23.2°C
1011.3 hPa
Życie Warszawy

Warszawa sprzątana na mokro. Jak służby działały w pierwszym półroczu?

Publikacja: 24.07.2025 00:15

ZOM organizuje w Warszawie regularne sprzątanie 1300 km ulic i torowisk, 4 mln m kw. chodników i 450

ZOM organizuje w Warszawie regularne sprzątanie 1300 km ulic i torowisk, 4 mln m kw. chodników i 4500 przystanków komunikacji miejskiej, a także opróżnianie 13 000 ulicznych koszy na śmieci

Foto: Zarząd Oczyszczania Miasta

„Do wielu prac porządkowych wykorzystujemy wodę, dzięki której skutecznie czyścimy miejską infrastrukturę. Regularnie myjemy chodniki, ulice, wiaty przystankowe czy kosze, co korzystnie przekłada się na komfort życia i estetykę miasta” – informuje Zarząd Oczyszczania Miasta.

Jednym z priorytetów było utrzymanie czystości w najbardziej reprezentacyjnych i uczęszczanych miejscach. Chodniki na Krakowskim Przedmieściu, Nowym Świecie, Świętokrzyskiej, placu Pięciu Rogów oraz Chmielnej w rejonie Nowego Centrum Warszawy były regularnie czyszczone przy użyciu szorowarek i myjek ciśnieniowych. W sumie ponad 8600 m kw. powierzchni zostało umyte w pierwszym półroczu 30 razy.

Przystanki i przejścia podziemne sprzątane na mokro

Intensywnym myciem ZOM objął również przystanki tramwajowe przy Dworcu Centralnym, Kijowskiej oraz na placu Bankowym, zapewniając podróżnym czyste i przyjemne środowisko oczekiwania.

Szczególnej uwagi doczekały się wiaty przystankowe, które w pierwszej połowie roku zostały umyte aż 2900 razy. Każda wiata przeszła gruntowny serwis wodą pod ciśnieniem, obejmujący dach, ławki, gabloty i przyległy chodnik, co najmniej dwa razy.

Wyzwaniem logistycznym było kompleksowe mycie zadaszeń i przystanków na pętli autobusowej przy Dworcu Centralnym. Ta największa konstrukcja, wymagająca zmiany miejsc odjazdów autobusów podczas czyszczenia, została już dwukrotnie gruntownie odświeżona.

Nie zapomniano także o podziemnych arteriach miasta. Intensywnemu czyszczeniu poddanych zostało w sumie 11 przejść podziemnych, w tym te w wieżycach mostu Poniatowskiego oraz przy PKP Rembertów, Sanguszki czy Cytadeli. Po wstępnym zamieceniu, cała szerokość przejścia, schody i barierki były myte wodą pod ciśnieniem. Do tej pory przeprowadzono 55 takich operacji.

Kosze na śmieci czyszczone myjkami ciśnieniowymi

Niezwykle istotne dla wizerunku miasta są również kosze na śmieci. Dzięki myjkom ciśnieniowym, ponad 1500 koszy jest stale czyszczonych, usuwając kurz, piasek i ślady po jedzeniu z nawet najmniejszych zakamarków ich chropowatej powierzchni. Kosze w najbardziej uczęszczanych miejscach są myte dwa razy w tygodniu.

Wysoki poziom czystości stolicy jest doceniany zarówno przez mieszkańców, jak i turystów, co potwierdzają najnowsze badania. Według „Barometru Warszawskiego I 2025” aż 81 proc. ankietowanych oceniło ten obszar bardzo pozytywnie.