17.7°C
1009.8 hPa
Życie Warszawy

Bielańskie łosie trafiły na mural. „Hołd dla bogactwa przyrody”

Publikacja: 09.07.2025 14:30

Mural ilustruje korytarz ekologiczny Puszcza Kampinoska Bielany

Mural ilustruje korytarz ekologiczny Puszcza Kampinoska Bielany

Foto: UD Bielany

Na Bielanach odsłonięto nowy mural – „Korytarz Ekologiczny Puszcza Kampinoska Bielany”. To kolejny element dzielnicowej galerii sztuki ulicznej. Malowidło symbolizuje ważny szlak migracji zwierząt między Puszczą Kampinoską a warszawską dzielnicą.

Bielany wzbogaciły się o kolejną artystyczną instalację, która nie tylko upiększa przestrzeń, ale również pełni funkcję edukacyjną. Mural wizualizuje ideę korytarza ekologicznego, łączącego Kampinoski Park Narodowy z terenami bielańskimi. Można go już podziwiać przy ul. Estrady 112. 

Korytarz życia na bielańskiej ścianie

„Korytarz Ekologiczny Puszcza Kampinoska Bielany” to nazwa, która doskonale oddaje jego przesłanie. Malowidło przedstawia żywy szlak migracyjny, który ciągnie się od Kampinoskiego Parku Narodowego, poprzez kompleks Leśny Nowa Warszawa, Dęby Młocińskie, Las Młociny i Las Bielański, aż po bielańskie brzegi Wisły, płynnie przechodząc w korytarz Doliny Środkowej Wisły. Na muralu centralne miejsce zajmuje wędrująca z puszczy rodzina łosi, lis i sarna. Ich podróży towarzyszy szybujący nad nimi bocian czarny oraz inne ptaki. W tle, w otulinie rezerwatu, dostrzec można mieszkańców dzielnicy, którzy cieszą się urokami natury, spacerując czy jeżdżąc na rowerach, co podkreśla bliskość przyrody do życia miejskiego.

Zwieńczenie festiwalu

Powstanie muralu jest symboliczny zwieńczeniem pierwszej edycji Bielańskiego Festiwalu Kampinosu, który odbył się w maju. Przez niemal cały miesiąc mieszkańcy Bielan mieli okazję korzystać z bogatej oferty wydarzeń. W programie znalazły się między innymi spacery, treningi biegowe, rajd rowerowy przez puszczę, wystawy zdjęć oraz warsztaty dla rodzin. Chociaż pierwotnie planowano uroczystą prezentację muralu z udziałem mieszkańców, niesprzyjająca pogoda pokrzyżowała te plany. Urząd Dzielnicy zapowiada jednak, że spotkanie odbędzie się pod koniec lata, w tym samym miejscu, gdy zakończą się prace nad kolejnym projektem poświęconym Puszczy Kampinoskiej.

Na muralu zobaczymy zwierzęta żyjące w Puszczy Kampinoskiej

Na muralu zobaczymy zwierzęta żyjące w Puszczy Kampinoskiej

Foto: UD Bielany

Głosy z ratusza i KPN: przyroda jako skarb dzielnicy

Przedstawiciele władz dzielnicy oraz Kampinoskiego Parku Narodowego zgodnie podkreślają znaczenie muralu. Burmistrz Grzegorz Pietruczuk komentuje: „Mural przy Estrady to nie tylko artystyczna ozdoba, ale przede wszystkim hołd dla niezwykłego bogactwa przyrody, która otacza dzielnicę. Puszcza Kampinoska to nasze zielone płuca, miejsce, w którym możemy odpocząć od zgiełku miasta, pooddychać świeżym powietrzem i podziwiać piękno natury”.

Włodzimierz Piątkowski, zastępca burmistrza Bielan, zwraca uwagę na edukacyjny aspekt projektu: „Murale mogą nie tylko upiększać nasze wspólne przestrzenie, ale również edukować. Korytarz ekologiczny między Puszczą Kampinoską a Bielanami to ważny szlak migracji zwierząt, którego utrzymanie jest jednym z naszych długofalowych celów. Stąd jako dzielnica staramy się budować świadomość na temat korytarza wśród naszych mieszkańców".

Maciej Szajowski z Muzeum Puszczy Kampinoskiej w Granicy podkreśla symboliczną bliskość: „Ten mural to symbol naszej bliskości, dosłownie i w przenośni. Kampinoski Park Narodowy graniczy z Bielanami, a dzięki takim inicjatywom, jak ta, staje się jeszcze bliższy mieszkańcom miasta. Ten obrazek to nie tylko dekoracja, to przypomnienie o tym, jak ważna jest troska o przyrodę także w miejskim krajobrazie”.

Kto stoi za muralem?

Za realizację pracy odpowiada Bielański Ośrodek Kultury, natomiast sam projekt i jego artystyczne wykonanie zostały powierzone doświadczonej w tego typu realizacjach firmie Wallart.