-
inżynieria bezpieczeństwa (4,85 os. na miejsce),
-
logistyka (4,32 os. na miejsce).
Egzaminy wstępne obejmują analizę wyników matury, rozmowę kwalifikacyjną i testy sprawnościowe. Konkurencje sportowe dla kobiet to zwis na drążku na czas, bieg zygzakiem („koperta”) i bieg na 800 m; mężczyźni podczas egzaminu wykonują: podciąganie na drążku, bieg wahadłowy 10×10 i bieg na 1000 m. Za sprawdzian sprawności fizycznej można uzyskać maksymalnie 20 punktów rankingowych, warunkiem zaliczenia jest uzyskanie minimum 3 punktów.
1243 miejsca dla
przyszłych oficerów na Wojskowej Akademii Technicznej
Po pozytywnie ukończonych egzaminach wstępnych kandydat otrzyma skierowanie na badania lekarskie, które będą przeprowadzone na terenie WAT i w pobliskiej przychodni przez warszawskie wojskowe przychodnie lekarskie. Podczas pobytu na egzaminach i badaniach zapewnione jest bezpłatne zakwaterowanie i wyżywienie na terenie WAT.
Z kandydatami na studia wojskowe spotkał się Rektor-Komendant WAT gen. bryg. prof. dr hab. inż. Przemysław Wachulak.
– Wojskowa Akademia Techniczna jest przygotowana do przyjęcia rekordowej liczby kandydatów na oficerów w tym roku, bo aż 1243 – powiedział. – To największy limit rekrutacyjny na studia wojskowe w historii WAT – dodał.
Pogratulował też kandydatom pomyślnego zdania egzaminu dojrzałości. – Przed wami egzaminy z wychowania fizycznego i rozmowy, podczas których możecie wykazać się dotychczasowymi osiągnięciami, przedstawić swoje motywacje do podjęcia służby wojskowej oraz opowiedzieć o pasjach związanych z wojskowością i nauką – przypomniał. Tylko najlepsi podejmą studia w naszej akademii, dlatego życzę wam powodzenia i zaprezentowania jak najlepiej swoich możliwości, szczególnie na terenie obiektów sportowych, gdzie macie szansę pokazać swój poziom sprawności fizycznej – dodał gen. bryg. prof. Przemysław Wachulak.
Czym są studia
wojskowe w WAT?
Studia wojskowe w WAT gwarantują solidne wykształcenie politechniczne i zapewniają pracę w Siłach Zbrojnych RP. Kształcenie odbywa się w toku jednolitych studiów magisterskich i ma charakter wojskowy oraz politechniczny. Studia wojskowe prowadzone są na siedmiu wydziałach akademickich:
-
Bezpieczeństwa,
-
Logistyki i Zarządzania,
-
Cybernetyki,
-
Elektroniki,
-
Inżynierii Lądowej i Geodezji,
-
Inżynierii Mechanicznej,
-
Mechatroniki, Uzbrojenia, Lotnictwa,
-
Nowych Technologii i Chemii.
Każdy podchorąży otrzymuje miesięczne uposażenie, bezpłatne zakwaterowanie, wyżywienie i umundurowanie.
Wojskowa Akademia Techniczna to największa uczelnia wojskowo-cywilna w Polsce, która kształci zarówno przyszłych oficerów, jak i cywilne kadry techniczne dla polskiej gospodarki. W roku akademickim 2024/2025 w WAT studiuje prawie 9 tys. osób, w tym ponad 5 tys. studentów cywilnych oraz ponad 3,3 tys. podchorążych. Limity miejsc w akademiach wojskowych ustala co roku Minister Obrony Narodowej, w zależności od potrzeb Sił Zbrojnych RP.