22.3°C
1006.1 hPa
Życie Warszawy

Policja ostrzega przed oszustwami telefonicznymi

Publikacja: 20.07.2025 17:15

Policja podkreśla, że funkcjonariusze nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy ani telefonicznie, an

Policja podkreśla, że funkcjonariusze nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy ani telefonicznie, ani osobiście

Foto: Adobe Stock

Stołeczna policja ostrzega przed rosnącą falą oszustw telefonicznych, które szczególnie wymierzone są w osoby starsze. Przestępcy coraz częściej podają się za policjantów, prokuratorów, listonoszy czy agentów służb specjalnych, w celu wyłudzenia pieniędzy.

Metody stosowane przez oszustów mają na celu wywołanie silnego poczucia zagrożenia i pilnej konieczności działania. Najczęściej pojawiają się historie o wypadkach drogowych z udziałem wnuczków („na wnuczka”), włamaniach na rachunki bankowe („na policjanta”), błędach w adresach paczek („na listonosza”) czy konieczności natychmiastowego transferu środków na konto rzekomej instytucji („na prokuratora”).

Funkcjonariusze policji nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy ani telefonicznie, ani osobiście

Fałszywe numery telefonu na wyświetlaczu

Przestępcy potrafią zamaskować numer telefonu pojawiający się na wyświetlaczu, aby przypominał on oficjalne numery jednostek, przez co ofiary nie mają podejrzeń co do prawdziwego źródła rozmowy.

Podczas kontaktu fałszywy „policjant” może namawiać ofiarę do weryfikacji swojej tożsamości pod numerem alarmowym 997, nie rozłączając się jednak – dzięki czemu nie dochodzi do prawdziwego połączenia z policją. Po „potwierdzeniu” przedstawiciel przestępców pojawia się osobiście, odbierając od ofiary gotówkę pod pozorem złożenia jej do depozytu.

Policjanci nigdy nie proszą o pieniądze

Policja podkreśla, że funkcjonariusze nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy ani telefonicznie, ani osobiście. Nie wymagają wypłacania środków z banku, przelewania ich na inne konta ani przekazywania osobom trzecim. Nigdy też nie angażują obywateli do udziału w „tajnych akcjach” czy nie informują o prowadzonych śledztwach telefonicznie.

Jeśli podczas rozmowy telefonicznej ktoś prosi o pieniądze, należy natychmiast zakończyć połączenie i nie odpowiadać na żadne dalsze pytania. W przypadku wątpliwości warto skontaktować się z najbliższymi lub zadzwonić na numer alarmowy 112.

Funkcjonariusze apelują o czujność i przypominają, że to od każdej osoby oraz od jej szybkiej reakcji zależy bezpieczeństwo jej bliskich, zwłaszcza osób starszych.