21.7°C
1013 hPa
Życie Warszawy

Piloci oddadzą hołd bohaterom Powstania Warszawskiego. Gdzie będzie można zobaczyć dymny znak?

Publikacja: 24.07.2025 14:45

Dymny znak będzie malowany na niebie 1 sierpnia o  godz.17.00

Dymny znak będzie malowany na niebie 1 sierpnia o godz.17.00

Foto: Jakub Wojtysiak/UM Warszawa

1 sierpnia, w „godzinę W”, warszawscy piloci wykonają nad miastem specjalny pokaz. Niebo nad stolicą przypomni o historii.

Z inicjatywy Aeroklubu Polskiego i Aeroklubu Warszawskiego 1 sierpnia na niebie pojawi się znak Polski Walczącej — narysowany białą smugą dymu przez doświadczonych pilotów.

Baner z napisem „Pamiętamy 1944”

Oprócz tego wzdłuż Wisły przeleci samolot holujący baner z napisem „Pamiętamy 1944”. Dymny znak będzie malowany o 17.00 i widoczny w osi Alej Jerozolimskich, mniej więcej od Dworca Centralnego do ronda de Gaulle’a. Piloci wykonają go także ponownie w rejonie Mostu Świętokrzyskiego.

Za sterami samolotów zasiądą piloci zespołu pokazowego Aeroklubu Warszawskiego, „Dwójka AW” w składzie Hubert Massalski, Radek Izdebski oraz prezes Aeroklubu Polskiego Jerzy Makula, pilot i wielokrotny mistrz świata w akrobacji szybowcowej.

Dymne znaki będą wykonywane z samolotów Carbon Cub i dwóch maszynach polskiej konstrukcji AT-3. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem prezydenta Warszawy.

81. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

W 2025 roku przypada 81. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Program obchodów jest wyjątkowo bogaty i różnorodny, przygotowany przez Muzeum Powstania Warszawskiego oraz wiele instytucji i organizacji społecznych.

Najważniejszym wydarzeniem pozostaje Godzina „W”, która ma miejsce 1 sierpnia o godzinie 17:00. Tradycyjnie w całej Warszawie rozbrzmiewają wówczas syreny alarmowe, a mieszkańcy zatrzymują się na minutę ciszy, oddając hołd bohaterom Powstania Warszawskiego.

W Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego odbywają się spotkania z powstańcami i ich rodzinami. Dzięki temu uczestnicy obchodów mają wyjątkową okazję do wysłuchania wspomnień osób, które brały udział w walkach z 1944 roku.

Jednym z głównych wydarzeń artystycznych jest koncert Julii Pietruchy zatytułowany „Sierpniowe”. Artystka wykonuje utwory ze specjalnie przygotowanego albumu, który powstał we współpracy z Natalią Pietruchą oraz Miuoshem. Koncert zaplanowano na 25 lipca w Parku Wolności.

Ciekawym elementem programu jest także wystawa poświęcona cichociemnym spadochroniarzom Armii Krajowej oraz Jednostce Wojskowej GROM, która świętuje 35-lecie istnienia. Ekspozycja prezentuje zarówno sylwetki bohaterów z przeszłości, jak i współczesnych żołnierzy kontynuujących ich tradycję.

W ramach obchodów organizowane są również spektakle teatralne, gra miejska „Labirynt 44. Ostatnie spojrzenie”, warsztaty kaligrafii i liczne wydarzenia edukacyjne. Wszystkie te aktywności przybliżają uczestnikom codzienność walczącej Warszawy i losy powstańców.

W programie przewidziano także Marsz Pamięci oraz wspólne śpiewanie podczas koncertu „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki” na Placu Piłsudskiego. Wydarzenie to cieszy się szczególnym zainteresowaniem mieszkańców.