20.5°C
1003.1 hPa
Życie Warszawy

Gratka dla miłośników architektury. Rusza Festiwal MDM w Warszawie

Publikacja: 26.05.2025 12:00

Wydarzenia w ramach Festiwalu MDM będą odbywać się aż do października

Wydarzenia w ramach Festiwalu MDM będą odbywać się aż do października

Foto: Mateusz Błażkow

W środę 28 maja nastąpi inauguracja wydarzenia, które zainteresuje każdego miłośnika architektury oraz powojennej historii Warszawy. Festiwal MDM będzie poświęcony losom socrealistycznej dzielnicy, która miała odzwierciedlać ducha nowej powojennej rzeczywistości.

MDM kojarzy się warszawiakom głównie z Placem Konstytucji. Organizatorzy festiwalu przekonują jednak, że śródmiejskie osiedle znacznie wykracza poza ten obszar. Festiwal poświęcony historii dzielnicy będącej jedną z największych realizacji w dziejach realizmu socjalistycznego jest organizowany przez Fundację Centrum Architektury, wydawcę książek o architekturze i mieście. Jest również dofinansowany przez m.st. Warszawę.

Inauguracja Festiwalu MDM. Kiedy i gdzie?

Oficjalne otwarcie festiwalu jest zaplanowane na 28 maja. Potrwa od godz. 19:00 do 21:00. Wydarzenie odbędzie się na placu Konstytucji, w podcieniach, pod neonem Siatkarka. W tym czasie kuratorki festiwalu Anna Wrońska i Agnieszka Rasmus oraz Krzysztof Mordyński, historyk sztuki i autor książki „MDM. Marszałkowska dzielnica marzeń”, będą rozdawać mapy dzielnicy. To doskonała okazja, aby przekonać się, jaki obszar faktycznie zajmuje Marszałkowska Dzielnica Mieszkaniowa, czym tak właściwie jest MDM oraz dlaczego nie udało się ukończyć jej budowy.

Wydarzenia w ramach Festiwalu MDM będą odbywać się aż do października, na terenie stanowiącym część śródmiejskiego osiedla. Centrum Architektury ma podzielić się bardziej szczegółowymi informacjami na temat inicjatywy w najbliższym czasie. Partnerami wydarzenia są Mazowiecki Instytut Kultury, Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej oraz Warexpo.

Co warto wiedzieć o Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej?

MDM to socrealistyczny fragment śródmieścia Warszawy. Zespół mieszkaniowy został zaprojektowany w latach 1950–1951 przez Józefa Sigalina, Stanisława Jankowskiego, Jana Knothego i Zygmunta Stępińskiego. W 2015 r. wpisano go do rejestru zabytków. Projekt ten powstał w ramach procesu odbudowy Warszawy ze zniszczeń wojennych. MDM była jedną z największych inwestycji tamtych czasów i jedną z pierwszych realizacji w estetyce socrealizmu. Kompleks został wzniesiony wokół placu Konstytucji i miał zapewnić mieszkania dla 45 tys. osób.

Budynki o monumentalnym charakterze zostały przyozdobione płaskorzeźbami przedstawiającymi przodowników pracy oraz mozaikami. Stanowiły one odzwierciedlenie stalinowskiej ideologii. MDM miała być symbolem socrealistycznej zabudowy w wielkomiejskim stylu i wzorem do naśladowania dla kolejnych inwestycji. W oryginalnym projekcie dzielnica obejmowała bardzo rozległy obszar - niemal cały teren południowej części Śródmieścia. Oprócz mieszkań dla 45 tys. osób miały znajdować się tu również 22 przedszkola, 11 szkół, 9 ośrodków zdrowia, kina, teatry, świetlice, hala targowa, sklepy, ratusz oraz stacja Szybkiej Kolei Miejskiej. Projektu nie udało się jednak zrealizować. To, co widzimy obecnie, stanowi jego niewielką część.

Plac Konstytucji został oficjalnie otwarty 22 lipca 1952 r. Następnie rozpoczęto budowę wzdłuż ul. Marszałkowskiej w kierunku południowym, ku placowi Unii Lubelskiej. Budynki są skromniejsze niż te przy samym placu, jednak również i je wykończono przykuwającymi uwagę detalami.

Do 1956 r., czyli do czasu zakończenia obowiązywania doktryny realizmu socjalistycznego, powstało jeszcze kilka budynków w ramach MDM, w tym osiedle Latawiec, nazywane również MDM III.

Warto dodać, że inwestycje w stylu Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej powstały także w kilku innych miastach w Polsce, w tym we Wrocławiu, Gdańsku, Kielcach oraz w Bielsku-Białej.