20.3°C
1011.7 hPa
Życie Warszawy

Dom Kraszewskiego i pałacyk Zjednoczenia Cukrowników. Spacer „Ulicą Mokotowską”

Publikacja: 17.07.2025 17:15

Spacer miejski „Ulica Mokotowska” prowadzić będzie m.in. obok pałacyku Zjednoczenia Cukierników

Spacer miejski „Ulica Mokotowska” prowadzić będzie m.in. obok pałacyku Zjednoczenia Cukierników

Foto: Art Media Factory / Adobe Stock

Spacer miejski z przewodnikiem zatytułowany „Ulica Mokotowska” odbędzie się w niedzielę 20 lipca. To kolejna wycieczka z cyklu „Budujemy Nowy Dom – Historie Nieznane”. Start spaceru zaplanowano na godzinę 13.

Wydarzenie jest jednym z elementów obchodów 80. rocznicy rozpoczęcia odbudowy stolicy organizowanych przez Miasto Stołeczne Warszawa.

„Ulica Mokotowska”: Bezpłatny spacer z przewodnikiem już 20 lipca o godzinie 13:00

Spacer miejski zatytułowany „Ulica Mokotowska” poprowadzi przewodnik Tomasz Markiewicz. Miejscem spotkania wszystkich chętnych uczestników będzie dawna szkoła Rotwanda przy ul. Mokotowskiej 4. Wycieczka rozpocznie się tu w niedzielę 20 lipca o godzinie 13:00. Udział w tym bezpłatnym wydarzeniu nie wymaga wcześniejszych zapisów. Zakończenie spaceru nastąpi przy pl. Trzech Krzyży.

Trasa spaceru poprowadzi przez miejsca związane z odbudową stolicy przy ul. Mokotowskiej, która dawniej była drogą do wsi Mokotów zabudowywaną od końca XVIII wieku. Dziś biegnie od ul. Polnej do ul. Hożej i pl. Trzech Krzyży i  jest wyjątkowo różnorodna. Jej zabudowa w ok. 70 proc. przetrwała zniszczenia wojenne. Na odcinku między ul. Piękną a pl. Trzech Krzyży można zobaczyć kamienice z lat 80. XIX wieku i początku XX wieku. Natomiast najwięcej zniszczeń wojennych miało miejsce na odcinku od ul. Polnej do pl. Zbawiciela.

W czasie spaceru przewodnik opowie o budynkach zarówno historycznych, jak i współczesnych. Na ul. Mokotowskiej nie brakuje interesujących obiektów. Zobaczyć można tu m.in. kamienicę mieszczącą się na rogu pl. Zbawiciela i ul. Mokotowskiej pod numerem 12. Powstała w 1910 roku i była wówczas najwyższym domem mieszkalnym w mieście – miała 8 pięter i 38 metrów. Jedynie na taką wysokość dochodziło w tamtych czasach ciśnienie wody. Warty uwagi jest także znajdujący się pod numerem 25 pałacyk Zjednoczenia Cukrowników z 1886 roku czy mieszczący się pod numerem 48 jednopiętrowy dom Kraszewskiego, w którym w latach 1861-1863 mieszkał pisarz Józef Ignacy Kraszewski. 

Cykl spacerów miejskich „Budujemy Nowy Dom – Historie Nieznane”

„Ulica Mokotowska” to drugi z cyklu sześciu spacerów odbywających się pod hasłem „Budujemy Nowy Dom – Historie Nieznane” między lipcem a wrześniem. Organizatorem projektu jest Dom Spotkań z Historią, stołeczna instytucja kultury zajmująca się popularyzacją historii najnowszej, a zwłaszcza historii Polski i Europy Środkowo-Wschodniej w XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem Warszawy.

Pierwszy spacer miejski ze wspomnianego cyklu zatytułowany „Mariensztat z mostami” odbył się w niedzielę 13 lipca. Poprowadził go przewodnik Tomasz Markiewicz.

W planach są jeszcze cztery tego typu wydarzenia – po dwa w sierpniu i we wrześniu. Wszystkie rozpoczną się o godzinie 13:00:

  • 9 sierpnia, sobota – „Stare Miasto z murami” z przewodnikiem Jerzym S. Majewskim,
  • 17 sierpnia, niedziela – „Praga 1945” z przewodnikiem Jerzym S. Majewskim,
  • 14 września, niedziela – „Chmielna i okolice” z przewodnikiem Tomaszem Markiewiczem,
  • 21 września, niedziela – „WSM Mokotów” z przewodnikiem Jerzym S. Majewskim.

„Budujemy Nowy Dom – Historie Nieznane”: Program projektu

Projekt Domu Spotkań z Historią zatytułowany „Budujemy Nowy Dom – Historie Nieznane” to nie tylko spacery miejskie z przewodnikiem. To także inne wydarzenia związane z obchodami 80. rocznicy rozpoczęcia odbudowy Warszawy.

W programie znalazły się jeszcze m.in.:

  • wystawa plenerowa „BUDUJEMY NOWY DOM” (wrzesień–grudzień 2025),
  • wystawa czasowa „WARSZAWA NA NOWO. FOTOGRAFIE REPORTERSKIE 1945-1949” (wrzesień 2025-luty 2026),
  • premiery nowych edycji albumów „Budujemy Nowy Dom. Odbudowa Warszawy w latach 1945–1952” i „Warszawa na nowo. Fotografie reporterskie 1945-1949”,
  • cykl „Czwartkowe spotkania z odbudową Warszawy”, realizowany od marca do grudnia 2025.