23.8°C
1010.9 hPa
Życie Warszawy

Teatr Druga Strefa kończy sezon 2024/2025. Zagrał rekordowe 145 spektakli

Publikacja: 18.07.2025 14:00

Spektakle Teatru Druga Strefa obejrzało 4601 widzów

Spektakle Teatru Druga Strefa obejrzało 4601 widzów

Foto: Facebook/Teatr Druga Strefa

Teatr Druga Strefa, najdłużej działający teatr offowy Warszawy, zamyka jubileuszowy 35. sezon artystyczny.

Teatr Druga Strefa to kameralna przestrzeń artystyczna z dwiema scenami - większa mieści 50 osób, mniejsza – 20.

4601 widzów w Teatrze Druga Strefa

Na scenach zaprezentowano 145 spektakli, w tym aż 8 premier, z niezwykle ciepło przyjętą przez publiczność i krytyków polską prapremierą spektaklu „Wizuta” autorstwa Érica-Emmanuela Schmitta w reżyserii Sylwestra Biragi.

Jak podkreślają pracownicy teatru, spektakle obejrzało 4601 widzów, co nie tylko potwierdza stale rosnące zainteresowanie jego repertuarem, ale także świadczy o więzi z publicznością.

Teatr od lat otwiera swoje drzwi dla twórców z różnych krajów. Dzięki temu nie tylko prezentuje spektakle zza granicy, ale także buduje i podtrzymuje wieloletnie partnerstwa. Przykładem są stałe relacje z Divadlo Kontra ze Spiskiej Nowej Wsi czy z Teatrem Polskim w Wilnie, z którym Druga Strefa świętuje w tym roku 25 lat wspólnych działań artystycznych.

W tym sezonie warszawska publiczność miała okazję zobaczyć, po raz pierwszy na scenie teatru, dwa spektakle prosto z Buenos Aires. Równie ważnym elementem repertuaru są klasyczne teksty dramatu - publiczność może oglądać adaptacje dzieł Jean Paula Sartre'a „Przy Drzwiach Zamkniętych" czy „Szaleństwo we dwoje" Eugène'a Ionesco. Duże zainteresowanie widzów tymi spektaklami sprawia, że bilety wyprzedają się niezwykle szybko.

Teatr zorganizował 4 wystawy, które przyciągnęły 3943 odwiedzających.

Teatr nie ogranicza się wyłącznie do działalności na własnej scenie. W sezonie 2024/2025 zespół zaprezentował 17 spektakli wyjazdowych w różnych miastach w Polsce i za granicą, w tym w Berlinie, Brnie, Spiskiej Nowej Wsi, Wilnie, Katowicach, Koszalinie, Krakowie, Łodzi i Szczecinie.

Poza działalnością sceniczną, teatr zorganizował 4 wystawy: wystawę fotografii Kacpra Muchy ,,Dorosły?”, wystawę kolekcji ,,Identity Sculptures” Agnieszki Zadwornej, wystawę graffiti Arkadiusza FolteCa Foltyńskiego ,,Abstrahując”, wystawę fotografii Victorii Nekrasovej ,,Kobieta. Obecność”, które przyciągnęły 3943 odwiedzających.

Projekt #studencinascenę w nowym wydaniu

Sezon 2024/2025 przyniósł innowacyjne zmiany w projekcie #studencinascenę, który od 2020 roku cieszy się popularnością wśród studentów i warszawskiej publiczności. W ramach dotychczasowej formuły teatr gościł na swojej scenie teatry studenckie z całej Polski.

Teraz projekt zyskał nowy wymiar – studenci zostali zaproszeni do udziału w projektach prowadzonych przez uznanych międzynarodowych twórców. Pierwszą premierą w ramach nowej formuły projektu #studencinascenę był Projekt Mickiewicz w reżyserii Sylwestra Biragi, dyrektora Teatru Druga Strefa oraz Bożeny Sosnowskiej reżyserki z Sol Oriens, z Wilna. Pod okiem belgijskich artystów Jonathana Axela Gomisa i Juliena Van Aerschotta powstał spektakl Mizofinia, który miał swoją premierę w marcu 2025. Pierwszą premierą w nadchodzącym sezonie będzie „Ferdydurke” w reżyserii argentyńskiego twórcy Alejandro Radawskiego – trzeci spektakl realizowany w ramach odnowionego projektu #studencinascenę.

Kontynuowany był wieloletni projekt #polkirobiąteatr #polacyrobiąteatr, w ramach którego Teatr Druga Strefa, jako jedyny teatr w Polsce, od 2018 roku zaprasza na swoją scenę polskich twórców i twórczynie mieszkających na stałe poza granicami kraju.

W tym sezonie warszawska publiczność mogła cieszyć się wyjątkowymi spektaklami z Amsterdamu, Chicago, Edynburga, Giessen, Paryża, Spiskiej Nowej Wsi i Wilna. Ta pionierska inicjatywa nie tylko doskonale podtrzymuje więzi z polskimi artystami mieszkającymi za granicą, ale również znacząco wzbogaca krajowy krajobraz teatralny o niezwykle różnorodne perspektywy i bogate doświadczenia.