Malunki mają upiększyć przestrzeń dzielnicy, ale również wzbogacić ją o walor edukacyjny, celebrując dziedzictwo postaci, które trwale wpisały się w polski krajobraz intelektualny i artystyczny. Dzieła sztuki pojawią się na Bibliotece przy ul. Romaszewskiego 19 i Szkole Podstawowej nr 214 przy ul. Fontany 1.
Kontynuacja artystycznego szlaku
Inicjatywa idealnie wpisuje się w rozwój artystycznego charakteru Bielan, kontynuując ideę zapoczątkowaną na ulicy Żeromskiego, która już stała się lokalną „aleją murali”. Nowe dzieła będą stanowić naturalne rozszerzenie tej wizji, dodając dzielnicy unikalnego charakteru i tworząc plenerową galerię dostępną dla wszystkich mieszkańców. Nowe malunki, poza walorami estetycznymi, mają skłaniać do refleksji i nauki.
Wielcy Polacy na bielańskich ścianach
Wybór postaci do upamiętnienia nie jest przypadkowy. Stanisław Staszic, jeden z najważniejszych przedstawicieli polskiego Oświecenia, był wizjonerem i naukowcem, którego idee miały ogromny wpływ na rozwój gospodarczy i społeczny kraju. Jego mural na bibliotece ma podkreślić znaczenie wiedzy i edukacji.
Z kolei Henryk Jerzy Chmielewski, ps. „Papcio Chmiel”, to postać bliska sercom wielu pokoleń Polaków, twórca kultowego komiksu o Tytusie, Romku i A'Tomku. Upamiętnienie go na ścianie szkoły podstawowej symbolizuje hołd dla jego twórczości, która kształtowała wyobraźnię i poczucie humoru milionów dzieci. Obydwa murale, poza swoim artystycznym i edukacyjnym wymiarem, zostaną pokryte specjalną powłoką, która zabezpieczy je przed aktami wandalizmu, gwarantując ich trwałość na lata.
Projekt „Patroni na murale!” został zrealizowany w ramach warszawskiego budżetu obywatelskiego, a jego koszt wyniósł 190 tys. zł.