24.1°C
1005.9 hPa
Życie Warszawy

Urząd zapyta przedsiębiorców, jak im się działa w Warszawie

Publikacja: 20.07.2025 10:00

Zamówienie dotyczy przeprowadzenia szczegółowego badania na próbie 900 warszawskich przedsiębiorstw

Zamówienie dotyczy przeprowadzenia szczegółowego badania na próbie 900 warszawskich przedsiębiorstw

Foto: Adobe Stock

Urząd miasta ogłosił przetarg na wykonanie kompleksowego badania warunków prowadzenia działalności gospodarczej w stolicy w ramach kolejnej edycji Barometru Gospodarczego.

Zamówienie dotyczy przeprowadzenia szczegółowego badania na próbie 900 warszawskich przedsiębiorstw, z czego 500 firm zostanie wybranych losowo ze wszystkich sektorów, natomiast 400 obejmie przedsiębiorstwa funkcjonujące w sektorach kreatywnych oraz wysokich i średnich technologii.

Barometr Gospodarczy 2025

Za realizację projektu odpowiadać będzie wybrana w trybie podstawowym bez negocjacji firma badawcza, która zobowiąże się do ukończenia wszystkich prac w terminie do 9 grudnia 2025 roku.

Jak tłumaczą urzędnicy, celem tego przedsięwzięcia jest uzyskanie aktualnej i pogłębionej wiedzy na temat rzeczywistej sytuacji warszawskich przedsiębiorców oraz identyfikacja najważniejszych barier i trendów w rozwoju stołecznej gospodarki. Uzyskane dane mają stanowić podstawę do kształtowania polityki gospodarczej miasta i podejmowania skutecznych działań sprzyjających rozwojowi biznesu w Warszawie.

Badanie zostanie zrealizowane przy pomocy wykwalifikowanego zespołu ankieterów, których prace będą nadzorowane przez doświadczonego badacza zaakceptowanego przez urząd miasta. Wszystkie działania będą zgodne z najnowszymi standardami metodologicznymi, wymogami ochrony danych osobowych oraz przepisami regulującymi dostępność cyfrową i komunikację prostym językiem.

Rezultaty badania, w postaci raportów, analiz i baz danych, zostaną udostępnione Urzędowi m.st. Warszawy w pełni zgodnie ze standardami obowiązującymi w urzędzie. Miasto otrzyma wyłączne i nieograniczone prawa autorskie do wszystkich efektów prac badawczych, w tym do ich utrwalania, zwielokrotniania, wprowadzania do obrotu, udostępniania online, rozpowszechniania oraz korzystania z nich w dowolny sposób, przez cały okres trwania praw majątkowych – zarówno w celach analitycznych, jak i promocyjnych.

Wyniki badania przedsiębiorców w Warszawie w 2024 r.

Projekt Barometr Gospodarczy Warszawy jest źródłem wiedzy, która pozwala zarówno na ocenę obecnego stanu stołecznej przedsiębiorczości, jak i prognozowanie przyszłych zmian na rynku. Z ostatniej jego edycji, za 2024 rok, wynika, że większość warszawskich firm pozytywnie ocenia zarówno warunki do rozpoczęcia działalności gospodarczej, jak i jej prowadzenia w stolicy. Odsetek firm z pozytywną oceną tych warunków po pandemicznym spadku utrzymuje się na stabilnym poziomie, z wyraźnym dołkiem odnotowanym w 2023 roku, natomiast w 2024 nastąpił powrót do wcześniejszych tendencji.

Około jedna trzecia przedsiębiorstw w 2024 roku wdrożyła co najmniej jedno nowe lub znacząco ulepszone rozwiązanie marketingowe lub produkt. Przy tym większość badanych firm – niezależnie od sektora – aktualnie nie planuje dalszych wdrożeń innowacyjnych w ciągu najbliższych trzech lat.

Odsetek przedsiębiorstw deklarujących prowadzenie projektów badawczo-rozwojowych utrzymuje się na podobnym poziomie od lat 2017–2024.

W porównaniu z latami poprzednimi zwiększyła się liczba firm, których pracownicy podnosili swoje kwalifikacje zawodowe – to obszar rosnącego znaczenia zarówno dla bieżącego wsparcia, jak i długoterminowej konkurencyjności w perspektywie 20 lat.

Od 2022 roku na stałym poziomie pozostaje deklarowane przez firmy dbanie o relacje z pracownikami, klientami, dostawcami i podwykonawcami.

Rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji stosuje aktualnie co dziesiąta firma, natomiast co piąta nie korzysta jeszcze z takich narzędzi, ale planuje ich wdrożenie w najbliższych latach.

W odniesieniu do rozpoczęcia działalności gospodarczej firmy najlepiej oceniają dostęp do usług doradczych, informacji oraz finansowania (w przypadku firm innowacyjnych i kreatywnych: dostęp do informacji, usług szkoleniowych i doradczych). Jednocześnie w porównaniu z poprzednimi latami widoczny był spadek oceny dostępności wykwalifikowanych pracowników, zarówno wśród ogółu firm, jak i w sektorach innowacyjnych.

Wskazywano też, że obniżenie podatków oraz zmniejszenie formalności i biurokracji to najważniejsze postulaty zmian w celu poprawy warunków prowadzenia biznesu w stolicy.