22.7°C
1008.9 hPa
Życie Warszawy

Trzy nowe PSZOKi powstaną w Warszawie. Ratusz ogłosił przetarg

Publikacja: 16.07.2025 08:00

Wyłoniony w przetargu wykonawca będzie odpowiedzialny za kompleksowe prowadzenie PSZOKu

Wyłoniony w przetargu wykonawca będzie odpowiedzialny za kompleksowe prowadzenie PSZOKu

Foto: UD Bielany

Urząd miasta ogłosił przetarg na „Prowadzenie punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych” (PSZOK). Celem jest stworzenie sieci nowoczesnych punktów zbiórki, które ułatwią mieszkańcom oddawanie posegregowanych śmieci.

PSZOKi to miejsca, w których mieszkańcy mogą oddać różnego rodzaju odpady komunalne, również takie, których nie można wyrzucać do zwykłego pojemnika na śmieci. Można tam zawieźć papier, szkło, metale, tworzywa sztuczne, odzież, odpady niebezpieczne (np. baterie, chemikalia), a także odpady wielkogabarytowe (meble, sprzęt AGD). Punkty te odgrywają kluczową rolę w systemie gospodarki odpadami, ponieważ umożliwiają odzyskiwanie surowców i zmniejszają ilość śmieci trafiających na składowiska.

Trzy nowe PSZOKi w Warszawie

Urząd postanowił uruchomić trzy kolejne takie punkty. Przetarg podzielony jest na trzy części. Pierwsza z nich obejmuje fragment lewobrzeżnej części miasta (Ochota, Ursus, Mokotów, Ursynów, Włochy, Wilanów), a dwie pozostałe – prawobrzeżną część (Białołęka, Targówek, Praga Północ, Praga Południe, Rembertów, Wawer, Wesoła). Dokładne lokalizacje zostaną wskazane przez wykonawcę, miasto stawia warunek, aby były one łatwo dostępne dla mieszkańców.

Wyłoniony w przetargu wykonawca będzie odpowiedzialny za kompleksowe prowadzenie PSZOKu. Do jego zadań należeć będzie m.in. przyjmowanie odpadów zgodnie z ustalonym harmonogramem i zasadami, ewidencjonowanie ilości i rodzajów oddawanych odpadów, zapewnienie transportu zebranych odpadów do odpowiednich miejsc zagospodarowania, dbanie o czystość i porządek na terenie PSZOKu, udzielanie informacji i pomaganie mieszkańcom w segregacji, a także współorganizowanie wydarzeń edukacyjnych promujących selektywną zbiórkę odpadów i postawy proekologiczne.

Zgodnie z dokumentacją przetargową, realizacja zamówienia ma zacząć się w październiku 2025 roku. Etap przygotowawczy, obejmujący stworzenie PSZOKu, może potrwać do 6 miesięcy. Umowa będzie obowiązywała przez 43 miesiące od dnia zawarcia. Przewidziana wartość zamówienia to ponad 16 milionów zł.

Warszawskie PSZOKi: za mało i za daleko

Warszawskie PSZOKi odbierają bardzo niewielką część odpadów komunalnych, co wynika z ich lokalizacji, niewystarczającej promocji mobilnych punktów i niedogodnego dostępu, co powoduje, że część mieszkańców wybiera nielegalne sposoby pozbywania się odpadów, na przykład wyrzucając je do lasów czy na pobocza dróg.

Główne problemy z PSZOKami w Warszawie dotyczą niewystarczającej liczby stacjonarnych punktów, których na terenie miasta działają tylko cztery. Dodatkowo trudno do nich dojechać komunikacją miejską, co jeszcze bardziej zniechęca mieszkańców do korzystania z nich.

Mobilne punkty zbiórki funkcjonują jedynie w określonych lokalizacjach przez krótki czas w tygodniu, co również ogranicza ich użyteczność i świadomość wśród mieszkańców.

Dobre praktyki miast uruchamiających PSZOKi

Polskie miasta inwestują w rozbudowę zaplecza technicznego, poprawę infrastruktury i edukację mieszkańców w duchu zrównoważonego rozwoju, co także pozytywnie wpływa na efektywność punktów selektywnej zbiórki odpadów. Inne przykłady dobrych praktyk dotyczą opracowania standardów lokalizacji i organizacji PSZOKów oraz tworzenia sieci napraw i punktów ponownego użycia, co pozwala na ograniczenie ilości odpadów trafiających na składowiska.

Szczecin wypracował system ośmiu PSZOKów, nazwanych Ekoportami, rozmieszczonych strategicznie tak, aby każdy punkt obsługiwał około 50 tys. mieszkańców, co znacznie ułatwia dostęp i zwiększa efektywność selektywnej zbiórki odpadów.

W Częstochowie funkcjonuje system zbiórki tekstyliów „door-to-door”, gdzie mieszkańcy wystawiają zapakowane ubrania, które następnie odbierają wyspecjalizowane firmy, co ułatwia segregację i ogranicza ilość odpadów wyrzucanych do PSZOKów.

Z kolei w Opolu i Izabelinie powstały tzw. gminne rebutiki, czyli miejsca, gdzie mieszkańcy mogą oddać używaną odzież i tekstylia, które dostają „drugie życie” np. jako materiały izolacyjne, legowiska dla zwierząt czy inne produkty ekologiczne.

W północno-zachodniej Polsce zrealizowano projekt współfinansowany przez Unię Europejską, który zakładał budowę nowoczesnych, dobrze wyposażonych PSZOKów w całym regionie oraz budowę systemów pojemników półpodziemnych uzupełniających selektywną zbiórkę. Projekt był realizowany głównie w ramach Związku Miast i Gmin Dorzecza Parsęty oraz gmin sąsiednich. Do tej pory powstały tam trzy PSZOKi w miejscowościach Postomino, Białogard i Gościno. Dodatkowo w trakcie budowy są kolejne punkty w Dygowie, Ustroniu Morskim oraz Bornem Sulinowie. W Szczecinku natomiast zbudowano sieć 70 półpodziemnych pojemników na odpady komunalne, które uzupełniają system selektywnej zbiórki w regionie. Projekt obejmuje docelowo budowę PSZOKów w 12 gminach północno-zachodniej Polski, zwiększając dostęp mieszkańców do punktów selektywnej zbiórki.

W 2025 r. gminy powinny osiągnąć poziom 55 proc. recyklingu odpadów. Większość samorządowców twierdzi, że to niemożliwe.