Ogród na
dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego
Ogród na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego otwarto w 2002 roku. To jeden z największych tego typu obiektów w Europie. Warto wybrać się tu z najmłodszymi, aby pokazać im całkiem inne oblicze biblioteki. Z dachu można oglądać ją z lotu ptaka. Ogród daje ponadto możliwość spaceru wśród wielu roślin oraz podziwiania z niego panoramy stolicy. Wycieczka do tego nietuzinkowego ogrodu będzie ciekawą przerwą od standardowego zwiedzania miasta. Dodatkowy plus – jest to atrakcja bezpłatna.
Nauka i
magia w ciekawym wydaniu
Wizyta w Warszawie może stać się doskonałą okazją do poszerzania wiedzy. Najmłodsi mogą odkrywać tajemnice nauki w wyjątkowo ciekawy sposób. Mogą także ulec magii pieniądza lub magii w stanie czystym.
Centrum
Nauki Kopernik
Centrum Nauki Kopernik to niemal obowiązkowe miejsce podczas weekendu z dzieckiem w Warszawie. Zresztą nie tylko najmłodsi będą się tutaj świetnie bawić, ale także dorośli przekonają się, jak fascynująca może być nauka przedstawiona w odpowiedni sposób. To miejsce, w którym można dotykać, badać, sprawdzać i eksperymentować. Na wizytę warto przeznaczyć kilka godzin.
Centrum
Pieniądza NBP
Centrum Pieniądza NBP jest interaktywną placówką Narodowego Banku Polskiego otwartą w 2016 roku. Prowadzi działalność ekspozycyjno-edukacyjną. Składa się z 16 sal tematycznych. Wstęp do placówki jest bezpłatny. Wizyta tu jest ciekawa zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Najmłodsi otrzymują sporą dawkę wiedzy na temat ekonomii i historii pieniądza podaną w przystępny dla nich sposób.
Muzeum Świat
Iluzji
Muzeum Świat Iluzji łączy w sobie rozrywkę, edukację i magię. To świetna propozycja na wspólną zabawę dla całej rodziny. Wizyta w tym miejscu pobudza ciekawość i zachęca do odkrywania świata wokół nas. Młodsi i starsi mają szansę dowiedzieć się, jak powstają złudzenia optyczne czy jak działają zmysły człowieka. Wizyta gwarantuje niezapomniane wrażenia.
Zabawki
małe i duże, czyli uroczy weekend z dzieckiem w Warszawie
Czas w stolicy można także spędzić oglądając zabawki lub pociągi, czyli coś, co fascynuje najmłodszych. Możliwość przeniesienia się do dawnego świata zabawy lub kolei, będzie też wspaniałą przygodą dla dorosłych.
Muzeum
Domków Lalek, Gier i Zabawek
Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek to – jak wskazuje już sama jego nazwa – propozycja idealna dla maluchów. Oglądać tu można dwie wystawy stałe „Gry i zabawki polskie XX wieku” oraz „Lalki świata”. Na wystawach tych prezentowana jest kolekcja kilku tysięcy zabawek, ponad sto historycznych domów i innych obiektów dla lalek, a także jedna z większych europejskich kolekcji zabawek sakralnych.
Stacja
Muzeum Warszawa
Stacja Muzeum Warszawa to miejsce, które z pewnością zachwyci każdego małego pasjonata kolei. Działa na terenie dawnego dworca Warszawa Główna i jest kontynuatorem działalności Muzeum Kolejnictwa w Warszawie. Weekend z dzieckiem w stolicy spędzony tutaj to szansa na zobaczenie wielu eksponatów związanych z koleją, takich jak dawne mundury, stare bilety, historyczne rozkłady jazdy czy rozbudowane makiety. To także możliwość, aby z bliska obejrzeć wiele unikatowych lokomotyw. Do tych ostatnich z pewnością zalicza się parowóz serii Pm3 w otulinie aerodynamicznej, który jest obecnie jedynym tego typu egzemplarzem zachowanym na świecie.
Muzeum w
muzeum, czyli przestrzeń muzealna dla dzieci
Kilka warszawskich muzeów część swojej przestrzeni udostępnia najmłodszym. Mogą tam się bawić, ale także w zrozumiały dla siebie sposób poznawać kulturę i historię.
