Położona na skraju Puszczy Kozienickiej Jedlnia-Letnisko to dobre miejsce na wypad za miasto. Coś dla siebie znajdą tu wielbiciele turystyki pieszej i rowerowej oraz miłośnicy odpoczynku nad wodą. Warto obejrzeć zabytkowy kościół w stylu zakopiańskim oraz dawne domy letniskowe w stylu świdermajer.
Jedlnia-Letnisko położona jest w powiecie radomskim, ok. 100 km od Warszawy. Od 1 stycznia 2022 r. miejscowość ma prawa miejskie. Jest także siedzibą gminy Jedlnia-Letnisko. Położona na terenie Kozienickiego Parku Krajobrazowego do 1917 r. nosiła nazwę Mokrzec Swoboda. Przed wojną i w dwudziestoleciu międzywojennym zaczęli tu przyjeżdżać na wypoczynek zamożniejsi mieszkańcy pobliskiego Radomia. Dzięki temu w Jedlni zaczęły powstawać domy letniskowe budowane na wzór podwarszawskich świdermajerów.
Reklama
Współcześnie jedną z atrakcji Jedlni jest zalew Siczki, który wybudowano w latach 70. XX w. poprzez spiętrzenie wód na rzece Gzówka. Zbiornik zajmuje powierzchnię ok. 40 ha. Wzdłuż jego południowego brzegu biegnie ul. Nadrzeczna w Jedlni-Letnisku z ciągiem pieszo-rowerowym oraz deptakiem, który podobno jest najdłuższy w regionie (ma 1400 m).
Na północnym brzegu zalewu rozpościera się Rezerwat Przyrody „Jedlnia” stanowiący część Kozienickiego Parku Krajobrazowego z cennymi przyrodniczo okazami stu-, dwustuletnich drzew. Na terenie Rezerwatu znajduje się też m.in. zbiorowa mogiła ok. 450 osób rozstrzelanych przez Niemców w czasie II wojny światowej.
Wycieczki piesze i rowerowe po Jedlni-Letnisku i okolicach
Do Jedlni-Letniska warto przyjechać, by odpocząć od zgiełku dużego miasta. Jej zaletą jest też fakt, że położona jest z dala od najbardziej obleganych podwarszawskich miejscowości. To dobre miejsce do krótszych lub dłuższych spacerów, lub wycieczek. W zależności od planów, potrzeb i możliwości można wybrać trasę, którą chce się przemierzać. Przykładowe trasy:
szlak rowerowy czarny (długość 12 km): Radom lotnisko – Sadków – Groszowice – Jedlnia-Letnisko PKP;
ścieżka dydaktyczna „Jedlnia” prowadząca przez Rezerwat Jedlnia;
ścieżka dydaktyczna „Nad Pacynką” w dolinie rzeki Pacynki, nieopodal Antoniówki, z udostępnionym dla turystów źródełkiem św. Jana.
Zalew Siczki
Foto: Dariusz Rybik / Urząd Miasta Jedlnia-Letnisko
Spacerem po Jedlni-Letnisku
W trakcie pobytu w Jedlni warto też obejrzeć drewniany kościół pw. św. Józefa, zbudowany w stylu zakopiańskim i wpisany do rejestru zabytków. Należy także zwrócić uwagę na kilka zachowanych do dziś ponad stuletnich drewnianych willi stawianych w stylu świdermajer. „Jedna z nich została wybudowana w 1898 roku przez Czesława Golczewskiego (ówczesny prezydent Radomia – red.). Dla upamiętnienia tego wydarzenia otrzymał od swoich współpracowników rzeźbiony zegar słoneczny z wyrytym monogramem i datą: 20.07.1898. Właścicielami innych domów byli Karol Wickenhagen, a od 1917 roku rodzina państwa Kaliszczaków oraz rodzina Wesołowskich, a obecnie Chmielewskich” – czytamy na stronie turystyka.jedlnia.pl.
Będą otwarte baseny
Niestety, nie mamy dobrych wieści dla osób, które chciałyby przyjechać do Jedlni-Letniska i popływać w zalewie Siczki. Jest on wprawdzie bardzo malowniczy, ale woda w nim nie spełnia kryteriów czystości. Dlatego na zalewie nie ma żadnego oficjalnego kąpieliska. Tak przynajmniej wyglądała sytuacja w poprzednich sezonach; patrząc na ogłoszenia publikowane na oficjalnej stronie internetowej Jedlni-Letniska nic nie wskazuje na to, by w sezonie 2025 sytuacja wyglądała inaczej.
Samorząd otrzymał za to środki na budowę trzech otwartych basenów wraz z infrastrukturą rekreacyjno-sportową oraz tężnią solankową. Pieniądze w wysokości 1,89 mln zł pochodzą z budżetu woj. mazowieckiego i zostały przyznane w ramach programu „Mazowsze dla równomiernego rozwoju”, którego celem jest wyrównywanie różnic pomiędzy gminami i powiatami na Mazowszu.
Reklama
Drugą ważną inwestycją, która ma być zrealizowana w Jedlni-Letnisku w ramach tego programu (pośrednio związaną również z atrakcyjnością turystyczną tego miejsca), jest budowa sieci kanalizacji sanitarnej wraz z przyłączami, pompowniami ścieków i ich zasilaniem energetycznym w 9 miejscowościach. Dzięki temu zostaną zlikwidowane szamba, co wyeliminuje źródło zanieczyszczeń środowiska. To dofinansowanie wyniesie 4 mln zł.
Jak dojechać z Warszawy do Jedlni-Letniska? Baza noclegowa i gastronomiczna
Z Warszawy do Jedlni-Letniska jest ok. 100-120 km. Można także pojechać pociągiem przez Radom. Między Warszawą a Radomiem jest sporo połączeń kolejowych, a odległość z centrum Radomia do Jedlni to ok. 16 km.
Na terenie miasteczka znajduje się stacja PKP, na której zatrzymują się pociągi jadące z Radomia w kierunku Dęblina. Z Radomia do Jedlni można też dojechać komunikacją miejską (linia 26, niektóre warianty). Turyści, którzy chcieliby przenocować w Jedlni, mają do dyspozycji kilka obiektów noclegowych zlokalizowanych w samym mieście lub w okolicy oraz kilka restauracji.