PSZOKi to miejsca, w których mieszkańcy mogą oddać różnego rodzaju odpady komunalne, również takie, których nie można wyrzucać do zwykłego pojemnika na śmieci. Można tam zawieźć papier, szkło, metale, tworzywa sztuczne, odzież, odpady niebezpieczne (np. baterie, chemikalia), a także odpady wielkogabarytowe (meble, sprzęt AGD). Punkty te odgrywają kluczową rolę w systemie gospodarki odpadami, ponieważ umożliwiają odzyskiwanie surowców i zmniejszają ilość śmieci trafiających na składowiska.
Trzy nowe PSZOKi w Warszawie
Urząd postanowił uruchomić trzy kolejne takie punkty. Przetarg podzielony jest na trzy części. Pierwsza z nich obejmuje fragment lewobrzeżnej części miasta (Ochota, Ursus, Mokotów, Ursynów, Włochy, Wilanów), a dwie pozostałe – prawobrzeżną część (Białołęka, Targówek, Praga Północ, Praga Południe, Rembertów, Wawer, Wesoła). Dokładne lokalizacje zostaną wskazane przez wykonawcę, miasto stawia warunek, aby były one łatwo dostępne dla mieszkańców.
Wyłoniony w przetargu wykonawca będzie odpowiedzialny za kompleksowe prowadzenie PSZOKu. Do jego zadań należeć będzie m.in. przyjmowanie odpadów zgodnie z ustalonym harmonogramem i zasadami, ewidencjonowanie ilości i rodzajów oddawanych odpadów, zapewnienie transportu zebranych odpadów do odpowiednich miejsc zagospodarowania, dbanie o czystość i porządek na terenie PSZOKu, udzielanie informacji i pomaganie mieszkańcom w segregacji, a także współorganizowanie wydarzeń edukacyjnych promujących selektywną zbiórkę odpadów i postawy proekologiczne.
Zgodnie z dokumentacją przetargową, realizacja zamówienia ma zacząć się w październiku 2025 roku. Etap przygotowawczy, obejmujący stworzenie PSZOKu, może potrwać do 6 miesięcy. Umowa będzie obowiązywała przez 43 miesiące od dnia zawarcia. Przewidziana wartość zamówienia to ponad 16 milionów zł.