17.3°C
1006.9 hPa
Życie Warszawy

Kolce są nieskuteczne i niebezpieczne dla gatunków chronionych. Jak odstraszać ptaki?

Publikacja: 20.07.2025 00:05

Powszechnie stosowane kolce są przyczyną poważnych obrażeń u ptaków, a nawet prowadzą do ich śmierci

Powszechnie stosowane kolce są przyczyną poważnych obrażeń u ptaków, a nawet prowadzą do ich śmierci

Foto: Adobe Stock

Zanieczyszczanie budynków przez ptaki - szczególnie gołębie, to powszechny problemem, z którym spotykamy się w przestrzeni miejskiej. W odpowiedzi na te trudności wielu zarządców nieruchomości sięga po rozwiązania mające na celu odstraszenie ptaków od siadania i zakładania gniazd – opisuje Urząd Dzielnicy Mokotów.

Jak dodają urzędnicy, najczęściej wybieranym środkiem są wciąż metalowe kolce montowane na gzymsach, parapetach i dachach. Choć mają one ograniczyć obecność ptaków, ich stosowanie niesie poważne zagrożenie dla zdrowia i życia zwierząt.

Kolce są przyczyną poważnych obrażeń u ptaków

Zgodnie z uchwałą nr Branżowej Komisji Dialogu Społecznego ds. Ochrony Środowiska przy Biurze Ochrony Środowiska m.st. Warszawy, powszechnie stosowane kolce mimo swojej popularności często okazują się nieskuteczne, ponieważ ptaki uczą się z nich korzystać, a nawet budują na nich gniazda. Jednocześnie stanowią one realne zagrożenie nie tylko dla gołębi, ale także dla gatunków chronionych, takich jak jerzyki, pustułki, kawki czy sierpówki.

W ocenie komisji montowanie takich zabezpieczeń może stanowić naruszenie przepisów Ustawy o ochronie przyrody oraz Ustawy o ochronie zwierząt, zwłaszcza jeśli kolce są montowane w miejscach stanowiących siedliska, miejsca odpoczynku czy lęgowiska ptaków. Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem, zabronione jest nie tylko niszczenie gniazd, ale także utrudnianie dostępu do siedlisk i płoszenie ptaków.

Jak humanitarnie odstraszać ptaki?

„Na szczęście istnieją rozwiązania, które pozwalają skutecznie ograniczyć obecność ptaków w określonych miejscach, nie narażając ich przy tym na cierpienie. Komisja rekomenduje zastąpienie ostrych kolców tzw. systemami spiralnymi – prostymi, mechanicznymi zabezpieczeniami, które skutecznie zniechęcają ptaki do siadania, a jednocześnie są dla nich całkowicie bezpieczne. Spirale nie ranią zwierząt, są niemal niewidoczne, nie wpływają negatywnie na wygląd budynków (również tych objętych ochroną konserwatorską) i są porównywalne cenowo do kolców” – tłumaczą urzędnicy.

Miasto to nie tylko przestrzeń dla ludzi, to również dom dla wielu dzikich gatunków

Rekomendacje tego zabezpieczenia popiera również Fundacja „Noga w Łapę”, która od lat prowadzi działania interwencyjne i edukacyjne w zakresie ochrony ptaków w miastach. Zgodnie z ich doświadczeniem, spirale są skutecznym, etycznym i estetycznym rozwiązaniem – stosowanym już na wielu warszawskich budynkach, m.in. na Bielanach i Powiślu. Fundacja podkreśla, że każda próba zabezpieczenia budynku powinna być poprzedzona oględzinami przez osobę posiadającą wiedzę na temat miejskiej fauny, by nie naruszyć siedlisk gatunków mniej widocznych, ale równie istotnych dla miejskiego ekosystemu.

Komisja dodaje, że miasto to nie tylko przestrzeń dla ludzi, to również dom dla wielu dzikich gatunków. „Dlatego tak ważne jest, abyśmy szukali rozwiązań, które pozwolą nam funkcjonować razem - z szacunkiem do natury. Wspierając humanitarne metody odstraszania ptaków, dbamy o bioróżnorodność, przestrzegamy prawa i dajemy dobry przykład odpowiedzialnego zarządzania przestrzenią wspólną” – tłumaczy.