13.1°C
1010.9 hPa
Życie Warszawy

Pracowite półrocze Pogotowia Porządkowego na warszawskich ulicach

Publikacja: 10.07.2025 08:30

Pogotowie Porządkowe sprząta z jezdni m.in. ładunki, które wypadły z samochodów

Pogotowie Porządkowe sprząta z jezdni m.in. ładunki, które wypadły z samochodów

Foto: Zarząd Oczyszczania Miasta

Pogotowie Porządkowe na stołecznych drogach interweniowało w pierwszym półroczu 2025 roku 3700 razy – poinformował Zarząd Oczyszczania Miasta (ZOM).

Najczęstszą przyczyną wyjazdów były niezabezpieczone ładunki spadające z pojazdów – odnotowano niemal 1300 interwencji związanych z usuwaniem materiałów takich jak piasek, żwir i gruz. Pogotowie Porządkowe interweniowało także 700 razy w związku z uprzątaniem terenu po wypadkach i kolizjach, usuwając potłuczone szkło, części samochodowe i rozlane płyny.

Wycieki oleju i bałagan po demonstracjach

Oprócz sprzątania po wypadkach, służba zajmowała się wyciekami oleju i paliwa. Ekipy oczyściły łącznie około 95 tysięcy metrów kwadratowych jezdni – co odpowiada powierzchni prawie 13 boisk piłkarskich – usuwając śliskie substancje stanowiące zagrożenie dla kierowców.

Zespoły interwencyjne ZOM sprzątają również ulice po demonstracjach i marszach, a także zapewniają czystość podczas dużych imprez, takich jak zawody sportowe, święta państwowe i Noc Muzeów. Wyjeżdżają także po gwałtownych zjawiskach pogodowych, takich jak burze i ulewne deszcze. W takich przypadkach przeprowadzono 27 interwencji.

Jak działa Pogotowie Porządkowe ZOM?

Pogotowie Porządkowe otrzymuje zlecenia z Centrum Dowodzenia ZOM, które przetwarza informacje od kontrolerów ZOM, Straży Miejskiej, Policji, Straży Pożarnej i Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa. Służba reaguje również na zgłoszenia od mieszkańców przekazywane przez Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19115.

Pogotowie Porządkowe działa przez całą dobę, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku, reagując na sytuacje zagrażające bezpieczeństwu i czystości na drogach

ZOM odpowiada za utrzymanie czystości 1300 km ulic i torowisk, 4 milionów metrów kwadratowych chodników, 4500 przystanków komunikacji miejskiej oraz opróżnianie 13 000 miejskich koszy na śmieci. Pogotowie Porządkowe działa przez całą dobę, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku, reagując na sytuacje zagrażające bezpieczeństwu i czystości na drogach.