19.1°C
1011.1 hPa
Życie Warszawy

Warszawa przez lata z lotu ptaka. Niezwykłe archiwalne fotografie Lecha Zielaskowskiego

Publikacja: 18.07.2025 12:45

200 godzin w powietrzu i tysiące zdjęć - Narodowe Archiwum Cyfrowe ma w swoich zasobach zbiory Lecha Zielaskowskiego liczące niemal 7800 skanów. Wśród nich dużo miejsca zajmują zdjęcia Warszawy z pokładu samolotu. Jak przez lata zmieniała się stolica? Zapraszamy do galerii.

Lech Zielaskowski spędził w powietrzu 200 godzin w samolotach i śmigłowcach (PZL-104 Wilga, PZL-101 Gawron oraz Mil Mi-2), z których pokładów wykonywał zdjęcia – w tym Warszawy. Był posiadaczem akredytacji Międzynarodowych Salonów Lotniczych, a ponadto współpracował z PLL LOT. W ramach tej współpracy realizował dla nich materiały reklamowe.

Jednak fotografia lotnicza to nie wszystko – jego zdjęcia to też zatrzymanie w kadrze wielu uroczystości kościelnych, na przykład pielgrzymek Jana Pawła II do Polski. Ostatnie zdjęcia Zielaskowskiego pochodzą z około 2003 roku.

Lech Zielaskowski przed rozpoczęciem mszy św. beatyfikacyjnej matki Urszuli Ledóchowskiej na Łęgach

Lech Zielaskowski przed rozpoczęciem mszy św. beatyfikacyjnej matki Urszuli Ledóchowskiej na Łęgach Dębińskich w Poznaniu, 20 czerwca 1983 roku.

Foto: Archiwum fotograficzne Lecha Zielaskowskiego

Kim był Lech Zielaskowski?

Lech Zielaskowski to polski fotograf i operator filmowy, który urodził się w 1937 roku w Warszawie. Już w latach szkolnych zaczął fotografować, a swoje pierwsze zdjęcia publikował w gazetkach szkolnych. Rok po maturze, w 1957 roku został powołany do służby wojskowej w Marynarce Wojennej, a po rocznym szkoleniu skierowano go do pracy na stanowisku fotoreportera w Tygodniku Marynarki Wojennej „Bandera”.

Widok z lotu ptaka od strony ul. Bugaj. Z lewej katedra św. Jana Chrzciciela i kościół Matki Bożej Ł

Widok z lotu ptaka od strony ul. Bugaj. Z lewej katedra św. Jana Chrzciciela i kościół Matki Bożej Łaskawej., pośrodku zabudowa Rynku Starego Miasta

Foto: Lech Zielaskowski / NAC

Po powrocie z wojska do Warszawy w 1960 roku podjął prace jako asystent operatora obrazu w Wytwórni Filmowej „Czołówka”. 8 lat później uzyskał prawo do debiutu, a po roku – III kategorię operatora filmowego. W późniejszych latach wykonywał zdjęcia specjalne do filmów „Odwet” i „V.I.P.” oraz do serialu „Ekstradycja 2”.

Był związany z Warszawą przez całe życie, mieszkał w niej aż do swojej śmierci w 2011 roku. Oprócz filmu nadal pracował również jako fotograf. W 1989 roku założył Agencję Fotograficzną LIZ. Współpracował między innymi z tygodnikiem „Panorama” i Agencją Fotograficzną Interpress. Był autorem wielu albumów fotograficznych, między innymi „Polska z lotu ptaka”, „Lot nad Polską” i „Podniebne impresje”.