17.1°C
1009.8 hPa
Życie Warszawy

Przebudują dawną redakcję „Rzeczpospolitej”. Co tam się znajdzie?

Publikacja: 10.07.2025 14:30

Gmach przy Placu Starynkiewicza od kilku lat stoi kompletnie bezużyteczny

Gmach przy Placu Starynkiewicza od kilku lat stoi kompletnie bezużyteczny

Foto: Mateusz Błażkow

Radni Warszawy podczas ostatniej sesji przyznali 20 mln zł na przebudowę budynku przy pl. Starynkiewicza 7/9. W przyszłości dawny Dom Turystyczny ma być wykorzystywana na potrzeby Zarządu Dróg Miejskich.

Miasto ma plan zagospodarowania budynku przy placu Starynkiewicza na potrzeby głównie Zarządu Dróg Miejskich. Budynek wymaga pracy, więc nie jest to perspektywa bliska, ale kiedyś trzeba zacząć. Natomiast nie jestem w stanie podać dat – informuje rzecznik ZDM Jakub Dybalski.

Budynek dawnej redakcji „Rzeczpospolitej” od 2017 roku stoi pusty

Budynek dawnej redakcji „Rzeczpospolitej” od 2017 roku stoi pusty

Foto: Mateusz Błażkow

Zarząd Dróg Miejskich przeniesie się na pl. Starynkiewicza

– Docelowo powinien się tam znaleźć m.in. nasz Zintegrowany System Zarządzania Ruchem, czyli miejsce, w którym mamy podgląd na skrzyżowania w Warszawie, możemy obserwować natężenie ruchu i w miarę potrzeb reagować, np. wdrażając różne programy sygnalizacji dla danego obszaru – mówi rzecznik ZDM Jakub Dybalski. – Dziś mieści się on przy ul. Chmielnej. Poza tym zapewne będą mogły się tam znaleźć również inne wydziały. Ten budynek mógłby nam np. ułatwić obsługę mieszkańców, pod tym kątem na Chmielnej nie ma dużo miejsca – dodaje.

Gdy urząd miasta będzie miał gotowy projekt, przyjdzie czas na remont i przebudowę budynku.

Jak podkreślają urzędnicy, perspektywa przeprowadzki jest odległa, nie ma też decyzji, które wydziały mogłyby zająć nową lokalizację, ale wiemy, że otrzymamy duży budynek z ogromnym potencjałem i w dobrej lokalizacji. Co ważne – to nadal będzie dodatkowa siedziba, nie oznacza to przenosin centrali z Chmielnej 120.

Zanim zapadną konkretne decyzje, trzeba przygotować projekt zmian. Budynek przy ul. Starynkiewicza 7/9 od lat stoi pusty, a obecny układ pomieszczeń jest przestarzały. Wszystkim zaangażowanym zależy przede wszystkim na tym, aby nowa przestrzeń była w pełni funkcjonalna, dostosowana do naszych wymagań i potrzeb.

W 2003 roku redakcja „Rzeczpospolitej” ufundowała tablicę poświęconą rotmistrzowi Witoldowi Pileckie

W 2003 roku redakcja „Rzeczpospolitej” ufundowała tablicę poświęconą rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu

Foto: Mateusz Błażkow

Historia budynku przy pl. Starynkiewicza 7/9

Budynek przy pl. Starynkiewicza 7/9 w Warszawie powstał w latach 1937–1939 jako Dom Turystyczny – hotel miejski przeznaczony głównie dla odwiedzających Warszawę turystów, zwłaszcza młodzieży szkolnej. Projektantem był Władysław Borawski.

Podczas II wojny światowej budynek został poważnie uszkodzony w trakcie walk powstańczych w 1944 roku. Obroną dowodził rotmistrz Witold Pilecki. Dach gmachu i postrzelana biało-czerwona flaga stały się elementami jednej z najbardziej ikonicznych fotografii z okresu Powstania Warszawskiego. Wykonał je w ostatnich dniach bohaterskiego zrywu Zbigniew Brym ps. Zdunin.

Jedno z najbardziej ikonicznych zdjęć autorstwa Zbigniewa Bryma ps. Zdunin zostało wykonane na dachu

Jedno z najbardziej ikonicznych zdjęć autorstwa Zbigniewa Bryma ps. Zdunin zostało wykonane na dachu Domu Turystycznego w ostatnich dniach powstania

Foto: Zbigniew Brym

Po wojnie, w 1947 roku, uszkodzony podczas walk gmach został odbudowany według projektu Ireny Poniatowicz-Głazek i przekształcony na potrzeby Domu Samopomocy Chłopskiej, choć funkcja ta trwała tylko rok.

W czasach późniejszych budynek pełnił funkcje biurowe, m.in. mieścił referat paszportów Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego oraz niektóre biura urzędu miasta

Następnie w budynku przez cały okres PRL mieściła się redakcja „Trybuny Ludu” – oficjalnego organu prasowego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Dopiero decyzją rządu Tadeusza Mazowieckiego budynek został przekazany dziennikowi „Rzeczpospolita”. To właśnie wówczas budynek przeszedł ostatnią gruntowną modernizację, która dostosowywała go do potrzeb jednego z najnowocześniejszych dzienników prasowych tamtej doby. W trakcie użytkowania budynku przez „Rzeczpospolitą” przy wejściu od strony Alej Jerozolimskich redakcja ufundowała tablicę upamiętniającą postać rotmistrza Witolda Pileckiego – można ją tam oglądać do dziś. Redakcja gazety funkcjonowała tam do 2007 r., kiedy to przeprowadziła się do nowego biurowca przy ul. Prostej 51 na Woli (mieści się tam do dziś). 

W czasach późniejszych budynek pełnił funkcje biurowe, m.in. mieścił referat paszportów Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego oraz niektóre biura urzędu miasta.
W międzyczasie na przełomie lat 2019–2020 władze miasta rozpisały także konkurs na przebudowę obiektu. Został on rozstrzygnięty, wygrała pracownia AMC – Andrzej M. Chołdzyński. Niestety z powodu – jak to określono – braku funduszy zainteresowanie obiektem przy placu Starynkiewicza na tym się skończyło.

Od wyprowadzki ostatnich urzędów w 2017 roku budynek stoi pusty.