18.5°C
1012 hPa
Życie Warszawy

Fotoradar-ofiara wandali wróci do pracy. Znowu pójdzie na rekord?

Publikacja: 17.07.2025 16:45

Do końca lipca na Al. Jerozolimskie powinien wrócić niszczony dwukrotnie fotoradar

Do końca lipca na Al. Jerozolimskie powinien wrócić niszczony dwukrotnie fotoradar

Foto: wb77 - stock.adobe.com

Prawdopodobnie do końca lipca zniszczony fotoradar z Al. Jerozolimskich powinien wrócić na swoje poprzednie miejsce. Urządzenie padło dwukrotnie ofiarą wandali. Główny Inspektorat Transportu Drogowego (GITD) chce, żeby miejsce było monitorowane.

– Po kolejnym, już drugim akcie wandalizmu, urządzenie wróciło do serwisu. Zostały określone rzeczy, które należy wymienić. Prace toczą się również w uzgodnieniach z ubezpieczycielem, bo wszystkie nasze urządzenia są ubezpieczone. Po uzgodnieniach kosztorysu urządzenie będzie wracało. Powinno trafić w to samo miejsce do końca tego miesiąca – mówi w rozmowie z TVP Warszawa Maciej Zwoliński, naczelnik Wydziału Instalacji i Utrzymania Urządzeń GITD.

Fotoradar-rekordzista z Al. Jerozolimskich 

Fotoradar zbył zamontowany przy Al. Jerozolimskich 239, na wysokości salonu samochodowego, w pobliżu skrzyżowania z ul. Ryżową. Zaczął pracę w połowie listopada 2024 r. i szybko okazało się, jak wielu przejeżdżającym tamtędy kierowców przekracza dopuszczalną prędkość (czyli 50 km na godzinę). W niecały miesiąc od uruchomienia urządzenie zarejestrowało niemal 8 tys. przekroczeń prędkości. Fotoradar z Ursusa miał szansę stać się pod tym względem krajowym rekordzistą. Dla porównania, urządzenie, które do tej pory notowało najwięcej naruszeń w kraju, czyli fotoradar ustawiony w Świdniku przy al. Tysiąclecia, w ciągu całego 2024 r. zarejestrowało 21 tys. przekroczeń prędkości.

Na marginesie – wskazania fotoradaru z Al. Jerozolimskich nie są jedyną sytuacją, w której warszawscy kierowcy poszli na rekord. Według danych GITD pochodzących z rejestratorów przejazdu na czerwonym świetle zainstalowanych na przejazdach kolejowych, w 2024 r. największą liczbę przekroczeń w kraju zarejestrowało urządzenie zamontowane na przejeździe kolejowym przy ul. Cyrulików. W 2024 r. kierowcy przejechali tu na czerwonym 5 tys. razy.

Dwa razy montowany, dwa razy niszczony. Do trzech razy sztuka?

W lutym 2025 r. fotoradar z Al. Jerozolimskich został zniszczony po raz pierwszy. Naprawienie szkód wyceniono na ok. 50 tys. zł. W drugiej połowie kwietnia urządzenie wróciło na ulicę. Pracowało nieco ponad dobę. Wandale uszkodzili jego najbardziej wrażliwe elementy. Jak informował GITD – wgniecenia powstały najprawdopodobniej przy użyciu siekiery. Inspektorat już wtedy zapowiadał, że naprawa może potrwać około dwa miesiące i urządzenie wróci do pracy. Urząd będzie zabiegał jednak o to, by Zarząd Dróg Miejskich (ZDM) objął je monitoringiem.

Według informacji TVP Warszawa nie ma jednak pewności, że urządzenie będzie chronione. ZDM przygotowuje się do przetargu na rozbudowę i modernizację monitoringu. – Ale to i tak nie daje gwarancji, że taki monitoring dosięgnąłby do tego konkretnego fotoradaru – powiedział Maciej Dziubiński z ZDM.

Winne zbyt restrykcyjne ograniczenie prędkości?

Informacje o pracy fotoradaru z Al. Jerozolimskich i jego kolejnych zniszczeniach budziły wiele emocji i komentarzy w internecie. Wiele osób nazywało go „maszynką do robienia pieniędzy”. Część komentujących wskazywała, że ograniczenie prędkości w tym miejscu do 50 km/godz. jest niepotrzebne i nieadekwatne do warunków jazdy. Zaś sam fotoradar bardziej przydałby się np. w innych punktach Ursusa – tam, gdzie np. są jednojezdniowe ulice.