Muzeum
dla Dzieci im. Janusza Korczaka
Muzeum dla Dzieci im. Janusza Korczaka jest częścią Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Najmłodsi w czasie zwiedzania nie muszą obawiać się, że usłyszą komunikat „Nie dotykać eksponatów”. Tutaj wszystko można dotknąć i sprawdzić, aby w ten sposób lepiej poznać i zrozumieć dziedzictwo kulturowe naszego kraju oraz wielu miejsc świata. Rozbudzanie ciekawości i nauka przez zabawę to główna misja tego miejsca. Można tu obejrzeć wystawy stałe i czasowe, a także wziąć udział w wielu wydarzeniach. Dzieci mają nawet możliwość zajrzeć w miejsce na co dzień niedostępne dla zwiedzających – do magazynów Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.
Sala
Małego Powstańca w Muzeum Powstania Warszawskiego
Sala Małego Powstańca jest częścią Muzeum Powstania Warszawskiego. To tutaj maluchy pod opieką doświadczonych instruktorów dydaktycznych mogą – za pomocą dostosowanego do nich przekazu – poznać historię. Do ich dyspozycji są m.in. repliki zabawek z epoki, reprinty przedwojennych książek dla dzieci oraz gry planszowe i puzzle poświęcone tematyce powstania warszawskiego. W Sali Małego Powstańca odbywają się ponadto lekcje muzealne i warsztaty dla dzieci.
Miejsce
edukacji rodzinnej „U króla Maciusia” w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Miejsce edukacji rodzinnej „U króla Maciusia” to przestrzeń w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN stworzona z myślą o najmłodszych. Przeznaczona jest dla dzieci do 10. roku życia i ich opiekunom. Przygotowano tu wiele materiałów i pomocy dydaktycznych, które mają pomóc odkryć żydowską kulturę, tradycję i historię. Dzieci mogą tutaj rysować, bawić się, oglądać i czytać książki czy muzykować. Z całej przestrzeni korzystać można bezpłatnie. W Miejscu edukacji rodzinnej „U króla Maciusia” organizowane są ponadto warsztaty dla rodzin i zajęcia dla grup zorganizowanych.
Kulturalny
weekend z dzieckiem w Warszawie, czyli wizyta w teatrze
Ciekawą propozycję dla wszystkich tych, którzy zastanawiają się, co robić z dzieckiem w weekend w Warszawie, mają miejscowe teatry. Ich wybór jest całkiem spory. Bez problemu znaleźć można takie, które oferują spektakle nawet dla najmłodszych dzieci.
Teatr
Małego Widza
Teatr Małego Widza to świetna propozycja na kulturalny weekend z dzieckiem w stolicy. Jest to pierwszy w Polsce teatr, którego oferta skierowana jest do dzieci już od pierwszego roku życia. Przyjazna atmosfera, krótkie spektakle, przestrzeń do zabawy – to wszystko sprawia, że odwiedziny tutaj są dla małego widza komfortowe. Może on obcować ze sztuką, odkrywać świat i czerpać z tego radość.
Teatr
Niewielki
Teatr Niewielki to kolejna propozycja spotkań ze sztuką dla najmłodszych Warszawie. Wszystko tutaj – od wystroju aż do spektakli – powstało z myślą o dzieciach w wieku 1-7 lat. Mnóstwo kolorów i poduszek oraz kameralna sala teatralna sprawiają, że maluchy czują się tu bezpiecznie. Z chęcią oglądają więc przedstawienia, uruchamiają swoją wyobraźnię i poznają świat.
Teatr Baj
Teatr Baj jest najstarszym teatrem lalek w Polsce dla dzieci. Został założony w 1928 roku. Główna sala teatru ma ruchomą scenę i 180 miejsc na widowni. Budynek dysponuje ponadto kameralną salą, w której jest 25 miejsc. Spektakle teatru powstają na podstawie polskiej i światowej literatury dla dzieci i młodzieży. Przedstawienia idealne dla siebie znajdą tu zarówno młodsi, jak i starsi widzowie.