23.3°C
1006.3 hPa
Życie Warszawy

Bezpieczna butla – bezpieczny dom. Urzędnicy z Białołęki edukują mieszkańców

Publikacja: 22.07.2025 07:45

W całej Polsce w obiegu jest około 11 milionów butli LPG, z których korzysta 41% społeczeństwa

W całej Polsce w obiegu jest około 11 milionów butli LPG, z których korzysta 41% społeczeństwa

Foto: Adobe Stock

Urząd Dzielnicy Białołęka włączył się w kampanię „Bezpieczna butla – bezpieczny som”. Jej celem jest podniesienie świadomości na temat prawidłowego i bezpiecznego użytkowania butli z gazem LPG.

Statystyki Państwowej Straży Pożarnej wskazują na ponad sto wybuchów butli gazowych rocznie, głównie w domach jednorodzinnych i mieszkaniach. Warszawa także nie jest od nich wolna o czym przypominają zdarzenia z ostatnich kilku lat.

Wybuchające butle z gazem

Oto kilka najbardziej spektakularnych eksplozji które dowodzą, że butle z gazem mogą być niebezpieczne.

  • Do potężnego wybuchu doszło m.in. w kamienicy w Śródmieściu. Siła eksplozji była ogromna – rannych zostało pięć osób, a dziesięć mieszkań zostało poważnie uszkodzonych. Przyczyną wybuchu była butla z gazem używana w mieszkaniu, które było odcięte od instalacji gazowej. Śledczy znaleźli na miejscu dwie butle z otwartymi zaworami.
  • Na skrzyżowaniu Wrocławskiej i Blatona na Bemowie doszło do eksplozji gazu w aucie dostawczym przewożącym butle. W wyniku wybuchu śmierć poniosło dwóch pracowników firmy, a trzy osoby – w tym przypadkowi przechodnie – zostały ranne. Siła eksplozji była tak duża, że ewakuowano pobliskie budynki, w tym przedszkole. 
  • W jednej z restauracji na parterze galerii handlowej Land przy ul. Wałbrzyskiej doszło do wybuchu butli z gazem. Kuchnia lokalu została całkowicie zniszczona, a z budynku ewakuowano ponad 400 osób. Jedna osoba została ranna.
  • W kamienicy przy ul. Brzeskiej ranna została 80-letnia kobieta, a mieszkańcy zostali ewakuowani. Zniszczono kilka lokali mieszkalnych. Strażacy wskazywali na prawdopodobieństwo nieszczelności lub niewłaściwego użytkowania butli gazowej.

Jak nie dopuścić do wybuchu butli z gazem?

Do większości tragedii dochodzi wskutek nieprawidłowego podłączania butli do urządzeń kuchennych lub grzewczych, używania zużytych uszczelek, uszkodzonych reduktorów lub nienależytego stanu przewodów.

W całej Polsce w obiegu jest około 11 milionów butli LPG, z których korzysta 41 proc. społeczeństwa, w tym jedna trzecia mieszkańców miast. Kampania podkreśla, że bezpieczeństwo butli zależy od legalnego pochodzenia i aktualnych badań technicznych, prawidłowego podłączenia do urządzeń oraz znajomości zasad bezpiecznej eksploatacji przez użytkownika.

Jak podkreślają autorzy kampanii, ważne jest, by nie kupować butli bez tabliczki znamionowej lub z uszkodzoną plombą, korozją czy śladami ingerencji. Użytkownicy powinni regularnie sprawdzać stan reduktora i węża gazowego, wymieniając je co pięć lat.

Zawsze należy zakręcać zawór butli na noc oraz przed wyjazdem. W przypadku wycieku gazu należy niezwłocznie przewietrzyć pomieszczenie, zamknąć zawór butli i unikać używania jakichkolwiek źródeł iskier, na przykład włączania lub wyłączania światła, aby zapobiec ryzyku wybuchu.

„Płacisz – wymagaj. To Twoje bezpieczeństwo” – przypominają urzędnicy.