15.9°C
1023 hPa
Życie Warszawy

Po pożarze w Ząbkach: Prokuratura wszczęła śledztwo, rząd uruchomi środki dla pogorzelców

Publikacja: 04.07.2025 13:30

Rząd uruchomi program pomocowy dla pogorzelców. Na miejsce pożaru udają się ministrowie

Rząd uruchomi program pomocowy dla pogorzelców. Na miejsce pożaru udają się ministrowie

Foto: Państwowa Straż Pożarna

Rozległy pożar bloku mieszkalnego w Ząbkach pod Warszawą wstrząsnął całą Polską. W obliczu ogromnych zniszczeń i setek poszkodowanych, prokuratura wszczęła śledztwo, a rząd zapowiada kompleksowe wsparcie finansowe dla pogorzelców, jednocześnie apelując o powstrzymanie się od spekulacji na temat przyczyn tragedii.

W czwartek wieczorem, około godziny 19:30, mieszkańcy Ząbek pod Warszawą byli świadkami dramatycznego pożaru, który objął budynek mieszkalny przy ulicy Powstańców 62. Ogień, rozprzestrzeniając się błyskawicznie, strawił trzy połączone ze sobą obiekty, w szczególności dach, poddasze oraz dwupoziomowe mieszkania na 4. i 5. kondygnacji. Szacuje się, że zniszczonych zostało 211 lokali, pozbawiając dachu nad głową około 500 osób. Wstępne oceny wskazują, że budynek prawdopodobnie zostanie wyłączony z użytkowania. Na szczęście, mimo skali zniszczeń, nie odnotowano ofiar śmiertelnych, choć trzy osoby i jeden strażak odnieśli lekkie obrażenia.

Walka z żywiołem i początek śledztwa

Walka z potężnym żywiołem trwała przez całą noc i wymagała zaangażowania bezprecedensowych sił – w kulminacyjnym momencie z ogniem walczyło ponad 300 strażaków i około 60 zastępów Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało alert, apelując do mieszkańców powiatu wołomińskiego o pozostanie w domach.

Widok z lotu ptaka na obszar pożaru z Ząbkach

Widok z lotu ptaka na obszar pożaru z Ząbkach

Foto: kadr z tv Polsat

W piątek, 4 lipca 2025 roku, Prokuratura Okręgowa Warszawa Praga wszczęła śledztwo w sprawie pożaru, kwalifikując go jako czyn z art. 163 § 1 pkt 1 Kodeksu karnego, dotyczący sprowadzenia zdarzenia powszechnie niebezpiecznego. Obecnie prokuratura i policja czekają na przekazanie miejsca zdarzenia przez Straż Pożarną oraz decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, aby móc rozpocząć szczegółowe czynności procesowe. Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Paszyk, zobowiązał Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego do pilnego wsparcia w ocenie stanu technicznego budynku i wyjaśnianiu przyczyn pożaru.

Apel o powstrzymanie spekulacji

W obliczu pojawiających się w przestrzeni publicznej teorii, rzecznik prasowy MSWiA stanowczo zaapelował o powstrzymanie się od nieuzasadnionych spekulacji. „Od razu pojawiają się pseudo eksperci, fachowcy, którzy nie znając jak do tego pożaru doszło, nie wiedząc jakie ślady zostaną zabezpieczone, jakie ustalenia zostaną poczynione przez dochodzeniowców, już kreują wyniki tego śledztwa” – podkreślił rzecznik, piętnując teorie wiążące pożar z działaniami obcych służb czy próbą odwrócenia uwagi od innych spraw. Zapewniono, że zarówno policyjni technicy i dochodzeniowcy, jak i polskie służby specjalne (w tym ABW), prowadzą wnikliwe analizy, a wszelkie fake newsy "niczemu nie służą".

Po godzinie 23. rozpoczęło się dogaszanie pożaru

Po godzinie 23. rozpoczęło się dogaszanie pożaru

Foto: kadr z tv Polsat

Rząd uruchamia pomoc i koordynuje działania

Premier Donald Tusk zwołał pilne spotkanie z udziałem kluczowych ministrów – m.in. Tomasza Siemoniaka (koordynatora służb specjalnych) i Jana Grabca (szefa KPRM) – oraz przedstawicieli służb (Straży Pożarnej, Policji, ABW). Premier odebrał meldunek o sytuacji pożarowej, wskazując na to, że katastrofa w Ząbkach znacznie przekracza możliwości jednej gminy.

Rzecznik rządu Adam Szłapka poinformował, że premier zapowiedział uruchomienie specjalnych środków, zapewniając, że „każdy poszkodowany w tym pożarze nie zostanie zostawiony bez pomocy". Ministrowie Siemoniak i Grabiec udadzą się na miejsce zdarzenia. Rząd jest również w stałym kontakcie z burmistrz Ząbek. Konkretne formy pomocy zostaną doprecyzowane po oszacowaniu wszystkich skutków pożaru.

Kompleksowe wsparcie dla poszkodowanych

Miasto Ząbki natychmiast uruchomiło szeroki zakres wsparcia dla swoich mieszkańców. Całodobowy punkt informacyjny i pomocowy został zorganizowany w Szkole Podstawowej nr 3 przy ul. Kościelnej 2 (kontakt: 662 663 979), gdzie dostępny jest również psycholog dla osób potrzebujących wsparcia emocjonalnego.

Poszkodowani mogą składać wnioski o wypłatę doraźnej pomocy finansowej (do 8 tys. zł) w Ośrodku Pomocy Społecznej przy ul. Powstańców 2C (w piątek do godz. 18) lub w SP nr 3 w najbliższą sobotę (8-16). Urząd Miasta oferuje pomoc w założeniu aplikacji mOBYWATEL w przypadku utraty dowodu osobistego, a w punkcie pomocowym dyżurują pracownicy ZUS dla poszkodowanych przedsiębiorców. Osoby potrzebujące zakwaterowania proszone są o zgłaszanie się do Urzędu Miasta przy ul. Wojska Polskiego 10.

W pomoc włączyła się również Fundacja Siepomaga.pl, uruchamiając ogólnopolską zbiórkę dla poszkodowanych, co świadczy o ogromnej solidarności społecznej w obliczu tragedii. Mieszkańcy Ząbek i okolic aktywnie oferują noclegi, dary rzeczowe oraz opiekę nad zwierzętami, wspierając się wzajemnie w tym trudnym czasie.

Sytuacja w Ząbkach jest stabilna, a pożar został opanowany, choć działania służb wewnątrz budynku jeszcze trwają. Wszystkie zaangażowane strony zgodnie podkreślają konieczność cierpliwego oczekiwania na rzetelne ustalenia przyczyn tego tragicznego zdarzenia.