24.5°C
1012.6 hPa
Życie Warszawy

Dzieci poznają historię pradziadków. Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza

Publikacja: 25.07.2025 15:00

Muzeum Powstania Warszawskiego przygotowało wydarzenia z okazji 81. rocznicy Powstania Warszawskiego

Muzeum Powstania Warszawskiego przygotowało wydarzenia z okazji 81. rocznicy Powstania Warszawskiego

Foto: Krzysztof Skłodowski

27 lipca 2025 roku w godzinach 11-14 obędzie się w Parku Wolności spotkanie „Od konspiracji do wolności, czyli historie pradziadków”. Wstęp wolny.

Muzeum Powstania Warszawskiego przygotowało szereg wydarzeń związanych z obchodzeniem 81. rocznicy powstania warszawskiego. Już w najbliższą niedzielę rodziny z dziećmi w wieku od 6 do 12 lat będą mogły wziąć udział w plenerowym spotkaniu poświęconym żuciu pokolenia ich pradziadków w czasie okupacji, powstania i w odradzającej się Polsce.

Historie pradziadków. Program

Uczestnicy wydarzenia będą mogli w poszczególnych punktach poznać realia życia pradziadków i poznać odpowiedź na pytanie, jak radzili sobie oni z okupacyjną, a potem powstańczą rzeczywistością.

Foto: UM Warszawa

W trakcie wydarzenia będzie można między innymi zbudować tajną skrytkę, nauczyć się pisać piórem, poznać historie zapisane w guzikach i haftach czy powstańcze symbole. Możliwe będzie też spróbowanie „kawy z żołędzi” czy też „herbaty z obierek”. Ponadto dostępna będzie możliwość opowiedzenia o swoich bliskich i zostawienia wiadomości dla bohaterów. Na końcu rodzinnie zostanie stworzona wielka biało-czerwona girlanda, która zawiśnie w Parku Wolności.

Każdy, kto odwiedzi poszczególne punkty, otrzyma pamiątkową zawieszkę z repliką misia z Sali Małego Powstańca.

Podczas wydarzenia można będzie zakupić nowe wydawnictwa Muzeum Powstania Warszawskiego dla najmłodszych.

Wydarzenia inspirowane książką

Jak informuje Muzeum, aktywności dostępne podczas wydarzenia „Od konspiracji do wolności, czyli historie pradziadków”, w tym nauka kaligrafii, szycia, produkcja skrytek, rozpoznawanie obiektów przez lornetkę, a także powstańcze gotowanie, będą inspirowane historią łączniczki i bohaterki książeczki „Guzik i fastryga” – Zofii Czekalskiej „Sosenki” – a także książką „Chwaty. Kolorowanki, łamigłówki i ciekawostki o konspiracyjnej Warszawie”.