17.4°C
1010.7 hPa
Życie Warszawy

Wolontariusze pomogą seniorom. Gdzie w Warszawie można pracować charytatywnie?

Publikacja: 23.07.2025 10:00

Każdy, kto chce ofiarować swój czas i serce, może zostać towarzyszem osoby starszej

Każdy, kto chce ofiarować swój czas i serce, może zostać towarzyszem osoby starszej

Foto: Adobe Stock

Rusza IV edycja projektu społecznego „Zaloguj i pomagaj – Warszawa dla seniora”. Organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych do wspierania samotnych osób starszych ze stolicy.

Jak tłumaczą, w stolicy mieszka wielu seniorów, którzy często borykają się z samotnością i brakiem bliskiego wsparcia. Bez rodziny i przyjaciół, pozostają w domach, izolując się od świata i tracąc radość codziennych spotkań. Projekt „Zaloguj i pomagaj” powstał z myślą, by to zmienić.

Projekt „Zaloguj i pomagaj – Warszawa dla seniora”

Każdy, kto chce ofiarować swój czas i serce, może zostać towarzyszem osoby starszej. Wolontariusze towarzyszą seniorom podczas wspólnych spacerów, pomocy w dotarciu do lekarza, wyjścia do teatru czy też rozmowy przy filiżance gorącej czekolady. To pomoc, która przynosi obu stronom wiele satysfakcji i nowych doświadczeń.

Aby się zarejestrować, wystarczy odwiedzić stronę projektu, wypełnić formularz zgłoszeniowy, a następnie spotkać się z pracownikiem ośrodka pomocy społecznej, który przedstawi szczegóły współpracy. Kolejnym krokiem jest poznanie swojego podopiecznego i rozpoczęcie wspólnego działania.

Stowarzyszenie Q Rozwojowi, realizator projektu, oferuje wolontariuszom szerokie wsparcie, aby ułatwić im efektywną i bezpieczną pomoc. W programie znajdują się szkolenia z pracy z osobami starszymi, pierwszej pomocy przedmedycznej oraz aktywizacji seniorów. Organizowane są także spotkania integracyjne, superwizje grupowe i indywidualne konsultacje z gerontologiem lub psychologiem.

Dodatkowo wolontariusze i podopieczni mają szansę skorzystać z biletów na wydarzenia kulturalne, wizyty u fryzjera czy manicurzystki, a także otrzymać materiały do realizowania wspólnych hobby, takich jak gry czy rękodzieło.

Każdy, kto chce ofiarować swój czas i serce, może zostać towarzyszem osoby starszej

Projekt realizuje Stowarzyszenie Q Rozwojowi, które dba o prawidłowy przebieg programu i wsparcie dla wolontariuszy. Partnerem są stołeczne ośrodki pomocy społecznej, odpowiedzialne za rekrutację uczestników, zarówno seniorów, jak i wolontariuszy.

Wolontariat w Muzeum Powstania Warszawskiego

Zbliża się 81. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, której obchody byłyby niemożliwe bez udziału wolontariuszy. Muzeum Powstania Warszawskiego regularnie poszukuje wolontariuszy, którzy chcą zaangażować się w upamiętnianie najważniejszych wydarzeń historycznych związanych z Powstaniem Warszawskim z 1944 roku.

Wolontariusze w MPW wspierają organizację rocznicowych uroczystości, eventów edukacyjnych oraz uczestniczą w działalności wystawienniczej i kulturalnej muzeum. Oferta wolontariatu jest otwarta zarówno dla młodzieży, jak i osób starszych, z ukierunkowaniem na rozwój kompetencji historycznych, obsługi zwiedzających oraz pracy zespołowej. Muzeum proponuje szkolenia, praktyki, a także referencje przydatne w dalszej edukacji i karierze. Dzięki temu wolontariat w tym muzeum to nie tylko forma pomocy, lecz także szansa na pogłębienie wiedzy o historii oraz codzienne angażowanie się w życie kulturowe Warszawy.

– W naszej akcji społecznej „Wolność łączy” weźmie udział ok. 700 osób, z czego 400 to harcerze, a 300 to pozostali wolontariusze – mówi rzeczniczka muzeum Anna Kotonowicz. – Widzimy, że zainteresowanie naszymi akcjami nie słabnie. W zeszłym roku, podczas okrągłej rocznicy powstania, było rekordowe.

Celem akcji jest zwrócenie uwagi mieszkańców Warszawy oraz turystów na miejsca pamięci Powstania Warszawskiego znajdujące się na terenie całego miasta. Wolontariusze oraz harcerze biorący udział w Zlocie Harcerskim pełnią wartę honorową wręczając przechodniom przypinki ze znakiem Polski Walczącej. Zachęcają ich do do zatrzymania się i wspólnego przeżycia godziny „W”.

Wolontariat w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Wolontariusze mogą brać udział również w innych projektach. Z ich pracy chętnie korzystają np. stołeczne instytucje kultury. Przykładowo Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN od lat angażuje wolontariuszy w ramach akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile”, która upamiętnia powstanie w getcie warszawskim. Każdego roku w kwietniu setki wolontariuszy wraz z pracownikami muzeum wychodzą na ulice Warszawy, by wręczać przechodniom papierowe żonkile – symbol pamięci i solidarności.

Oprócz akcji „Żonkile”, Muzeum POLIN prowadzi stały wolontariat, w którym bierze udział około 150 osób. Wolontariusze wspierają muzeum podczas wydarzeń programowych – koncertów, wykładów, debat, konferencji i warsztatów edukacyjnych. Mają też możliwość angażowania się w projekty artystyczne i kulturalne, takie jak spektakle czy warsztaty taneczne. Muzeum oferuje im szkolenia, zaświadczenia o współpracy, bezpłatny wstęp na wystawy, a także integracyjne spotkania.

Wolontariusze wspierają muzeum podczas wydarzeń programowych – koncertów, wykładów, debat, konferencji i warsztatów edukacyjnych.

Nabory prowadzą również inne warszawskie muzea, takie jak Muzeum Warszawy czy Muzeum Narodowe, oferując różnorodne formy wsparcia i integracji dla osób chcących działać w kulturze i edukacji.

Koordynacja wolontariatu w Warszawie

Największym i najbardziej kompleksowym systemem koordynującym wolontariat w mieście jest projekt „Ochotnicy warszawscy”, realizowany przez urząd miasta wraz z licznymi organizacjami pozarządowymi i instytucjami miejskimi. Na platformie prowadzonej przez UM Warszawa można znaleźć liczne oferty dla wolontariuszy chętnych do wsparcia bibliotek, domów kultury, domów pomocy społecznej i szkół oraz innych instytucji miejskich.

Caritas Polska – Centrum Wolontariatu zaprasza osoby chętne do wsparcia w akcjach społecznych takich jak zbiórki żywności, odzieży, pomoc osobom bezdomnym, wyjazdy do szpitali dziecięcych, ośrodków szkolno-wychowawczych, domów pomocy społecznej i domów dziecka. Wolontariusze mogą angażować się zarówno długoterminowo, jak i w akcjach jednorazowych.

Różne formy wolontariatu oferują także fundacje i organizacje pozarządowe działające w obszarach takich jak edukacja, pomoc uchodźcom, ekologia i aktywność obywatelska.

Ponadto w Warszawie działa Centrum Wolontariatu, które m.in. oferuje wsparcie, szkolenia i doradztwo dla wolontariuszy i organizatorów wolontariatu oraz promuje współpracę między instytucjami a wolontariuszami.