieli m.in. uczestnicy festiwalu Orange Warsaw Festival, współKongresu Kultury, warsztatów ,,WUT Urban Mobility Lab – Miasto 15-minutowe w praktyce”, czy studenci z zagranicy uczestniczący w obchodach Międzynarodowego Dnia Studenta.

Władze miasta twierdzą, że nie ma pieniędzy na stworzenie darmowej komunikacji miejskiej dla uczniów szkół ponadpodstawowych, jednak hojnie wspierają bezpłatnymi przejazdami wybrane przez siebie grupy. W ostatnim roku wydały szereg zarządzeń umożliwiających bezpłatne korzystanie z lokalnego transportu zbiorowego.

Kto jeździł za darmo komunikacją miejską w Warszawie?

Wśród czasowych beneficjentów bezpłatnej komunikacji miejskiej znajdują się można znaleźć tych, którzy uczestniczą w ważnych wydarzeniach – to uczestnicy obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego, wolontariusze zaangażowani w akcję Żonkile, uczestnicy Rajdu Arsenał organizowanego przez Związek Harcerstwa Polskiego oraz opiekunowie i wolontariusze w ramach 33. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Władze miasta zgodziły się także na umożliwienie bezpłatnych przejazdów uczestnikom licznych konferencji, takich jak The World Media Economics and Management Conference, Perspektywy Women in Tech Summit 2025 oraz Miasto i Transport. Bezpłatna komunikacja objęła także uczestników festiwalu Orange Warsaw Festival, projektu edukacyjnego realizowanego przez Instytut Kreatywnych Działań Społecznych, 35. Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży oraz Ogólnopolskiego Panelu Dzieci i Młodzieży.

Darmowe przejazdy dla osób niemieszkających w Warszawie

Ciężko znaleźć konsekwencję w argumentach przytaczanych przez radnych Koalicji Obywatelskiej, że bezpłatne przejazdy powinny się należeć tylko osobom, których rodzice płacą podatki w Warszawie. Darmowe przejazdy objęły bowiem m.in. uczniów V Liceum Ogólnokształcącego w Zielonej Górze wraz z opiekunem, uczestników konferencji „Praca z młodzieżą – wyzwania i przyszłość”, uczestników konferencji w ramach projektu „CEMS Chance XXVI”, studentów z zagranicy uczestniczących w obchodach Międzynarodowego Dnia Studenta, uczestniczki i uczestników współKongresu Kultury 2024.

Ponadto darmowe przejazdy prezydent przyznał grupie dzieci i młodzieży z Niepublicznej Szkoły Podstawowej Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Mańkowice w Mańkowicach oraz ich opiekunom, grupie dzieci i młodzieży z Polskiej Szkoły SEN w Dublinie oraz ich opiekunom, grupie dzieci i młodzieży z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Mościsku oraz ich opiekunom, a także grupie młodzieży z niepublicznego liceum ogólnokształcącego w Głuchołazach oraz ich

Zarząd miasta zaoferował darmowe przejazdy uczestnikom Akademickich Mistrzostw Europy w sztukach walki, X Mistrzostw Świata Dzieci z Domów Dziecka w Piłce Nożnej, zawodów IRONMAN 70.3 Warsaw, Igrzysk Studentów Pierwszego Roku oraz Ogólnopolskich zawodów dla uczniów szkół ponadpodstawowych „Z SKS-u do AZS-u”. W ten sam sposób wsparł uczestników XLVII Ogólnopolskiej Olimpiady Geodezyjnej, czy kibiców odbywającego się na PGE Narodowym meczu o Superpuchar UEFA. Za bilety nie musieli płacić również uczestnicy wydarzeń organizowanych w ramach polskiej prezydencji w Radzie UE w 2025 roku.