Niezwykłe spotkanie z polskim astronautą

W czerwcu bieżącego roku Sławosz Uznański-Wiśniewski, polski astronauta projektowy Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), wyruszy w przestrzeń kosmiczną. Ósmego dnia jego misji IGNIS, Centrum Nauki Kopernik zaplanowało dzień pełen kosmicznych atrakcji. Uczestnicy wydarzenia będą mogli wziąć udział w wykładach popularnonaukowych prowadzonych przez specjalistów sektora kosmicznego oraz w warsztatach tematycznych poświęconych misjom kosmicznym. Nie zabraknie również aktywności sportowych i artystycznych związanych z eksploracją kosmosu, a także atrakcji przygotowanych przez stowarzyszenia technologiczne. Kulminacyjnym punktem dnia będzie połączenie audio-video na żywo ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim, który odpowie na pytania uczniów i zaprezentuje fascynujące eksperymenty z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Konkurs dla kreatywnych pedagogów

Aby wziąć udział w wydarzeniu, nauczyciele szkół podstawowych muszą wypełnić formularz zgłoszeniowy do 28 maja. Kluczem do sukcesu jest przekonujące uzasadnienie, dlaczego to właśnie dana grupa uczniów powinna znaleźć się w Centrum Nauki Kopernik. Organizatorzy, spośród wszystkich nadesłanych zgłoszeń, wybiorą dwanaście najlepszych, kierując się trzema głównymi kryteriami. Pod uwagę brane będą pomysłowość i kreatywność przedstawionego uzasadnienia, doświadczenie nauczyciela w twórczym wykorzystywaniu tematyki eksploracji kosmosu i technologii kosmicznych w działalności edukacyjnej, a także potencjał edukacyjny i możliwość przełożenia udziału w wydarzeniu na długoterminowe cele edukacyjne.

Co czeka zwycięzców?

Nagrodą w konkursie jest możliwość uczestnictwa nauczyciela wraz z pięcioma wybranymi uczniami w czerwcowym wydarzeniu, którego przewidywany termin to 16 czerwca 2025 roku. Organizatorzy zapewniają laureatom udział we wszystkich warsztatach i aktywnościach edukacyjnych, a także, co najważniejsze, spotkanie na żywo podczas połączenia z polskim astronautą. Dodatkowo, zwycięskim grupom zapewnione zostanie wyżywienie oraz zwrot kosztów podróży, a dla szkół położonych ponad 50 kilometrów od Warszawy przewidziano również możliwość noclegu. To wyjątkowa okazja dla młodych pasjonatów kosmosu, aby z bliska doświadczyć niesamowitego świata eksploracji orbity.