26.3°C
1010.7 hPa
Życie Warszawy

Krok w stronę budowy wieżowca przy Twardej 7. Będzie wąski, wysoki i podcięty

Publikacja: 15.07.2025 12:00

Wieżowiec przy Twardej 7 ma mieć charakterystyczne wcięcie, dzięki któremu sąsiedmi budynek ma być d

Wieżowiec przy Twardej 7 ma mieć charakterystyczne wcięcie, dzięki któremu sąsiedmi budynek ma być doświetlony zgodnie z przepisami

Foto: JSK Architekci

To może być jeden z najbardziej nietypowych wieżowców w Warszawie. Ma powstać na wąskiej działce przy ul. Twardej 7 w Śródmieściu. Pod koniec czerwca wydane zostało pozwolenia na budowę, choć nie jest jeszcze prawomocne. Co dziś wiemy o planowanej inwestycji?

Działka pod adresem Twarda 7 położona jest na rogu ul. Twardej i Mariańskiej. W marcu br. deweloper – Grupa Antczak – przedstawił wizualizację wieżowca który chce wznieść na tej posesji oraz poinformował, że wniosek o pozwolenie na budowę jest na etapie procedowania w Biurze Architektury i Planowania Przestrzennego m. st. Warszawy. Za projekt budowlany odpowiadają architekci Mariusz Rutz i Radosław Szafran z pracowni JSK Architekci.

„Budynek o wysokości 105 m nada nowy charakter tej części ścisłego centrum Warszawy. Front budynku i główne wejście do lobby zlokalizowane będą od ul. Twardej. Ścianę bryły wzdłuż tej ulicy ustawiono równolegle do krawędzi jezdni. W związku z tym rzut zbudowano na planie trapezu (…) Materiałami użytymi na elewacjach będą jasny beton architektoniczny GRC oraz szkło”  – czytamy. Forma wyjściowa budynku ma być złożona z dwóch monolitycznych elementów – podium (13,5 m) oraz dominanty wysokościowej (105 m). Całość oparta będzie na module konstrukcji (3 m).

W sąsiedztwie Twardej 7 również znajduje się inny znany budynek

Charakterystycznym elementem Twardej 7 ma być wcięcie które pozwoli na doświetlenie mieszkań znajdujących się w sąsiednim budynku, tworząc pretekst do rozczłonkowania monumentalnej bryły w dolnej części. „Geometria uskoków oparta będzie na module 1,5 m, wycinając bryłę wyjściową do 14. kondygnacji włącznie. Od kondygnacji 14 do 24 obiekt będzie mieć powtarzalny obrys” – informuje deweloper.

Budynek mieszczący się w bezpośrednim sąsiedztwie Twardej 7 może również pochwalić się ciekawą bryłą i historią. To blok mieszczący się pod adresem Emilii Plater 55. Budynek ten, będący częścią osiedla Mariańska. Został wzniesiony na planie litery Y i dlatego bywa nazywany „Wiatrakiem” lub „Igrekiem”. Powstał w latach 60. według projektu Hanny Lewickiej i Wojciecha Piotrowskiego. Był jednym z największych budynków mieszkalnych powstałych w tamtym czasie w Warszawie. Zaprojektowano w nim mieszkania dla 920 lokatorów. Jego bryła nawiązywała do siedziby UNESCO w Paryżu. 

Budynek przy Twardej będzie się wyróżniał formą

Budynek przy Twardej będzie się wyróżniał formą

Foto: mat. pras.

Twarda 7 ma mieć 24 kondygnacje naziemne

Budynek przy Twardej 7 ma mieć 24 kondygnacje nadziemne i 3 kondygnacje podziemne. Łączna powierzchnia użytkowa ma wynieść ponad 3,6 tys. m kw., z czego 3,2 tys. m kw. zostanie przeznaczone na cele mieszkaniowe. Na pierwszej kondygnacji zaplanowano część handlowo-usługową, a na kondygnacjach 2-6 znajdować się będą przestrzenie biurowe. Na wyższych piętrach powstanie łącznie 17 mieszkań jedno- i dwupoziomowych, obejmujących całą kondygnację, a więc posiadających widok na cztery strony świata.

Komunikację budynku stanowić będzie trzon złożony z dwóch wind połączonych z holem i klatką schodową. Garaż podziemny wyposażony zostanie w całkowicie zautomatyzowany system parkowania (niewymagający obecności człowieka w hali garażowej) i pomieści 22 miejsca postojowe. W południowej części działki przewidziano także 22 miejsca rowerowe.

„Realizacja inwestycji pozwoli uporządkować okoliczną przestrzeń ścisłego centrum Warszawy. Na mocy umowy z Zarządem Dróg Miejskich inwestor pokryje część kosztów przebudowy ul. Twardej. Dodatkowo inwestor przebuduje fragment ul. Mariańskiej będący częścią projektowanego w tym miejscu woonerfu (przestrzeń miejska, która łączy funkcje ulicy, deptaka i parkingu, kładąc nacisk na uspokojenie ruchu i priorytet dla pieszych i rowerzystów – red.), posadzi także nowe drzewa i krzewy” – czytamy w komunikacie Grupy Antczak. Firma zakłada, że prace budowlane potrwają ok. 24 miesiące.

Apartamentowiec przy Twardej 7 swoją formą nawiązuje do nowojorskich ołówków - bardzo wyskich i szcz

Apartamentowiec przy Twardej 7 swoją formą nawiązuje do nowojorskich ołówków - bardzo wyskich i szczupłych apartamentowców stawianych na Manhattanie

Foto: mat. pras.

Urząd wydał pozytywną decyzję ws. pozwolenia na budowę

Z oficjalnego rejestru prowadzonego przy Główny Urząd Nadzoru Budowlanego wynika, że 26 czerwca br. warszawski magistrat wydał pozwolenie na budową przy Twardej 7. To istotny krok w kierunku rozpoczęcia inwestycji, ale nie oznacza on jeszcze końca formalności. Pozwolenie może zaskarżyć sam inwestor, ale też inne strony postępowania, czyli właściciele, użytkownicy wieczyści lub zarządcy nieruchomości znajdujących się w obszarze oddziaływania obiektu. Mają na to 14 dni od dnia doręczenia decyzji.

Działka przy ul. Twardej 7 znajduje się na obszarze objętym Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego rejonu placu Grzybowskiego przyjętym w styczniu 2024 r. Zgodnie z planem dla obszaru na którym się znajduje przewidziano możliwość wzniesienia zabudowy mieszkaniowo-usługowej.