18.6°C
1005.6 hPa
Życie Warszawy

Wawer: Festyn dla dzieci. Ulicą Króla Maciusia przejdzie Dziecięcy Orszak Królewski

Publikacja: 04.06.2025 12:30

Tegoroczny festyn rozpocznie się o godz. 10:00 przy Szkole Podstawowej nr 195 (ul. Króla Maciusia 1)

Tegoroczny festyn rozpocznie się o godz. 10:00 przy Szkole Podstawowej nr 195 (ul. Króla Maciusia 1)

Foto: mat. pras.

W piątek 6 czerwca w dzielnicy Wawer odbędzie się kolejna edycja festynu „Dziecięcy Trakt Królewski". Wydarzenie rozpocznie się uroczystym przemarszem. Jakie atrakcje czekają najmłodszych uczestników zabawy?

To już kolejna odsłona wydarzenia organizowanego przez Wawerskie Centrum Kultury (WCK). Projekt upamiętniający życie i działalność Janusza Korczaka jest finansowany ze środków m.st. Warszawy Dzielnicy Wawer.

Święto Dzieci na Wawrze. Jakie atrakcje dla najmłodszych?

Tegoroczny festyn rozpocznie się o godz. 10:00 przy Szkole Podstawowej nr 195 (ul. Króla Maciusia 1) w Warszawie. O godz. 10:20 wystartuje uroczysty marsz Orszaku Dzieci ulicą Króla Maciusia w stronę OSiR Syrenka przy ul. Starego Doktora 1. Uczestnicy wydarzenia złożą kwiaty pod pomnikiem Janusza Korczaka, a ok. godz. 10:50 wejdą na teren królestwa Króla Maciusia.

Dla dzieci przygotowano szereg aktywności i atrakcji, w tym m.in. warsztaty rękodzieła, animacje, wysłuchanie bajki „Łowca na tropie owadów” (Fundacja Sztuki Ciała), a także pokaz break dance. Warsztaty muzyczne dla najmłodszych poprowadzi Maurycy Idzikowski. Młodsi i starsi fani czytelnictwa będą mogli uczestniczyć w tzw. Bookcrossingu, czyli wymianie książkowej.

Czym jest Dziecięcy Trakt Królewski w Warszawie?

Pomysłodawcami tego projektu artystyczno-edukacyjnego są Andrzej Rukowicz i Ewa Andrearczyk. Łączy on chęć upamiętnienia działalności Janusza Korczaka i pomysł na stworzenie lokalnej przestrzeni przyjaznej dzieciom i nastolatkom.

Jak przypomina WCK, trasa Orszaku nie jest przypadkowa. Uczestnicy wydarzenia przejdą od Szkoły Podstawowej nr 195 do OSiR Syrenka, na terenie której funkcjonował Dom Sierot „Różyczka” prowadzony przez Janusza Korczaka i Stefanię Wilczyńską. Pomysłodawcy projektu chcieli upamiętnić działalność tego cenionego wychowawcy, doktora i pisarza książek dla dzieci.

„Dziecięcy trakt mógłby stać się, na wzór Traktu Królewskiego w centrum Warszawy, jedną z atrakcji nie tylko dla osiedla czy dzielnicy, ale całego miasta. Ta przemiana zwykłej ulicy w magiczną przestrzeń będzie rozłożona na wiele lat, ale chcemy już dziś myśleć o niej jako o czymś wyjątkowym, miejscu gdzie corocznie będą kroczyły pochody dzieci i młodzieży świętując pierwszy dzień wiosny, dzień dziecka czy zakończenie roku szkolnego” – tak opisuje akcję Wawerskie Centrum Kultury.

Nowy, warszawski mural. Bohaterem Janusz Korczak

W zeszłym roku w ramach projektu na ścianie Szkoły Podstawowej nr 195 w Warszawie wykonano mural upamiętniający Janusza Korczaka i Stefanię Wilczyńską. Mural zrealizowano według projektu Sabiny Twardowskiej, we współpracy ze Stowarzyszeniem Stacja Muranów.

Janusz Korczak wraz ze Stefanią Wilczyńską prowadzili w latach 1912-1942 Dom Sierot w Warszawie (obecnie ul. Jaktorowska 6). Dom Sierot „Różyczka” powstał w 1921 r. na terenie wsi Czaplowizna (obecnie dzielnica Wawer) i funkcjonował jako letnisko, w którym organizowano kolonie.