21.6°C
1001.5 hPa
Życie Warszawy

Susza w Warszawie i okolicach. Wysycha nie tylko Wisła. Czy deszcze przyniosą ulgę?

Publikacja: 07.07.2025 17:15

Poziom rzek na Mazowszu spada do rekordowo niskich wyników

Poziom rzek na Mazowszu spada do rekordowo niskich wyników

Foto: UM Warszawa

Mazowsze zmaga się z narastającą suszą hydrologiczną. Poziom wody w Wiśle w Warszawie i w jej głównych dopływach, osiągnął historycznie niskie wartości. Prognozowane opady deszczu mogą nie przynieść trwałej ulgi w obliczu długotrwałego deficytu wody.

Wisła w Warszawie: Rekordy suszy

Stan Wisły w Warszawie jest dramatyczny. Na stacji Warszawa-Bulwary utrzymuje się rekordowo niski poziom wody wynoszący 13 cm. To wartość nieporównywalnie niższa od poprzedniego minimum wynoszącego 20 cm, zanotowanego we wrześniu 2024 roku. Wzdłuż warszawskiego odcinka rzeki widoczne są rozległe łachy piasku i kamieni, a sam nurt rzeki jest znacznie zmniejszony, z wodą miejscami mętną i zieloną.

Susza rozlewa się na Mazowsze: Stan dopływów

Problem niskiego stanu wody nie ogranicza się wyłącznie do Wisły. Susza hydrologiczna obejmuje cały region Mazowsza, co potwierdzają dane z innych ważnych rzek. Narew w Nowogrodzie osiągnęła historyczne minimum 1 cm. Niepokojące wartości odnotowano również na Pilicy w Nowym Mieście (31 cm), Narwi w Ostrołęce (18 cm) oraz na Świdrze w Wólce Mląckiej (53 cm).

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW-PIB) klasyfikuje większość obszaru Polski jako objętą suszą hydrologiczną. Aż 74 proc. stacji hydrologicznych w kraju odnotowuje strefę wody niskiej, a w 29 punktach poziom wody spadł poniżej dotychczasowego minimum okresowego. To efekt długotrwałego deficytu opadów w ostatnich miesiącach oraz łagodnych, bezśnieżnych zim.

13 cm

wynosi poziom Wisły na wodowskazie Bulwary Warszawa, to absolutny rekord pomiarów

Prognozy na najbliższe dni: Deszcz, ale czy ulga?

W nadchodzącym tygodniu Mazowsze i centralno-południowa Polska mogą spodziewać się intensywnych opadów deszczu, miejscami nawet od 100 do 200 mm. Takie sumy opadów zwiastują gwałtowne, choć często krótkotrwałe wzrosty poziomów wody w rzekach, co doraźnie przysłoni cienką warstwą widoczne obecnie dno. IMGW wydało w związku z tym ostrzeżenia hydrologiczne przed gwałtownymi wzrostami stanów wody, niosącymi ryzyko lokalnych podtopień i zalań.

Niestety, te intensywne opady nie rozwiążą problemu suszy w dłuższej perspektywie. Wysuszona i stwardniała gleba ma ograniczoną zdolność wchłaniania wody. W efekcie, znaczna część deszczu zamiast zasilić główne wody gruntowe ekosystemu, spłynie powierzchniowo do rzek. Aby trwale poprawić sytuację hydrologiczną i zniwelować niżówkę hydrogeologiczną, potrzebne są długotrwałe, umiarkowane opady, a nie tylko sporadyczne, gwałtowne ulewy.