18.7°C
1014.7 hPa
Życie Warszawy

Teatr Ochoty zakończył sezon. Od września czeka go transformacja

Publikacja: 14.07.2025 08:15

Na 1 września zaplanowano objęcie dyrektorstwa przez Justynę Sobczyk, reżyserkę i pedagog teatru, wr

Na 1 września zaplanowano objęcie dyrektorstwa przez Justynę Sobczyk, reżyserkę i pedagog teatru, wraz z zastępcami Piotrem Morawskim i Magdaleną Grudziecką

Foto: Teatr Ochoty

Teatr Ochoty kończy 55. sezon działalności artystycznej, w trakcie którego publiczność miała okazję obejrzeć trzy premiery oraz 98 przedstawień.

Pracownicy teatru podsumowali miniony sezon. W październiku odbyła się inscenizacja sztuki Petra Zelenki „Opowieści o zwyczajnym szaleństwie” w reżyserii Karoliny Kowalczyk.

Wady postawy i trauma pokoleniowa

W listopadzie reżyser Marcin Wierzchowski zaprosił na spektakl ukazujący drugą stronę jeziora – autorski projekt opowiadający o traumie pokoleniowej.

W kwietniu miała miejsce premiera „Wad postawy” – komediodramatu Ingrid Lausund w reżyserii Pawła Aignera. Sezon zakończył koncert „Przerwa w podróży”, w którym wystąpiły aktorki Malwina Laska-Eichmann, Agata Łabno oraz Aleksandra Tokarczyk.

W Ognisku Teatralnym działało 17 grup młodzieżowych i dorosłych, które w maju i czerwcu zaprezentowały 17 premierowych spektakli. „Dziękujemy za niemal 100 proc. frekwencję na wszystkich wydarzeniach” – napisali pracownicy teatru.

Pierwszy w Polsce teatr dedykowany młodzieży

Nowy, 56. sezon będzie dla Teatru Ochoty szczególny – na 1 września zaplanowano objęcie dyrektorstwa przez Justynę Sobczyk, reżyserkę i pedagog teatru, wraz z zastępcami Piotrem Morawskim i Magdaleną Grudziecką. W tym czasie rozpocznie się także transformacja Teatru Ochoty w pierwszy w Polsce teatr dedykowany młodzieży. Chociaż większość spektakli pozostanie w repertuarze, pierwsze wydarzenia będą realizacją nowej misji instytucji.

Na jesieni przewidziane są dwie premiery. 20 września odbędzie się premiera „Toffi” według powieści Sarah Crossan w reżyserii Natalii Sołtysik. Spektakl skierowany do młodzieży, wykonywany przez aktorów i aktorki w wieku 17–20 lat, laureatów ostatniego konkursu „Polowanie na motyle”, opowiada o budowaniu więzi międzypokoleniowych i jest opowieścią o ratowaniu siebie i innych poprzez wzajemną relację.

28 listopada 2025 roku odbędzie się premiera kolejnego spektaklu dla młodzieży 16+, w reżyserii Mateusza Atmana i Agnieszki Jakimiak, w wykonaniu trzeciego zespołu sezonowego Teatru Ochoty. Projekt „Greta”, inspirowany postacią Grety Thunberg, połączy działania lokalne z kontekstem globalnym, sztukę z rzeczywistością oraz teatr z przestrzenią publiczną.

We wrześniu zobaczymy pożegnalną prezentację spektaklu młodzieżowego „Pustostany” według powieści Doroty Kotas. Październik upłynie pod znakiem Festiwalu Kultury Bez Barier, którego Teatr Ochoty jest współorganizatorem. Grudzień przyniesie finał kolejnej edycji Nagrody im. Haliny Machulskiej.