15.1°C
1009.5 hPa
Życie Warszawy

Program 72. urodzin Starówki: Jakie plany na pierwszy dzień? Nie tylko koncert Orlińskiego i Biela

Publikacja: 16.07.2025 12:15

Już w najbliższy weekend Starówka będzie pełna kulturalnych wydarzeń

Już w najbliższy weekend Starówka będzie pełna kulturalnych wydarzeń

Foto: Adobe Stock

18 i 19 lipca 2025 roku odbędą się 72. urodziny Starówki w Warszawie. Z tej okazji to miejsce już po raz trzeci wypełni się kulturalnymi wydarzeniami.

Przed dwa dni świętowania urodzin Starówki, które są częścią obchodów 80. rocznicy rozpoczęcia odbudowy Warszawy, odbędzie się przeszło sto wydarzeń zorganizowanych przez 33 instytucje staromiejskie. Jak będzie wyglądał pierwszy dzień?

Program 72. urodzin Starówki. 18 lipca 2025

Od godz. 10 do 10.30 w Kinie Syrena odbędzie się pokaz filmu „Warszawa nie zapomni”. Ukazuje on Warszawę przedwojenną, w czasie zniszczeń oraz po odbudowie. Pokaz organizuje Muzeum Warszawy. Bezpłatne wejściówki należy pobrać ze strony internetowej muzeum.

W godz. 10-20 w Centrum Wspierania Rodzin „Rodzinna Warszawa” przy ul. Starej 4 otwarta będzie Warszawska Strefa Rodzinna. Podzielona zostanie na trzy części: Strefę Malucha (plac zabaw, zabawki, wspinaczka), Strefę Sportową (siłownia plenerowa) oraz Strefę Relaksu (leżaki, koce, planszówki oraz możliwość zorganizowania pikniku.

W godz. 11-15 na Rynku Starego Miasta odbędzie się koncert uliczny Kataryniarza Jana – zaprezentuje przedwojenny repertuar warszawskich kabaretów, rewii i kina. Wstęp wolny.

Od godz. 11 do 18 będzie można wziąć udział w grze miejskiej „Odkrywcy Odbudowanej Warszawy” zorganizowanej przez Muzeum Warszawy, Muzeum Farmacji, Centrum Interpretacji Zabytku, Muzeum Karykatury, Dom Spotkań z Historią oraz Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie. Co ciekawe, uczestnikiem gry można zostać przez całe wakacje, wystarczy pobrać kartę zadań. Pozwala ona na poznanie niezwykłych miejsc, przedmiotów i architektury powojennej Warszawy.

O godz. 12, 13, 14, 15, 16 oraz 17 można zwiedzić historyczną pracownię artystyczną im. Zbigniewa Maleszewskiego w Warszawie przy ul. Bugaj 15/17 lok. 2. To autentyczna pracownia artysty ze zbiorami i oryginalnymi wnętrzami z lat 60. Wstęp wolny.

W tych samych godzinach dostępne będzie także oprowadzenie po Muzeum Rzemiosł Artystycznych i Precyzyjnych im. Jerzego Januszkiewicza przy ul. Piekarskiej 20. Muzeum zawiera zbiory z zakresu zegarmistrzostwa, złotnictwa, grawerstwa, optyki oraz brązownictwa. Wstęp wolny.

O godz. 13 odbędzie się otwarcie wystawy „Ruiny i odbudowa Starego Miasta w litografiach” w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej (ul. Dziekania 1). Autorami litografii są Antoni Sucharek i Jan Kucharski. Wstęp wolny.

O godz. 13 w Archiwum Głównym Akt Dawnych przy ul. Długiej 7 będzie można zobaczyć wystawę „To, co przetrwało – dzieje zasobu Archiwum Głównego Akt Dawnych”. Prezentuje oryginalne dokumenty z zasobu Archiwum. Oprócz oprowadzania po ekspozycji odbędzie się także wykład poświęcony stratom wojennym. Wstęp wolny.

W godz. 13-14, 15-16 oraz 17-18 odbędzie się pokaz filmu „In Articulo Mortis. Alina Szapocznikow” w Fundacji Galerii Alina przy ul. Brzozowej 31/33 lok. 1. To film z 1998 roku dokumentujący ostatnią pracownię Aliny Szapocznikow pod Paryżem. Wstęp wolny.

