19.9°C
1017.2 hPa
Życie Warszawy

Wędkarz z Warszawy odkrył w Wiśle średniowieczny miecz. Znalezisko trafi do muzeum?

Publikacja: 02.07.2025 16:30

Średniowieczny miecz wyłowiony z Wisły na warszawskiej Białołęce

Średniowieczny miecz wyłowiony z Wisły na warszawskiej Białołęce

Foto: UM Warszawa

Niezwykłe odkrycie w Wiśle na warszawskiej Białołęce. Mieszkaniec wyłowił z rzeki średniowieczny miecz, datowany prawdopodobnie na XIII wiek. Cenny artefakt został już przekazany w ręce specjalistów z Państwowego Muzeum Archeologicznego.

Wędkarze często natrafiają na ciekawe znaleziska, ale to, co we wtorek, 1 lipca 2025, wyłowił z Wisły mieszkaniec warszawskiej Białołęki, z pewnością przejdzie do historii. Podczas spaceru nad rzeką, której wyjątkowo niski poziom odsłonił dotąd ukryte dno, w ręce wędkarza trafił niezwykły przedmiot – doskonale zachowany średniowieczny miecz. Artefakt został już przekazany w ręce specjalistów i czeka na profesjonalną konserwację.

Sensacyjne odkrycie nad Wisłą w Warszawie

Odkrywcą cennego zabytku jest mieszkaniec Białołęki, który w miniony weekend spacerował w okolicach Tarchomina, korzystając z uroków niskiego stanu wody w Wiśle. Początkowo wędkarz sądził, że natrafił jedynie na kolejny kawałek starego żelaza, być może element okucia. Dopiero po wstępnym oczyszczeniu przedmiotu z mułu, pijawek i ślimaków, jego uwagę przykuł wyraźny emblemat krzyża widoczny na trzonie. To właśnie ten szczegół wzbudził podejrzenia, że ma do czynienia z czymś znacznie cenniejszym. Wstępne oceny, m.in. dokonane przez osoby z forum archeologicznego oraz popularnego poszukiwacza skarbów Olafa Popkiewicza, sugerują, że miecz może pochodzić nawet z XIII wieku.

Unikatowe cechy średniowiecznego miecza

Znaleziony miecz jest zachowany niemal na całej swojej długości. Charakteryzuje się typową dla epoki kulistą głowicą oraz znakiem krzyża, wyrytym na trzonie. Znalazca, świadomy potencjalnej wartości historycznej i konieczności ochrony znaleziska, postąpił bardzo odpowiedzialnie. Przed przekazaniem artefaktu w ręce konserwatorów, zabezpieczył go koszulkami zmoczonymi w wiślanej wodzie. Miało to na celu utrzymanie dotychczasowego środowiska i minimalizowanie ryzyka uszkodzeń po kilkuset latach spędzonych pod wodą.

Znak w formie krzyża na trzonie miecza

Znak w formie krzyża na trzonie miecza

Foto: Stołeczny Konserwator Zabytków

Znalezisko u konserwatora zabytków

Zgodnie z ustawowym obowiązkiem i w duchu odpowiedzialności za dziedzictwo narodowe, wędkarz wraz z żoną niezwłocznie udali się do Stołecznego Konserwatora Zabytków, aby przekazać odnaleziony skarb. Znalezisko zostało przyjęte i zaprotokołowane, a konserwatorzy zapewnili, że natychmiast podejmą wszelkie starania, aby miecz trafił w odpowiednie ręce. Miecz został przekazany do Pracowni Konserwacji Metalu Państwowego Muzeum Archeologicznego. Tam poddany zostanie profesjonalnemu zabezpieczeniu i konserwacji.

Skarb z Wisły wzbogaci wiedzę o przeszłości

Odkrycie średniowiecznego miecza w nurcie Wisły to niezwykle cenne wydarzenie dla polskiej archeologii i historii. Każdy taki artefakt stanowi bezcenne źródło wiedzy o przeszłości, życiu codziennym, rzemiośle i konfliktach minionych wieków. Postawa znalazcy, który wykazał się wzorową odpowiedzialnością i obywatelską świadomością, jest godna naśladowania. Dzięki jego szybkiej reakcji i profesjonalizmowi Stołecznego Konserwatora Zabytków oraz Pracowni Konserwacji Metalu Państwowego Muzeum Archeologicznego, historyczny miecz zostanie uratowany i w przyszłości, być może, będzie mógł być podziwiany przez szeroką publiczność, wzbogacając naszą wiedzę o Warszawie i regionie.