21.2°C
1011.4 hPa
Życie Warszawy

„Zdają się wierzyć, że są nieśmiertelni”. Hulajnogi na radarze policji

Publikacja: 17.07.2025 11:00

Zdarzenia z udziałem hulajnóg to coraz większy problem na drogach. Z związku z tym drogówka z Piasec

Zdarzenia z udziałem hulajnóg to coraz większy problem na drogach. Z związku z tym drogówka z Piaseczna prowadzi akcję „Nie przeHULAJ bezpieczeństwa”"

Foto: KPP Piaseczno

Jazda na hulajnodze przez dwie osoby jednocześnie, prowadzenie jej pod wpływem alkoholu, jazda po jezdni, gdy obok jest wyznaczona ścieżka – między innymi takie przewinienia mają na swoim koncie osoby ukarane przez piaseczyńską drogówkę podczas akcji „Nie przeHULAJ bezpieczeństwa”.

Jak wyjaśnia Komenda Powiatowa Policji w Piasecznie, akcja „Nie przeHULAJ bezpieczeństwa” to odpowiedź na rosnącą liczbę niebezpiecznych sytuacji z udziałem użytkowników hulajnóg. Podczas prowadzonych działań, funkcjonariusze szczególną uwagę zwracali na zwłaszcza młodych użytkowników, których zachowanie na drogach i chodnikach pozostawia wiele do życzenia – informuje podkom. Magdalena Gąsowska z KPP w Piasecznie.

Wyjaśnia, że wiele niebezpiecznych sytuacji z udziałem hulajnóg nie wynika z braku wiedzy, a raczej rażącej lekkomyślności i ignorowania obowiązujących przepisów. – Młodzi użytkownicy hulajnóg zdają się wierzyć, że są nieśmiertelni, a przepisy ruchu drogowego jakby ich nie dotyczyły. Niestety wielu z nich traktuje hulajnogę elektryczną jak zabawkę, a jest to pojazd, który przy nieodpowiedzialnym użyciu może zabić – albo kierującego, albo przypadkowego przechodnia – komentuje.

– Zdarzenia z udziałem kierujących hulajnogami to już nie wyjątek, a coraz częstszy problem na drogach – informuje KPP w Piasecznie. I zapowiada kontynuację akcji.

20 km/h

wynosi dopuszczalna prędkość z jaką możemy poruszać się na hulajnodze elektrycznej

Jakie wykroczenia mają na sumieniu użytkownicy hulajnóg?

Najczęściej odnotowywanym podczas akcji wykroczeniem było poruszanie się na hulajnodze przez dwie lub więcej osoby jednocześnie. Policja przypomina, że hulajnoga jest pojazdem jednoosobowym, a przewożenie pasażera powoduje poważne ryzyko utraty panowania nad pojazdem, utrudnia hamowanie i znacząco zwiększa prawdopodobieństwo wypadku – szczególnie przy wyższych prędkościach i na nierównych nawierzchniach.

Kolejnym rażącym naruszeniem przepisów była jazda jezdnią w sytuacjach, gdy obok przebiegała wyznaczona droga dla rowerów. Zdarzały się też przypadki jazdy przez przejścia dla pieszych, co w przypadku hulajnóg jest zabronione i stwarza ogromne zagrożenie. Policjanci przyłapali również dwie osoby na jeździe pod wpływem alkoholu. Dwóch zatrzymanych mężczyzn zostało ukaranych mandatami w wysokości po 2500 złotych. – Nie ma żadnej tolerancji dla takich zachowań – hulajnoga, choć niewielka i pozornie nieszkodliwa, w rękach osoby nietrzeźwej może być narzędziem tragedii – ostrzega policja. W sumie podczas akcji policjanci nałożyli 10 mandatów karnych. Ze wszystkimi osobami przeprowadzono rozmowy przypominające przepisy ruchu drogowego. 

Policja zapowiada kontynuację akcji i przypomina o przepisach dotyczących hulajnóg

KPP w Piasecznie zapowiada, że działania związane z akcją „Nie przeHULAJ bezpieczeństwa” będą kontynuowane ponieważ zbyt wielu użytkowników hulajnóg traktuje przepisy jak sugestię, a nie obowiązek. Przypomina również o przepisach obowiązujących użytkowników hulajnóg.

  • Dopuszczalna prędkość, z jaką możemy poruszać się na hulajnodze elektrycznej, to 20 km/godz. Pamiętajmy jednak, że prędkość, z jaką się poruszamy, zawsze należy dostosować do warunków panujących na drodze.
  • Warto również wiedzieć, że osoby pomiędzy 10. a 18. rokiem życia muszą posiadać uprawnienia do kierowania hulajnogą elektryczną – kartę rowerową lub prawo jazdy kat. AM, A1, B1 bądź T.
  • Zakaz poruszania się hulajnogą elektryczną po drodze dotyczy dzieci do 10. roku życia, wyjątek występuje w strefie zamieszkania, gdy dziecko znajduje się pod opieką osoby dorosłej.
  • Jadąc hulajnogą elektryczną należy korzystać z drogi dla rowerów bądź pasa ruchu dla rowerów. W przypadku ich braku korzystamy z jezdni – TYLKO gdy ruch na niej odbywa się z dopuszczalną prędkością do 30 km/godz.
  • Gdy dopuszczalna prędkość pojazdów na jezdni jest większa niż 30 km/godz., brakuje drogi dla rowerów bądź pasa ruchu dla rowerów – jeździmy po chodniku lub drodze dla pieszych. Oczywiście musimy pamiętać o tym, by ustąpić pierwszeństwa pieszym, a także dostosować swoją prędkość do ich prędkości.