Od godz. 14 do 16 w Ogrodzie Starej Prochowni przy ul. Boleść 2 odbędzie się wspólne tworzenie pamiątkowego płótna z odciśniętymi dłońmi uczestników. To wydarzenie dla dzieci i młodzieży pod nazwą „Pozdrowienia z warszawskiej Starówki – pamiątka dnia” ma symbolicznie uczcić odbudowę Starówki. Wstęp wolny.

O godz. 16 przy ul. Rynek Starego Miasta 32 odbędzie się wystawa „Lato, które zmieniło wszystko. Festiwal 1955 z Błażejem Brzostkiem”. Obowiązuje limit 40 miejsc, a bezpłatne wejściówki można pobrać w kasie Muzeum Warszawy na godzinę przed oprowadzaniem. Wystawa traktuje o Festiwalu Młodzieży z 1955 roku.

W godz. 16-17 odbędzie się spacer „Podaj cegłę – spacer po staromiejskich lokalach”. Obejmie około 30 miejsc, do których zwykle dostęp jest niedostępny. Odbędzie się w około 30-osobowych grupach. Rozpocznie się w Hotelu Castle Inn przy ul. Świętojańskiej 2, a zakończy na Rynku Nowego Miasta.

Od godz. 16.00 do 17.30 w Domu Sztuki ludowej przy Rynku Starego Miasta 10 odbędą się warsztaty „Malowane śpiewające ptaszki”. Chodzi o gliniane ptaszki-gwizdki przygotowane przez twórcę ludowego. Obowiązuje limit 20 miejsc i zapisu pod mailem [email protected].

Od godz. 16.30 do 18.00 w Związku Powstańców Warszawskich przy ul. Długiej 22 odbędzie się kuratorskie oprowadzanie po wystawie „Powstanie Warszawskie 1944. Spragnieni wolności”. Wstęp wolny.

O godz. 17 w Centrum Interpretacji Zabytku przy ul. Brzozowej 11/13 będzie miało miejsce oprowadzanie po stałej ekspozycji poświęconej odbudowie warszawskiej Starówki oraz jej wpisaniu na listę UNESCO. Limit miejsc wynosi 70, a bilety są dostępne na stronie Muzeum Warszawy.

O godz. 17 przy ul. Senatorskiej 7 obędzie się oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Alexander Adams: Kinderszenen” inspirowanej czarno-białą fotografią, historią Warszawy i wspomnieniami. Wstęp wolny.

Między godz. 17-20 odbędzie się spacer „Ormianie na Starówce”. Obowiązuje limit 20 do 25 miejsc, wstęp jest wolny, nie ma wcześniejszej rejestracji.

Od godz. 17.30 do 18.30 odbędzie się koncert słowacko-polskiego duetu gitarowego Wieczorek Guitar Duo Kataríny Wieczoreková i Franciszka Wieczorka w Instytucie Słowackim przy ul. Krzywe Koło 12/14A. Wstęp wolny.

O godz. 18 w Centrum Interpretacji Zabytku przy ul. Brzozowej 11/13 rozpocznie się spacer „Zaraz po odbudowie – o żyjącym Starym Mieście w latach 50.”, który opowiada o codziennym życiu po odbudowie miasta. Poprowadzi go prof. Błażej Brzostek. Obowiązuje limit 50 miejsc, a wejściówki są do pobrania na stronie Muzeum Warszawy.

O godz. 18 w Langrenówce przy ul. Brzozowej 6/8a odbędzie się wernisaż „Pieśni – Rafa Janko” – wystawa komiksowo-ilustracyjna. Wstęp wolny.

Od godz. 19.00 do 21.15 na Rynku Nowego Miasta odbędzie się Koncert Inauguracyjny 72. Urodzin Starówki, podczas którego wystąpią kontratenor Jakub Józef Orliński, pianista Michał Biel oraz skład hip-hopowy V Filar. Wstęp wolny.

Od godz. 21.30 do 2.00 na Rynku Starego Miasta będzie można wziąć dział w urodzinowym silent disco pod gwiazdami. Oprawę muzyczną zapewni troje DJ-ów – Krims, Sosia i Basia Popiołek. Wstęp jest wolny, a wypożyczenie słuchawek kosztować będzie 30 zł.