23.5°C
1007.3 hPa
Życie Warszawy

W Warszawie jak w Bolonii? Naukowcy przewidują klimat stolicy za 60 lat

Publikacja: 21.07.2025 00:15

Klimat w Warszawie za niemal 60 lat może przypominać ten panujący obecnie w okolicach włoskiej Bolon

Klimat w Warszawie za niemal 60 lat może przypominać ten panujący obecnie w okolicach włoskiej Bolonii, twierdzą naukowcy

Foto: studio v-zwoelf / Adobe Stock

Za niespełna 60 lat klimat w Warszawie może zacząć przypominać ten panujący teraz w okolicach włoskiej Bolonii – wynika ze stworzonej przez naukowców z Uniwersytetu Maryland w USA aplikacji wizualizującej klimat na świecie w 2080 roku.

Według amerykańskich naukowców w stolicy ma być dużo cieplej i bardziej sucho niż obecnie.

Aplikacja internetowa Future Urban Climates prognozuje klimat w 2080 roku

Aplikację internetową Future Urban Climates (Klimaty miejskie w przyszłości) stworzył Matt Fitzpatrick z Centrum Nauk o Środowisku Uniwersytetu Maryland przy wsparciu programistycznym Teofila Nakova. Narzędzie pozwala przewidzieć, jak w ciągu najbliższych niespełna 60 lat zmienią się warunki klimatyczne w ponad 40 tys. lokalizacji na całym świecie. Przewiduje możliwe temperatury i opady, a także pokazuje, która obecna lokalizacja ma podobny klimat do prognozowanego klimatu wybranego miasta.  

Warszawskie lata za niespełna 60 lat będą o 2,3 stopnia Celsjusza cieplejsze i o 1,6 proc. bardziej suche niż teraz

Aplikacja Future Urban Climates (którą można znaleźć pod adresem https://fitzlab.shinyapps.io/cityapp/) wykorzystuje technikę statystyczną do tworzenia map analogowych klimatu dla wielu lokalizacji. Przedstawia kilka możliwych zmian klimatu. Uwzględnia w nich różnice w prognozowanych scenariuszach emisji gazów cieplarnianych – wysokich lub niskich, a także różne modele prognozowania klimatu. Narzędzie, jak tłumaczą jego twórcy, wykorzystuje skomplikowane obliczenia, aby pomóc odpowiedzieć na pytanie „Gdybym chciał zobaczyć, jaki klimat będzie panował w moim mieście w przyszłości, dokąd powinienem pojechać?”.

W Warszawie jak w Bolonii? Prognozowany klimat w stolicy w 2080 roku

Według najmniej optymistycznego scenariusza prognozowanego przez Future Urban Climates przy założeniu wysokiej emisji gazów cieplarnianych, lata w Warszawie za niespełna 60 lat będą prawdopodobnie o 6,3 stopnia Celsjusza cieplejsze i o 14,5 proc. bardziej suche niż aktualnie. Jednocześnie zimy również będą o 6 stopni Celsjusza cieplejsze, jednak o 10,3 proc. bardziej wilgotne niż obecnie. Tym samym, według aplikacji opracowanej przez naukowców z Uniwersytetu Maryland, klimat stolicy w 2080 roku zbliżony będzie do tego, który obecnie panuje we włoskiej Baricelli położonej w okolicach Bolonii.

Klimat w Warszawie za około 60 lat może, przy najmniej optymistycznym scenariuszu, przypominać ten w

Klimat w Warszawie za około 60 lat może, przy najmniej optymistycznym scenariuszu, przypominać ten w okolicach włoskiej Bolonii

Foto: Future Urban Climates

Natomiast przy zmniejszonej emisji gazów cieplarnianych – jak przewiduje Future Urban Climates – warszawskie lata za niespełna 60 lat będą o 2,3 stopnia Celsjusza cieplejsze i o 1,6 proc. bardziej suche niż teraz. Jednocześnie zimy również będą o 2,3 stopni Celsjusza cieplejsze, jednak o 3 proc. bardziej wilgotne niż aktualnie. W związku z tym w 2080 roku warunki klimatyczne w stolicy najbardziej zbliżone będą do tych panujących obecnie w czeskiej miejscowości Prusanky leżącej w kraju południowomorawskim.

Przy bardziej optymistycznym scenariuszu klimat w Warszawie za około 60 lat może przypominać ten w c

Przy bardziej optymistycznym scenariuszu klimat w Warszawie za około 60 lat może przypominać ten w czeskiej miejscowości Prusanky

Foto: Future Urban Climates

Zmiany klimatu w Warszawie: Niski poziom wody w Wiśle oraz upały

Prognozowane przez amerykańskich naukowców zmiany klimatu w Warszawie nie powinny być zaskoczeniem. W mieście w ostatnich latach obserwuje się wyjątkowo niski poziom wody w Wiśle, który jest konsekwencją niewielkich opadów, suszy hydrologicznej oraz coraz częściej występujących upałów. 6 lipca tego roku padł rekord – poziom wody w Wiśle na stacji Warszawa-Bulwary wyniósł do 13 cm. To najniższy poziom zanotowany tu od początku pomiarów.

Coraz większym problemem stają się również upalne dni, w trakcie których temperatura przekracza 30 stopni Celsjusza. Coraz więcej jest także tzw. „tropikalnych nocy” z temperaturami, które nie spadają poniżej 20 stopni Celsjusza.

Na problem zmian klimatu w stolicy zwraca uwagę wydany w 2019 roku dokument „Strategia adaptacji do zmian klimatu dla m.st. Warszawy do roku 2030 z perspektywą do roku 2050”. Określa on zagrożenia i ryzyka związane ze zmianami klimatu, takie jak ulewne deszcze, fale upałów, powodzie i susze. Proponuje również działania mające na celu zapobieganie i łagodzenie negatywnych skutków tych zjawisk.

Jak można przeczytać we wspomnianym dokumencie, „w okresie 1750 – 2013 średnia temperatura roczna w Warszawie wzrosła prawie o 2 stopnie Celsjusza, a jak wskazują opracowane na potrzeby niniejszego dokumentu dwa scenariusze zmiany klimatu, do końca wieku, w zależności od podjętych działań, może ona wzrosnąć od 3,5 stopni Celsjusza do 5 stopni Celsjusza. [...] W okresie lat 1981 – 2014 zaobserwowano wzrost w ciągu roku liczby gorących dni i tropikalnych nocy”.

W 2080 roku klimat w polskich miastach jak w Bułgarii i Serbii?

Aplikacja internetowa Future Urban Climates prognozuje również klimat dla wielu innych miejscowości w naszym kraju. Czego powinni spodziewać się mieszkańcy największy polskich miast?

Przy założeniu wysokiej emisji gazów cieplarnianych w 2080 roku klimat:

  • w Krakowie przypominać może ten panujący obecnie w miejscowości Kupinovo w Serbii,
  • w Gdańsku może być podobny do tego, który jest aktualnie w węgierskiej miejscowości Sármellék,
  • w Poznaniu przypominać może ten, który obserwuje się teraz w miejscowości Kaloyanov w Bułgarii,
  • we Wrocławiu może być podobny do panującego obecnie w miejscowości Suto Orizare w Macedonii Północnej.