24.6°C
1010.1 hPa
Życie Warszawy

Nowe plany zagospodarowania przestrzennego w Warszawie

Publikacja: 10.07.2025 16:30

Radni podjęli uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzania miejscowego planu zagospodarowania prz

Radni podjęli uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru Kampusu Banacha Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Foto: Adobe Stock

Podczas czwartkowej (10 lipca) sesji Rady Warszawy miejscy radni uchwalili dziewięć miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, które obejmują tereny siedmiu dzielnic.

Nowe plany zyskały: Białołęka, Bielany, Mokotów, Praga-Południe, Śródmieście, Ursus i Wawer.

– Dawno nie mieliśmy tylu planów miejscowych uchwalonych na jednej sesji. Te liczby cieszą, bo każdy plan to krok naprzód w stronę bardziej uporządkowanej i przyjaznej do życia Warszawy – powiedziała Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy.

Bielany. Plan miejscowy Parku Harcerskiej Poczty Polowej Powstania Warszawskiego

Park o powierzchni ok. 2,9 hektarów oddziela osiedle Ruda od al. Armii Krajowej i łączy się z innymi terenami zielonymi. Plan chroni ten park przed zabudową, która wcześniej była dopuszczona.

Białołęka. Plan miejscowy Wiśniewo w rejonie ul. Kołacińskiej

Plan obejmuje prawie 77,6 hektarów. To w większości domy jednorodzinne – wolnostojące i bliźniaki. Dokument pozwala utrzymać taki charakter zabudowy oraz wprowadzić usługi nieuciążliwe i publiczne. Chroniony będzie również Kanał Henrykowski – ważny element przyrody w tej okolicy.

Mokotów. Plan miejscowy obszaru Sielce (część Ib)

Plan obejmuje niewielki teren – niecałe 1,9 hektarów. Znajdują się tam budynki dawnych zakładów przemysłowych oraz oświatowe. Dokument określa, jak można zagospodarować ten obszar, z uwzględnieniem jego zabytkowego charakteru i możliwości rozwoju funkcji o charakterze ogólnomiejskim.

Mokotów. Plan miejscowy okolicy ul. Krasickiego i Malczewskiego

Teren planu o powierzchni niemal 38 hektarów to głównie zabudowa mieszkaniowa i usługowa, w tym wiele wartościowych ze względów historycznych i architektonicznych obiektów objętych ochroną konserwatorską oraz dużo zieleni i cenne drzewa. Plan ma chronić zabytkowy układ urbanistyczny i ograniczyć przypadkowe i niekontrolowane zmiany w przestrzeni.

Praga-Południe. Plan miejscowy obszaru Gocławia w rejonie Jeziorka Gocławskiego (część II)

Plan dotyczy prawie 73 hektarów. W pobliżu znajduje się Jeziorko Gocławskie oraz osiedle Przyczółek Grochowski, wpisane do ewidencji zabytków. Celem planu jest uporządkowanie przestrzeni i poprawa jakości życia mieszkańców.

Praga-Południe. Plan miejscowy obszaru Gocławia w rejonie Jeziorka Gocławskiego (część III)

Plan obejmuje ponad 19,5 hektarów. Chroni ogrody działkowe i istniejącą zabudowę mieszkaniową. Uwzględnia też potrzeby komunikacyjne tego rejonu, przede wszystkim te związane z planowaną budową tramwaju na Gocław.

Śródmieście. Plan miejscowy rejonu Nowego Miasta

Plan obejmuje cenny obszar o powierzchni ponad 50 hektarów, w tym część Starówki i Skarpy Warszawskiej. Teren ten znajduje się w parku kulturowym i strefie UNESCO. Plan ma na celu zachowanie wyjątkowych walorów historycznych i przyrodniczych tego miejsca.

Ursus. Plan miejscowy rejonu ul. Dzieci Warszawy

Plan obejmuje teren o powierzchni ponad 39 hektarów. Obszar szybko się rozwija – powstają nowe osiedla, a inwestorzy interesują się kolejnymi działkami. Plan pomoże w uporządkowanym i zrównoważonym rozwoju tej części dzielnicy. Przewiduje park dostępny dla wszystkich, chroni istniejące funkcje oświatowe oraz umożliwia budowę nowych dróg.

Wawer. Plan miejscowy obszaru Aleksandrowa (część południowa)

Wielki teren planu o powierzchni niemal 227 hektarów to głównie domy jednorodzinne, łąki i lasy. Dokument przewiduje dalszy rozwój zabudowy mieszkaniowej, dopasowanej do lokalnych warunków z zachowaniem zieleni i przestrzeni otwartych.

Będzie nowy plan zagospodarowania przestrzennego na Ochocie

Stołeczni radni podjęli również uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru Kampusu Banacha Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Aktualnie trwają konsultacje społeczne dla pięciu planów miejscowych na etapie wyłożenia do publicznego wglądu.