31.5°C
1006.5 hPa
Życie Warszawy

13 cm wody w Wiśle. Co spowodowało tak niski poziom?

Publikacja: 06.07.2025 13:45

W Wiśle w Warszawie jest rekordowo niski stan wody. Na zdjęciu: rzeka na wysokości Cytadeli i Golędz

W Wiśle w Warszawie jest rekordowo niski stan wody. Na zdjęciu: rzeka na wysokości Cytadeli i Golędzinowa

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Według wskazań Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW), przy Bulwarach Wiślanych w Wiśle jest 13 cm wody. To absolutny rekord – najniższy stan rzeki od rozpoczęcia pomiarów.

W niedzielę, 6 lipca, na stacji Warszawa-Bulwary zanotowano zaledwie 13 centymetrów – to o 7 cm mniej niż dotychczasowe minimum z września 2024 roku. Prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) przewidują, że w poniedziałek, 7 lipca, poziom Wisły może spaść jeszcze i osiągnąć 12 centymetrów. Taka wartość powinna się utrzymać przez kolejnych kilka dni. 

Kryzys hydrologiczny na Wiśle

Jak alarmują specjaliści, Wisła przechodzi obecnie przez najpoważniejszy kryzys hydrologiczny w historii nowoczesnych pomiarów. Niski stan wody to nie tylko problem żeglugi czy estetyki miejskich bulwarów, ale przede wszystkim poważne zagrożenie dla środowiska i gospodarki. Sytuacja wymaga pilnych działań adaptacyjnych i długofalowej strategii zarządzania zasobami wodnymi w Polsce.

Za dramatycznie niski stan Wisły odpowiadają przede wszystkim długotrwała susza hydrologiczna – brak opadów od wielu tygodni, fale upałów – temperatury przekraczające 35° C powodują nawet trzykrotnie większe parowanie wody z rzek oraz zmiany klimatyczne – coraz częstsze anomalie pogodowe i nieregularne opady.

Konsekwencje niskiego stanu wody w Wiśle

Eksperci podkreślają, że zakończenie suszy hydrologicznej może być możliwe dopiero jesienią, gdy pojawią się regularne i obfite opady.

Niski stan wody w Wiśle niesie za sobą konsekwencje. Pierwsza z nich to problemy żeglugowe – żegluga śródlądowa jest praktycznie wstrzymana na wielu odcinkach. Taka sytuacja stwarza też zagrożenie dla środowiska – wysoka temperatura i niski poziom wody negatywnie wpływają na faunę i florę wodną. Odsłonięte zostało dno rzeki – widoczne są śmieci i elementy infrastruktury, które zwykle znajdują się pod wodą.

W wielu punktach pomiarowych poziom Wisły spadł poniżej historycznych minimów, a susza hydrologiczna objęła już wszystkie województwa w Polsce

Rekordowo niskie stany wody notowane są także w innych miejscach kraju – m.in. w Sandomierzu, Zawichoście, Puławach i na stacji Warszawa-Nadwilanówka (stan na 6 lipca to 41 cm, od wczoraj ubyło kolejne 3). W wielu punktach pomiarowych poziom Wisły spadł poniżej historycznych minimów, a susza hydrologiczna objęła już wszystkie województwa w Polsce

IMGW wydało 68 ostrzeżeń przed suszą hydrologiczną. Na 73 proc. stacji wodowskazowych w Polsce zanotowano strefę wody niskiej, a w 25 punktach poziom wody spadł poniżej minimum okresowego. Eksperci nie przewidują szybkiej poprawy sytuacji – upały mają się utrzymać, a opady będą niewystarczające, by podnieść poziom rzek.