26°C
1004.2 hPa
Życie Warszawy

Targowa 62 odzyskuje blask. Trwa rekonstrukcja historycznej elewacji kamienicy

Publikacja: 21.07.2025 17:00

Plan renowacji elewacji kamienicy Przy ulicy Targowej 62

Plan renowacji elewacji kamienicy Przy ulicy Targowej 62

Foto: mat. pras.

Kamienica przy Targowej 62 na Pradze Północ przechodzi gruntowny remont elewacji. Dzięki wsparciu miasta za ponad 350 tys. zł, odzyska swój neogotycki wygląd. To ważny krok w rewitalizacji dzielnicy.

Na Pradze Północ, przy ulicy Targowej 62, rozpoczęły się prace nad odnowieniem elewacji zabytkowej kamienicy. Celem inwestycji jest przywrócenie budynkowi jego pierwotnego, neogotyckiego wyglądu, z charakterystyczną ceramiczną licówką. Projekt stanowi istotny element Gminnego Programu Rewitalizacji, obejmującego również tę część Pragi.

Historia zapisana w fasadzie

Kamienica przy Targowej 62, wybudowana pod koniec XIX wieku dla kupca tekstylnego Hersza Grunberga, stanowiła niegdyś architektoniczną perłę Pragi. Jej okazała neogotycka szata stylowa wyróżniała się na tle skromniejszych budynków dzielnicy. Niestety, choć budynek został jedynie nieznacznie uszkodzony podczas II Wojny Światowej, to około 1950 roku jego oryginalny wystrój uległ dewastacji. Ceramiczne płytki i większość detali architektonicznych zostały skute, a późniejszy remont w latach 60. XX wieku polegał na pokryciu elewacji wtórnym tynkiem, usunięciu metaloplastycznych zdobień i wymianie ozdobnych balkonów na proste, betonowe. Parter został przebudowany z wstawieniem większych witryn, a okna wymieniono na uproszczone formy z PCV.

Kamienica przy Targowej 62 została wybudowana w końcu XIX wieku

Kamienica przy Targowej 62 została wybudowana w końcu XIX wieku

Foto: Stołeczny Konserwator Zabytków

Precyzja rekonstrukcji: od badań do projektu

Wspólnota mieszkaniowa, będąca właścicielem kamienicy, zainicjowała w 2024 roku proces rekonstrukcji zewnętrznego wyglądu budynku. Zlecono wykonanie szczegółowego projektu, poprzedzonego rozszerzonymi badaniami architektonicznymi. Umożliwiły one odkrycie zachowanych reliktów oryginalnego wystroju, w tym fragmentów ceramicznej licówki, co pozwoliło ustalić jej pierwotny kolor. Równocześnie przeprowadzono gruntowną kwerendę zachowanej dokumentacji fotograficznej budynku oraz analizę porównawczą innych warszawskich kamienic z epoki. Zebrany materiał okazał się wystarczający i wiarygodny, aby na jego podstawie możliwe było odtworzenie dawnego wyglądu elewacji z dużą dokładnością.

Warto zaznaczyć, że projekt nie obejmuje rekonstrukcji stolarki okiennej w prywatnych mieszkaniach ani przywrócenia oryginalnych witryn parteru

Szczegóły prac i skala inwestycji

Po opracowaniu projektu i uzyskaniu wszystkich niezbędnych pozwoleń, wspólnota wystąpiła do Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków o dofinansowanie rekonstrukcji. Miasto stołeczne Warszawa przyznało wsparcie finansowe w wysokości 350 tys. zł. Całkowity koszt inwestycji przekracza 1,5 miliona złotych. Prace remontowe obejmować będą między innymi precyzyjną rekonstrukcję neogotyckiej dekoracji rzeźbiarskiej w szczycie elewacji oraz odtworzenie metaloplastyki, w tym ażurowych zwieńczeń szczytów i płotków przeciwśniegowych.

Przewidziana jest także wymiana stolarki okiennej w częściach wspólnych budynku, a także odtworzenie dużych, ostrołukowych okien. Warto zaznaczyć, że projekt nie obejmuje rekonstrukcji stolarki okiennej w prywatnych mieszkaniach ani przywrócenia oryginalnych witryn parteru. Zachowany w jednym z mieszkań fragment zielonej stolarki okiennej pozwoli jednak na jej rekonstrukcję w przyszłości.

Kamienica przyszłości: symbol rewitalizacji Pragi

Zakończenie prac planowane jest na październik 2025 roku. Odnowiona kamienica przy Targowej 62 stanie się nie tylko świadectwem dbałości o warszawskie zabytki, ale również ważnym symbolem postępującej rewitalizacji Pragi Północ. Jest to przykład udanej współpracy wspólnoty mieszkaniowej z władzami miasta, której efektem jest przywrócenie dawnego blasku jednej z bardziej charakterystycznych budowli dzielnicy.