16.9°C
1013 hPa
Życie Warszawy

Kiedy nowa uchwała krajobrazowa? Wiceprezydent Warszawy podała terminy

Publikacja: 10.07.2025 14:45

Czy wreszcie zostanie powstrzymany chaos estetyczny w Warszawie? Uchwała krajobrazowa ma trafić do R

Czy wreszcie zostanie powstrzymany chaos estetyczny w Warszawie? Uchwała krajobrazowa ma trafić do Rady Warszawy latem 2026 r.

Foto: Marcin Łobaczewski / Fotorzepa

Bierzemy się do pracy, przygotowujemy szybko nową uchwałę krajobrazową – zapowiedziała podczas sesji Rady Warszawy wiceprezydent Renata Kaznowska. Najbliższy możliwy termin przedłożenia radzie jaki wskazano – przed wakacjami... przyszłego roku.

Jak zapowiedziała wiceprezydent Kaznowska, do końca wakacji urzędnicy będą zbierać wnioski do uchwały, a potem w ciągu 60 dni sporządzić jej projekt. – Następnie będzie on skierowany do uzgodnień, po czym w okolicach marca chcielibyśmy ten dokument wyłożyć – tłumaczyła. – Mamy nadzieję, że uda nam się nowe przepisy przedłożyć radnym do uchwalenia jeszcze przed przyszłorocznymi wakacjami albo tuż po wakacjach – zapowiedziała.

Radni Warszawy o uchwale krajobrazowej

Radny Wojciech Zabłocki (PiS) przypomniał, że inne duże miasta uchwałę krajobrazową mają już od dawna. – Mają ją takie miasta jak np. Kraków – mówił radny. – Może prezydent powienien tam pojechać i zapytać, jak to zrobić. Apeluję, żeby urząd miasta wziął się do pracy. Czekamy na tę uchwałę 10 lat – powiedział.

Urzędników bronił wiceprzewodniczący Rady Warszawy Sławomir Potapowicz (KO). – Uchwała krajobrazowa została przez nas przyjęta, ale zanegowana przez wojewodę – przypomniał. – Warto podkreślić, że prezydent Trzaskowski nie był jakimś szczególnym oczkiem w głowie wojewody Radziwiłła.

– Żadna z uchwał nie rozwiąże wszystkich problemów, takich jak nielegalne parkowanie i nielegalne reklamy – powiedziała z kolei radna Marta Szczepańska. – Prosze pamiętać, że porządkowanie chaosu reklamowego wymaga silnego nadzoru budowlanego – podkreśliła.

Głos w tej sprawie zajęła także przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska.

– Chciałabym przypomnieć, że nie byłoby żadnej uchwały krajobrazowej, nie byłoby żadnej ustawy, gdyby nie Warszawa – powiedziała. – To tutaj odbył się okrągły stół reklamowy, którego prace trwały rok. Potem ustalenia zostały przekazane do ministerstwa i tam dalej trwały prace. Potem poszłam do prezydenta Komorowskiego, który tę ustawę podpisał.

Wiceprezydent Kaznowska zapowiedziała, że urząd będzie starał się przygotować uchwałę jak najszybciej. – Bierzemy się do pracy, przygotujemy szybko nową uchwałę krajobrazową – zapowiedziała.

Historia uchwały krajobrazowej w Warszawie

Historia uchwały krajobrazowej w Warszawie rozpoczęła się w 2017 roku, gdy po raz pierwszy zaprezentowano projekt dokumentu mającego uporządkować przestrzeń miejską, w tym reklamy, szyldy, małą architekturę i ogrodzenia. W 2018 roku zaktualizowany projekt został wyłożony do publicznego wglądu, a po rozpatrzeniu uwag trafił do Rady Warszawy. 16 stycznia 2020 roku radni niemal jednogłośnie przyjęli uchwałę

Jednak już miesiąc później wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł unieważnił uchwałę, wskazując na naruszenia prawa, m.in. brak uzgodnień z konserwatorem zabytków i niewłaściwe konsultacje społeczne.

Miasto zaskarżyło decyzję wojewody do sądów administracyjnych, które po dwuletniej batalii podtrzymały unieważnienie uchwały. W efekcie Warszawa została zobowiązana do ponownego uzgodnienia i wyłożenia dokumentu do publicznych konsultacji.

W lutym 2023 roku rozpoczęły się kolejne konsultacje społeczne dotyczące nowego projektu uchwały, który ma być ostatnim etapem starań o jej wejście w życie.

Inne duże polskie miasta, takie jak Kraków, Gdynia, Gdańsk, Sopot, Łódź czy Poznań, zdołały już wprowadzić swoje uchwały krajobrazowe, skutecznie ograniczając chaos reklamowy i poprawiając estetykę przestrzeni miejskiej.

Jednakw grudniu 2023 roku Trybunał Konstytucyjny orzekł, że usuwanie reklam bez możliwości dochodzenia odszkodowania jest niekonstytucyjne, co ponownie zatrzymało proces wprowadzania uchwały.

Jednak inne duże polskie miasta, takie jak Kraków, Gdynia, Gdańsk, Sopot, Łódź czy Poznań, zdołały już wprowadzić swoje uchwały krajobrazowe, skutecznie ograniczając chaos reklamowy i poprawiając estetykę przestrzeni miejskiej.